Zmiany w Ordynacji Podatkowej w nowym roku

Zmiany w Ordynacji Podatkowej to zawsze zmora dla przedsiębiorców, którzy – zamiast poświęcać cenny czas na rozwój własnego biznesu – muszą borykać się z coraz bardziej skomplikowanymi rozliczeniami z Urzędem Skarbowym. W nowym roku nastąpi kilka istotnych zmian przepisów podatkowych.

Warto już teraz pomyśleć o współpracy z zewnętrznym biurem podatkowym. Oddanie spraw rozliczeń podatkowych w ręce profesjonalistów to gwarancja spokoju na co dzień. Zewnętrzne biuro rachunkowe jest rozwiązaniem oszczędzającym czas, pieniądze, a niekiedy nawet nerwy przedsiębiorcy, bo konfrontacje w dziedzinie rozliczeń podatkowych z urzędami skarbowymi w Polsce bywają naprawdę uciążliwe.

Co nowego w podatkach w 2019 roku?

W Polsce kwota wolna od podatku rośnie stopniowo i – jak twierdzą niektórzy – zbyt wolno. W 2019 roku kwota wolna od podatku wyniesie 8.000 złotych. To pierwsza informacja na nowy rok w podatkach. Drugą dotyczy (jak zawsze trudnych dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych małych i średnich) nowych opłat. Przede wszystkim trzeba będzie zadbać o zakup nowej kasy fiskalnej. W operacji tej najlepiej wesprze nas zewnętrzne biuro podatkowe, gdyż gąszcz przepisów i regulacji związanych z tym elementem fiskalizacji jest spory. Kolejna zmiana w Ordynacji Podatkowej, która wejdzie w życie 2019 roku to możliwość automatycznego rozliczenia PIT-u w formie e-PITu. Jeśli termin rozliczenia zostanie przekroczony, to urzędnik KAS wygeneruje automatyczną deklarację, w przypadku rozliczeń PIT-37 i PIT-38. Do e-PIT-u zalogować się będzie można już od 15 lutego i skorygować PIT przygotowany przez urzędnika. W sytuacji przedsiębiorców prowadzących działalność w różnych dziedzinach usługowych sprawa będzie jednak bardziej skomplikowana. Warto skonsultować więc swoją indywidualną sytuację z doświadczonym biurem podatkowym. Unikniemy wówczas uciążliwych korekt rozliczeń podatkowych.

Działalność nierejestrowana wejdzie w życie właśnie w 2019 roku

W 2019 roku wchodzi w życie nowa forma zarobkowania, jaką jest działalność nierejestrowana. Reguły zarobkowania a takim rozwiązaniu precyzuje art. 5. ustawy o Prawie Przedsiębiorców. Ze statusu działalności nierejestrowanej mogą skorzystać osoby, które w ostatnich pięciu latach nie prowadziły działalności gospodarczej i w żadnym z miesięcy działalności nie uzyskują dochodów większych niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Nie oznacza to jednak, że dochodów tych nie trzeba będzie umieścić w rozliczeniu podatkowym.

Nowy podatek w 2019 roku, czyli Danina Solidarnościowa

W 2019 roku wchodzi w życie również nowy podatek nazwany „Daniną Solidarnościową”. Jest to efekt protestów osób z niepełnosprawnościami przed polskim Sejmem z maja 2018 roku. Podatek ten dotyczy jednak tylko osób, których dochód roczny przekroczy 1 milion złotych. Osoby te będą opłacać specjalny podatek na rzecz wsparcia funduszu niepełnosprawności. Jeśli Twoja firma generuje dochód powyżej 1 miliona złotych, koniecznie zapytaj o szczegóły doradcę z profesjonalnego biura podatkowego, a unikniesz problemów fiskalnych, które nigdy nie są dobre dla wizerunku firmy.

Inne zamiany podatkowe

Wśród zmian w Ordynacji Podatkowej na 2019 rok eksperci wyliczają między innymi: specjalny PIT dla rolników, opodatkowanie z tytułu obrotu kryptowalutami, a także obciążenie 5% podatkiem dochodów uzyskiwanych z pracy twórczej objętej prawami własności intelektualnej. Konkretne, szczegółowe zmiany podatkowe wymagają jednak indywidualnej diagnozy, którą skutecznie zajmą się specjaliści z doświadczeniem prowadzenia specjalistycznych biur podatkowych. Każda sytuacja obowiązków podatkowych wymaga bowiem indywidualnej diagnozy, uwzględniającej szereg czynników.

Źródło: Biuro rachunkowe Warszawa