Kamień naturalny w architekturze i aranżacji wnętrz

Kamień naturalny jest chętnie wykorzystywany w architekturze i aranżacji wnętrz. Dostępny w wielu kolorach i wzorach umożliwia zastosowanie na podłogach, ścianach, schodach i blatach. Ze względu na wysoką wytrzymałość i istotne walory dekoracyjne, od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów, którzy wykorzystują go zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Szerokie możliwości wykorzystania kamieni naturalnych

Kamień daje niemal nieograniczone możliwości w aranżacji wnętrz. Jest chętnie stosowany przez osoby zainteresowane wykorzystaniem ekologicznych materiałów naturalnego pochodzenia. Zapewnia wysokie walory estetyczne, a zarazem jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia.

Wewnątrz budynków kamień naturalny doskonale nadaje się na schody i posadzki. Nie rysuje się i nie odkształca, a ponadto dobrze akumuluje ciepło, pozwalając na zastosowanie ogrzewania podłogowego. Z kamienia wykonywane są również parapety i blaty. Odpowiednio zaimpregnowane będą odporne na działanie wody i chemicznych środków czyszczących. Dzięki temu możliwe jest także kompleksowe wykończenie łazienek i kabin prysznicowych z użyciem kamiennych płytek.

Inwestorzy często decydują się na zastosowanie okładziny z kamienia na ścianach – mnogość dostępnych faktur i kolorów umożliwia łatwe dopasowanie produktu do gustu i potrzeb klienta. Kamień może być również dobrym pomysłem na wykończenie kominka. Odporny na wysoką temperaturę doskonale sprawdzi się jako obudowa żeliwnego wkładu kominkowego. Znajdzie on także zastosowanie jako dekoracyjne elementy wykończenia w domach z bali.

Kamień naturalny można z powodzeniem stosować również na zewnątrz budynku. Z tego materiału można wykonać między innymi elewacje, kominy, cokoły, chodniki i podjazdy. Jest odporny na mróz, wilgoć, promienie słoneczne i ścieranie, pozwalając na wieloletnią, bezproblemową eksploatację, także w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Jakie kamień do wnętrz wybrać?

Wybór konkretnego kamienia zależy od planowanego efektu, jaki zamierzamy osiągnąć. Na posadzki najczęściej stosowany jest gładki marmur, trawertyn, wapień. Na okładziny czy parapety możemy wybrać praktycznie każdą odmianę kamienia. Wysoką trwałość zapewnią marmury i, czy trawertyny, odpowiednie będą także wapienie,..

Kamienie naturalne różnią się między sobą kolorami i fakturą. Szukając kamienia do aranżacji wnętrz, warto zwrócić uwagę na jego powierzchnię. Ma to znaczenie zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Faktury polerowane będą łatwe w pielęgnacji i pozwolą uzyskać nam efekt wysokiego połysku. Polerowanie wydobywa i podbija naturalną strukturę i kolor kamienia, stąd jest szczególnie polecane w przypadku marmuru, onyksu, trawertynu i wapienia. Bardziej chropowate kamienie zapewnią wysoką antypoślizgowość, na takim wykończeniu nie widać również żadnych rys, zadrapań. Matowe powierzchnie szlifowanych, szczotkowanych bądź piaskowanych elementów są atrakcyjne wizualnie, a zarazem wyjątkowo oryginalne.

Nie bez znaczenia będzie także kolorystyka kamienia. Obowiązują tu ogólne praktyki, jeżeli chcemy rozjaśnić i powiększyć nasze wnętrza, warto sięgnąć po materiały o jasnej barwie – dostępne zarówno w przypadku marmurów, trawertynów, wapieni, czy onyksów. Ciemne kolory maruru.

Kamień naturalny jest materiałem doskonale nadającym się do wykończenia wnętrz i terenu wokół budynku. Oferuje duży wybór dostępnych kolorów i faktur, a dzięki wszechstronnym właściwościom gwarantuje wyjątkową trwałość i estetyczny, dekoracyjny wygląd niezależnie od miejsca jego zastosowania.

Źródło: metamar.pl – obróbka granitu