Klimatyzacja – komfort i zdrowie

Do tej pory wiele osób było przekonanych, że klimatyzacja, mimo zapewniania komfortu termicznego, ma negatywny wpływ na zdrowie użytkowników. Dziś wiadomo, że nowoczesne klimatyzatory mogą stać się panaceum na dolegliwości, z jakimi zmagają się alergicy czy też astmatycy.

Komfort termiczny

Najważniejszym zadaniem klimatyzacji jest zapewnienie komfortu termicznego użytkownikom. Dotyczy to przede wszystkim miesięcy letnich, kiedy upały sprawiają, że czujemy się zmęczeni i ospali. To jednak nie wszystko – współczesne klimatyzatory funkcjonują jak pompy ciepła, dzięki czemu są one użyteczne przez okrągły rok. To wygodne rozwiązanie, gdyż zapewnia komfortowe warunki bytowe przez całą zimę i całe lato. Używać ich można w domu i biurze.

Należy również pamiętać o tym, że klimatyzator dba o poziom wilgotności w pomieszczeniu. Rosnącą popularnością cieszy się funkcja regulacji wilgotności względnej powietrza. Szacuje się, że w miejscach, gdzie używa się klimatyzacji, wilgotność utrzymuje się na poziomie 40-60 proc. Hamuje to wzrost drobin kurzu i pleśni. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na wyeliminowanie szkodliwego dla zdrowia wahania temperatury. Systemy z automatyczną regulacją pracy dają możliwość utrzymania stałej temperatury i pozwalają na dostosowanie intensywności chłodzenia do panujących aktualnie warunków.

Wpływ klimatyzacji na zdrowie

Klimatyzacja może poprawić komfort życia alergików. Osoby uczulone na pyłki, roztocza rzadziej zmagają się z dolegliwościami, takimi jak katar sienny, gdy przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jest to również rozwiązanie odpowiednie dla osób cierpiących na choroby płuc i dzieci, ponieważ, dzięki znajdującym się w klimatyzatorach ściennych filtrom, powietrze w domu staje się wolne od alergenów.

Filtry mechaniczne mają za zadanie usunąć z powietrza większe zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyłki. Z kolei filtr antybakteryjny, jak sama nazwa wskazuje, specjalizuje się w oczyszczaniu powietrza ze szkodliwych drobnoustrojów, m.in. bakterii, grzybów, wirusów. Na uwagę zasługują również jonizator, obecny m.in. w modelu Toshiba DAISEIKAI 9. Sterylizuje on powietrze przechodzące bezpośrednio przez klimatyzator i wdmuchiwane do pomieszczenia. W krótkim czasie jonizator wytwarza dużą ilość ujemnych jonów, które korzystnie oddziałują na zdrowie użytkownika, tzn. mają pozytywny wpływ na zdolność koncentracji, zmniejszają dolegliwości bólowe, przyspieszają gojenie się ran. Jonizator łączy cząsteczki wody w powietrzu, dzięki czemu zapewnia właściwy poziom nawilżenia i usuwa przykre zapachy.

Komfort użytkowania

Zadaniem klimatyzacji jest ułatwianie życia użytkownikom. Wielu z nich obawia się hałasu, który towarzyszy pracy tego typu urządzeń. Są to nieuzasadnione wątpliwości, bowiem współczesne klimatyzatory posiadają funkcję cichej pracy (np. Comfort Sleep), która gwarantuje komfort podczas snu i nie tylko. Urządzenie to nie jest źródłem hałasu uniemożliwiającego relaks. Pozytywny wpływ na komfort użytkowania ma również wbudowanie czujnika Wi-Fi, dzięki któremu możliwe staje się zdalne sterowanie systemem klimatyzacji z każdego miejsca na świecie. Można to robić za pomocą tabletu z odpowiednią aplikacją lub smartfonu. Zalet takie rozwiązania jest wiele. Umożliwia on włączanie klimatyzatora w dowolnym momencie i miejscu. Dzięki niemu wracając z urlopu nie trzeba się martwić, że temperatura w mieszkaniu będzie za wysoka. Poza tym, możliwość sterowania systemem umożliwia zmniejszenie rachunków za prąd.

O tym należy pamiętać!

Nawet najlepsza klimatyzacja nie spełni swojej roli, jeśli nie zadbamy o nią. Kluczowe znaczenie ma regularna, przeprowadzana 2-3 razy do roku, konserwacja sprzętu (tzn. wymiana filtrów, wymiana środka schładzającego, odgrzybianie, naprawa nieszczelności). Bagatelizowanie tych czynności sprawi, że w powietrzu pojawią się szkodliwe drobnoustroje, zagrażające zdrowiu domowników.

Wyposażając się w klimatyzację, warto również rozszerzyć swoją wiedzę na jej temat. Specjaliści uważają, że optymalna różnica między temperaturą w pomieszczeniu, a poza nim to 6oC. Jeśli temperatura na zewnątrz wynosi 30oC, to temperatura w domu powinna być ustawiona na 24oC. Większa różnica zwiększa możliwość pojawienia się szoku termicznego.

Źródło: https://clima.com.pl