Co wybrać – naziemny czy podziemny zbiornik na gaz propan?

Wraz z wdrażaniem domowej instalacji na gaz propan, stajemy przed wieloma ważnymi pytaniami. Musimy zdecydować, gdzie zorganizować kotłownię, jaki piec na gaz propan zakupić, a także gdzie zlokalizować zbiornik na gaz. Oprócz tego ważne jest również, jaki zbiornik na gaz propan wybierzemy. Do wyboru na rynku są zbiorniki naziemne i podziemne, a wybór konkretnego z nich to nie tylko różnica w cenie, ale również w wyborze lokalizacji i przeprowadzeniu montażu. To ważne wybory na lata, ponieważ instalacja na gaz propan służy domowi bardzo długo. Jaki więc wybór będzie najlepszy?

Naziemny zbiornik na gaz propan

Wybór naziemnego zbiornika na gaz jest jedną z opcji dla inwestorów decydujących się na ogrzewanie gazem propan w domu czy w firmie. Jego zdecydowaną zaletą jest fakt, że montaż przebiega dużo szybciej i sprawniej, a tym samym jest mniej kłopotliwy zarówno dla inwestora, jak i dla firmy przeprowadzającej prace z tym związane. 

Jednak naziemny zbiornik na gaz propan jest dużo mniej korzystnym rozwiązaniem dla osób dysponujących mniejszą ilością miejsca na działce. Wynika to z faktu, że każdy zbiornik na gaz musi być zlokalizowany z zachowaniem minimalnych odległości od ogrodzenia, sąsiedniej działki, studzienek kanalizacyjnych i budynków mieszkalnych. Odległości te zostały zapisane w odpowiedniej ustawie, a ich przestrzeganie jest ważne ze względów bezpieczeństwa. Najważniejsze i jednocześnie największe odległości należy zachować od budynków mieszkalnych. Różnią się one także w zależności od wielkości zbiornika

Przykładowo, zbiornik o pojemności 2700 l musi być oddalony od budynku mieszkalnego o nie mniej niż 3 metry, natomiast zbiornik o pojemności 4850 l powinien zachować odległość co najmniej 5 metrów od budynku mieszkalnego. Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną wynosi odpowiednio 1,5 metra dla mniejszego zbiornika i 2,5 metra dla większego zbiornika. 

Montaż zbiornika naziemnego, jak już wspomnieliśmy, nie jest kłopotliwy. Wymogiem jest jedynie posadowienie go na żelbetowej płycie fundamentowej. Płyta oczywiście musi być odpowiednio ulokowana w przygotowanym do tego i utwardzonym gruncie. Montaż zbiornika naziemnego nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia prac w starostwie powiatowym. Minusem wyboru zbiornika naziemnego jest jednak estetyka. Zbiornik jest całkowicie widoczny i ciężko go ukryć. Jeśli więc inwestorowi zależy na zachowaniu estetycznego wyglądu posesji, to zbiornik naziemny nie jest dobrym wyborem.

Podziemny zbiornik na gaz propan

Podziemny zbiornik na gaz to rozwiązanie idealne dla małych posesji i wszędzie tam, gdzie atrakcyjny wygląd obejścia jest bardzo w cenie. Przede wszystkim podziemny zbiornik na gaz propan wymaga zachowania mniejszych odległości zarówno od budynków mieszkalnych, jak i od granicy z sąsiednią działką. 

Dla zbiornika o pojemności 2700 l jest to 1 metr od budynku i 0,5 metra od granicy działki. Natomiast zbiornik o pojemności 4850 l musi być oddalony o 2,5 metra od budynku i 1,25 metra od granicy działki. To odległości zdecydowanie mniejsze, niż w przypadku zbiorników naziemnych. Należy jednak wspomnieć, że zbiorniki podziemne są nieznacznie droższe od swoich naziemnych odpowiedników. 

Montaż zbiornika podziemnego jest także nieco bardziej kłopotliwy, ponieważ wymaga wykopania dołu, w którym zbiornik ten zostanie umieszczony. Wiąże się z tym także inna formalność, czyli konieczność umówienia inspektora Urzędu Dozoru Technicznego na dzień wykonywania robót związanych z montażem zbiornika podziemnego. Jednak ogromną zaletą tego właśnie rozwiązania jest fakt, że po zakopaniu i podłączeniu do instalacji, podziemny zbiornik na gaz jest całkowicie niewidoczny. Co więcej, na jego powierzchni z powodzeniem można zasiać trawę lub posadzić drobne kwiaty, które zamaskują wykonane w tym miejscu prace. 

Wybór któregoś z rozwiązań należy wyłącznie do inwestora. Przed jego dokonaniem należy więc rozważyć wszystkie wady i zalety obu opcji. Trzeba dokonać tego pod kątem własnych potrzeb, możliwości i priorytetów. Można też skorzystać z porady profesjonalistów wykonujących dla nas projekt instalacji. Z pewnością zrobią oni co w ich mocy, aby pomóc podjąć najlepszą decyzję.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG