W jaki sposób rozliczać PIT internetowo?

Możliwość internetowego rozliczenia PIT to ogromne udogodnienie dla podatników – unikamy kolejek w urzędach skarbowych, a formularz można wypełnić nawet bez znajomości zasad rachunkowości. Coraz więcej osób korzysta z tej opcji, jednakże wciąż pozostaje duży odsetek tych, którzy chcieliby spróbować złożyć zeznanie podatkowe online, ale boją się obsługi systemu, ewentualnych błędów i odpowiedzialności z tym związanej.

Ponieważ już wkrótce rozpocznie się okres składania PIT-ów, postanowiliśmy przedstawić w jaki sposób tego dokonać przy pomocy internetu, tak aby oswoić czytelników z tym rozwiązaniem i zachęcić do rozliczania online.

System e-Deklaracji

Do internetowego rozliczania PIT-ów służy rządowy system e-Deklaracji. Program pobiera się ze strony finanse.mf.gov.pl; aby działał on prawidłowo należy mieć zainstalowane oprogramowanie Adobe Reader 9.0.0 lub nowsze. Dokładne wskazówki dotyczące obsługi e-Deklaracji znajdziemy w instrukcji. Internetowo można rozliczyć PiT-28, PiT-36, PiT-36L, PiT-37, PiT-38, PiT- 39, PiT-16, PiT-16a I PiT-19a. Wystarczy wybrać odpowiedni interaktywny formularz – wypełnianie pól jest bardzo proste, ponieważ wymagane uzupełnienia pola świeca się na czerwono, a po najechaniu na nie kursorem wyświetla się informacja i podpowiedź dotycząca danej ramki. W programie można sprawdzić poprawność wypełnionego dokumentu, zapisywać zmiany, stopniowo wypełniając deklarację oraz wyczyścić dokument. Ułatwiony jest również wybór urzędu skarbowego, którego dokonuje się za pomocą rozwijanej listy. Uzupełnianie danych identyfikacyjnych również nie powinno stanowić problemu, podobnie jak pozornie uporczywe dodawanie załączników – w formularzu wystarczy kliknąć w pole „Informacje o załącznikach”, a dodane zostaną one automatycznie do dokumentu.

Wypełnianie PIT-u przez internet jest nie tylko wygodne, lecz także bezpieczne. Nie każdy podatnik zadaje sobie sprawę, że program automatycznie sprawdza dane i informuje o wykrytych niezgodnościach. Po zakończeniu wypełniania możemy wcisnąć przycisk „Sprawdź poprawność” – znajduje się on w prawym górnym rogu na każdej stronie dokumentu. Jeżeli wszystko zostało uzupełnione poprawnie otrzymamy komunikat „Wszystkie wymagane pola zostały wypełnione. Formularz gotowy do wysłania”.

Kolejnym krokiem jest podpisanie formularza. Możemy wybrać dwa sposoby – dane autoryzujące albo podpis kwalifikowany. Należy znaleźć przycisk „Podpisz i wyślij”. Podpisanie danymi autoryzującymi polega na wpisaniu kilku indywidualnych informacji (identyfikator podatkowy, pierwsze imię, nazwisko, data urodzenia oraz kwota przychodu). Z kolei podpis kwalifikowany to certyfikowany elektroniczny podpis, który jest równoznaczny z podpisem ręcznym – złożyć go można przy pomocy specjalnego urządzenia. Po wysłaniu PIT-u otrzymujemy mejlową informację zwrotną od urzędu skarbowego wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, które będzie dokumentem potwierdzającym terminowe złożenie deklaracji.

Źródło: MDDP-Outsourcing.pl – Biuro rachunkowe