Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Czy panele słoneczne są dobrą inwestycją – to pytanie powtarza się coraz częściej w dobie rosnących cen energii elektrycznej. Zakup paneli może być kosztowny, ale z pewnością jest to inwestycja w przyszłość, w ramach której pieniądze nie tylko się zwracają, ale po czasie przynoszą wymierny zysk. Panele słoneczne to także popularny wybór ekologów.

Niższe rachunki za energię elektryczną

Podstawową korzyścią wynikającą ze stosowania fotowoltaiki jest możliwość sporych oszczędności na rachunkach za prąd. Będą one tym większe, im instalacja będzie dokładniej dopasowana do indywidualnych potrzeb inwestora.

Prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany system potrafi skutecznie obniżyć koszty energii elektrycznej. Najlepszym rozwiązaniem jest taka instalacja, która pokrywa całe zapotrzebowanie inwestora na energię elektryczną. W efekcie po kilku latach zakup systemu się zwróci, a przez następny okres  przynosić będzie oczekiwane zyski.

Kolejną istotną zaletą instalacji fotowoltaicznej jest to, że zabezpiecza przed ciągłymi podwyżkami cen za prąd. Co więcej, utrzymanie tego typu systemu nie wiąże się z dużymi kosztami i jest bezobsługowe. Systemy fotowoltaiczne są ponadto cichym i ekologicznym źródłem energii – uniezależniają od konieczności wykorzystywania węgla do ogrzewania zimą, przez co wpływają na poprawę jakości powietrza i sprzyjają czystemu środowisku naturalnemu. Nie wymagają także skomplikowanych prac konserwatorskich i cechują się długą żywotnością.

Warto też pamiętać, że technologia przetwarzania energii słonecznej w prąd jest stale rozwijana. Badacze spodziewają się, że w przyszłości początkowe koszty instalacji mogą być jeszcze niższe. Domy zasilane energią słoneczną mogą już wkrótce stać się samowystarczalne.

Czynniki, wpływające na inwestycję

Istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze instalacji fotowoltaicznych. Jednym z ważnych czynników jest inflacja. Będzie ona co roku zwiększać taryfy wytwarzania i eksportu energii. Docelowa stopa inflacji jest przydatnym wskaźnikiem przy obliczaniu przyszłych taryf. Jednocześnie wzrost cen za prąd wpływa na wysokość oszczędności powstających w wyniku obniżenia  rachunków za prąd. Warto pamiętać, że im wyższe ceny energii elektrycznej, tym większe oszczędności.

Koszt instalacji jest kolejną kwestią, którą należy rozważyć przy podejmowaniu decyzji o montażu systemu fotowoltaicznego. Jeśli wydatek związany z instalacją paneli PV będzie niższy, stopy zwrotu będą wyższe, ponieważ będziemy potrzebować mniej czasu, aby odzyskać początkowe nakłady.

Inwestycja będzie udana tylko wtedy, gdy:

  • odzyskamy kwotę wydaną na instalację fotowoltaiczną,
  • instalacja zacznie przynosić upragnione zyski.

Zastanówmy się, ile musimy wyłożyć na zbudowanie takiego systemu i upewnijmy się, że uwzględniamy ewentualne koszty konserwacji instalacji przy szacowaniu jej opłacalności.

Maksymalizacja inwestycji w fotowoltaikę

Jeśli myślimy o inwestowaniu w system fotowoltaiczny, dobrym pomysłem na maksymalne wykorzystanie pieniędzy jest reinwestowanie każdej złotówki zaoszczędzonej na rachunki za energię, a także wszelkich pieniędzy, które możemy zarobić na produkcji energii elektrycznej. Pomyślmy o umieszczeniu ich na przykład na rachunku oszczędnościowym. Możemy otrzymywać odsetki od swoich dochodów i gromadzić oszczędności jednocześnie, co może nam dać zysk nawet do 8% w skali roku.

Zainstalujmy panele słoneczne tak szybko, jak to tylko możliwe. Jeśli nie będziemy zwlekać z instalacją, zwiększymy ilość energii, jaką możemy sami wytworzyć. Upewnijmy się też, że moduły fotowoltaiczne są instalowane w optymalnej pozycji do słońca, która oznacza skierowanie ich w jedną z czterech najkorzystniejszych stron: południową, południowo-wschodnią, południowo-zachodnią lub wschodnio-zachodnią. W położenie geograficzne Polski powoduje, że najlepszym kątem na ustawienie modułów jest kąt od 10 do 40 stopni. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu paneli w miejscu, gdzie nie będą one zacienione, możemy realnie zwiększyć  ich wydajność i produkcję energii.

Warto zdecydować się na jak największe wykorzystanie dostępnych powierzchni (np. na dachach budynków). Jeśli dysponujemy jedynie niewielką płaszczyzną, zainstalujmy panele słoneczne o wysokiej wydajności. Mniejsza liczba paneli fotowoltaicznych o wysokiej wydajności wytwarza taką samą ilość energii, co większa liczba paneli o niższej wydajności. Akumulatorem nadwyżki wyprodukowanego prądu jest sieć elektroenergetyczna. Wyprodukowana energia elektryczna zostaje wysłana do sieci z możliwością  darmowego jej odebrania w wysokości 80% energii wprowadzonej do sieci.

Źródło: Inverter.com.pl – Fotowoltaika Warszawa