Zasady eko-jazdy samochodami ciężarowymi

Koszty zużycia paliwa to wydatki z którymi musi zmagać się każdy manager floty. Szczególnie duże kwoty na paliwo przeznaczyć muszą firmy działające w branży transportowej. Niestety, kosztów paliwa nie sposób ominąć, samochody bez niego po prostu nie ruszą z miejsca. Istnieją jednak skuteczne metody do ograniczenia jego zużycia. Sprawdzonym sposobem na redukcję kosztów paliwa jest eko-jazda. Eco-driving to ekonomiczny i ekologiczny sposób użytkowania samochodu, polegający na takiej technice jazdy, która w efekcie wywoła mniejszą emisję spalin, niższe zużycie paliwa oraz ograniczy zużycie części samochodowych. Nic dziwnego, że zasada eco-drivingu coraz częściej wdrażana jest przez managerów flot firmowych jako obowiązujący w firmie styl jazdy. Dzięki monitoringowi floty, managerowie śledzą wszystkie auta służbowe, zbierając informacje dotyczące interesujących ich parametrów. W wygenerowanych raportach mogą ocenić styl jazdy kierowców i nagrodzić tych, którzy jeżdżą zgodnie z eko-jazdą oraz wydelegować na dodatkowe szkolenia kierowców których styl jazdy generuje najwyższe spalanie.

Eco-driving w samochodach ciężarowych

O eko-jazdę możemy zadbać zanim jeszcze wyruszymy w trasę. Istotnym elementem w obniżeniu spalania paliwa jest już samo rozmieszczenie przewożonych materiałów w ładowni samochodu. Jeśli transportujemy zróżnicowany ładunek powinniśmy ułożyć go tak, by najcięższe elementy znalazły się w pobliżu środkowej osi naczepy, bądź poniżej jej środka ciężkości. Takie ustawienie ładunku sprawi, że zmniejszy się opór powietrza, wytwarzany przez auto. Warto również przed wyjazdem w trasę sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach. Niedopompowane opony również mogą zwiększać spalanie paliwa. Istotną kwestią jest również jazda z otwartymi szybami. Otwierając okna i wystawiając przez nie łokieć, zwiększamy opór powietrza samochodu. Jeśli w kabinie panuje zbyt wysoka temperatura, lepiej wspomóc się klimatyzacją niż wietrzyć samochód.

Sam styl jazdy w przypadku samochodów ciężarowych, zależy od tego, w jakie systemy wspomagania jazdy wyposażony jest samochód. Aktywne tempomaty czy automatyczne skrzynie biegów samoczynnie pomogą dostosować najlepsze obroty silnika do sytuacji, w jakich znajduje się kierowca. Możemy jednak ogólnie stwierdzić, że na ekonomiczny styl jazdy składają się między innymi utrzymywanie stałej prędkości jazdy, niewciskanie „gazu do dechy”, czy unikanie pozostawianie samochodu na biegu jałowym. Stosując się do tych prostych zaleceń krok po kroku zmniejszymy zużycie paliwa. W skali jednego, krótkiego przejazdu ta różnica może nie wydać nam się bardzo znacząca. Jeśli natomiast przemnożymy nasze oszczędności przez ilość aut poruszających się we flocie oraz pokonywane przez nie kilometry, uzyskamy naprawdę imponujące wartości. Liczby te to realne oszczędności dla firmy oraz znacznie mniejsza emisja szkodliwych spalin do środowiska.

Źródło: Webfleet.com