Jak sprawują się instalacje fotowoltaiczne w domu?

Wiele osób zastanawia się, czy montaż fotowoltaiki w ich domu jedno- lub wielorodzinnym to dobry pomysł. Istnieją obawy, iż panele PV mogą nie sprawdzić się w danym gospodarstwie. Jednakże warto nadmienić, że dobrze dobrana fotowoltaika jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na darmową energię elektryczną, jak również realnie obniżyć koszty rachunków za prąd. Ponadto są to instalacje bezawaryjne i niewymagające obsługi, co stanowi jedne z licznych ich atutów.

Co przemawia za sukcesem fotowoltaiki w odniesieniu do polskich domów?

Termin „fotowoltaika” jest na ustach wszystkich Polaków od 2012 roku. Przejście na odnawialne źródła energii jest praktycznie niewyobrażalne bez wspomnianej wcześniej fotowoltaiki. Nic dziwnego, ponieważ panele PV stanowią zrównoważoną i przyjazną dla środowiska alternatywę służącą do przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną. Zoptymalizowane instalacje fotowoltaiczne o coraz lepszych wydajnościach zapewniają, że wykorzystanie energii słonecznej w polskich domach jedno- i wielorodzinnych staje coraz bardziej popularne i zarazem wyjątkowo opłacalne.

Panele PV doskonale sprawdzają się w każdym domu. Powód jest bardzo prosty. Umożliwiają one zasilanie przekształconym w falowniku prądem zmiennym wszelkich urządzeń domowych. Pozwala to na obniżenie kosztów zużycia prądu przez okres do 30 lat. Ponadto fotowoltaika może posłużyć także jako zasilanie do pompy ciepła, która ogrzewa dom i podgrzewa wodę użytkową, szczególnie w miesiącach z niską temperaturą powietrza. Instalacje fotowoltaiczne sprawdzają się w polskich domach również dlatego, że w zamian za dostarczenie energii do publicznej sieci elektroenergetycznej właściciel instalacji fotowoltaicznej otrzymuje możliwość magazynowania nadawczej energii elektrycznej i jej wykorzystania w dogodnym dla siebie czasie – nie dłuższym jednak niż 365 dni.

Jaką rolę odgrywa planowanie mocy i miejsca montażu fotowoltaiki w jej pełnym wykorzystaniu w domach jedno- i wielorodzinnych?

Każdy, kto decyduje się na system fotowoltaiczny, powinien z wyprzedzeniem wyjaśnić pewne kwestie. W końcu jego instalacja ma produkować darmowy prąd przez co najmniej 20 do 30 lat. Ponadto fotowoltaika ma wykorzystywać energię słoneczną i generować przez to zyski w postaci obniżenia kosztów zużycia prądu z sieci państwowej. Podczas planowania budowy fotowoltaiki należy uwzględnić następujące czynniki:

  • dostępną powierzchnię dachu, orientację i pochylenie
  • moc instalacji według ilości zużycia prądu elektrycznego w skali jednego roku (ocena wysokości opłat)
  • możliwość zbudowania instalacji przy gruncie
  • rodzaj i jakość modułów fotowoltaicznych, które będą montowane
  • wszystkie koszty inwestycyjne i operacyjne
  • sposób finansowania inwestycji – ze środków własnych lub zewnętrznych

Uwzględnienie i dokładne przeanalizowanie wszystkich tych czynników pozwala na wybór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej, która będzie odpowiadać potrzebom jej właściciela.

Jaki rodzaj modułu wybrać, aby domowa fotowoltaika działała bez zarzutu?

Obecnie przy tworzeniu instalacji fotowoltaicznej szeroko wykorzystywane są polikrystaliczne moduły fotowoltaiczne, ponieważ ich producenci oferują dobry stosunek jakości do ceny. Mają one jednak nieco niższą wydajność niż ta, którą otrzymujemy w przypadku monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych.

Monokrystaliczne moduły są znacznie droższe, częściowo ze względu na bardziej wymagającą produkcję, której celem jest wygenerowanie wyższej wydajności. Stosunkowo niedrogie i dość popularne są moduły cienkowarstwowe. Mają niższą wydajność, ale są również znacznie tańsze. Inne zalety tego typu modułów to niskie zużycie surowca, elastyczność i wysoka wydajność w warunkach rozproszonego światła. Decyzja dotycząca konkretnego typu modułu zależy ostatecznie od czynników lokalizacji, poziomu promieniowania i zacienienia.

Instalacja fotowoltaiczna jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego domu. Pozwala ona na wykorzystanie promieniowania słonecznego do cieszenia się darmową energią elektryczną przez cały rok.

Źródło: https://house-solutions.pl