Embossing, hot-stamping, lakierowanie – przykładowe sposoby uszlachetniania wydruku

Druk towarzyszy nam w zasadzie na co dzień. Książki, dokumenty, plakaty, gazety możemy przecież rozpatrywać również jako dzieło drukarskie i poligraficzne. Czasem zastanawiamy się jak uatrakcyjnić wygląd projektów, które zlecamy do druku. Dziś przedstawiamy kilka sposobów uszlachetnień, które mogą urozmaicić i podnieść wartość estetyczną wydruku.

Wybór papieru

Papier to jeden z pierwszych czynników, który warunkuje ostateczny wygląd produktu. Jego wybór możemy uzależnić od kilku podstawowych parametrów. Jest to grubość, nieprzeźroczystość, białość i jasność. Na początku warto się zastanowić co będziemy drukować i jaką ma to spełniać funkcję. Jeśli zależy nam na gazecie, wybierzemy papier o niskiej grubości. Czasopismo nie musi być wytrzymałe, za to lekkie i raczej niskobudżetowe. Przy książce z pewnością zdecydujemy się na grubszy papier, nieprzeźroczysty. Przy dokumentach i wydrukach w kolorze szczególną uwagę będziemy przywiązywać do białości i jasności papieru. Jak widać podstawą przy doborze papieru jest zastanowienie się do czego faktycznie wydrukowane materiały będą miały służyć i jak możemy to osiągnąć. Nowe technologie pozwalają też na wydruki na materiałach niewsiąkliwych. Z takiego rozwiązania często korzysta się przy projektach marketingowych.

Mamy papier – co dalej?

Jeśli wiemy już, co i na jakim materiale zostanie wydrukowane, możemy zaplanować uszlachetnienia, czyli techniki urozmaicające nasz wydruk. Jednymi z najbardziej popularnych, a zarazem efektownych są embossing, hot stamping, a także lakierowanie.

Embossing

Polega na wytłaczaniu poszczególnych elementów grafiki, tekstu czy też wzoru tak, by część z nich stanowiła swoistą płaskorzeźbę. Dzięki wykorzystaniu tej techniki materiały będą wyróżniały się wyglądem, będą również ciekawe pod względem faktury. To genialny pomysł np. na przygotowanie zaproszeń albo życzeń. Na grubszym papierze drukujemy treść, po czym pierwsze litery wytłaczamy w formie inicjałów bądź też dodajemy finezyjne wzory. To dobra opcja dla fanów minimalizmu albo stylu vintage. Dzięki technice wytłaczania można całkowicie zrezygnować z koloru i postawić tylko na zdobienia fakturowe o dowolnym kształcie. Tą technikę można oczywiście łączyć z pozostałymi, dzięki czemu jest uniwersalna i da się ją z powodzeniem zastosować w większości projektów o rozmaitych przeznaczeniach i stylach.

Hot stamping

Nazywany jest inaczej termo-drukiem. To metoda polegająca na dociśnięciu gorącej matrycy do specjalnej folii, a następnie do powierzchni, którą chcemy zadrukować. Folia ta składa się z kilku warstw, w tym z warstwy kleju, cienko rozpylonego aluminium i lakieru. Pod wpływem ciepła klej rozpuszcza się, a metal i lakier przywierają do powierzchni zadrukowanej. Dzięki temu na wydruku pozostaje kształt matrycy ozdobiony metaliczną powłoką. To bardzo efektowna metoda często wykorzystywana do produkcji okładek książek, zeszytów, a także przy druku opakowań produktowych. Dowolność matrycy sprawia, że ta metoda może być wykorzystywana na wydrukach o rozmaitej tematyce  i różnym zastosowaniu.

Lakierowanie

To jeden z najbardziej rozpowszechnionych sposobów uszlachetniania druku. Polega on na tym, że zadrukowaną powierzchnię pokrywamy cienką warstwą lakieru. W zależności od tego, na jakim efekcie nam zależy, lakier może sprawiać, że druk staje się błyszczący lub matowy. Lakier wpływa też na kolory, stają się one z reguły bardziej intensywne i jaskrawe. Lakierowanie często stosowane jest razem z wytłaczaniem. Dzięki takiemu połączeniu uzyskujemy ciekawy fakturowo i wizualnie efekt.

Na co się zdecydować?

Jeśli nie wiemy, na jaki efekt postawić w trakcie realizacji naszego zlecania, najlepiej skorzystać z rady specjalistów druku. To oni będą odpowiedzialni za realizację zlecenia, doradzą więc jak najlepiej, by ich klient był zadowolony. Warto zaufać ludziom z większym doświadczeniem, gdyż są oni w stanie wyobrazić sobie pożądany przez nas efekt i dobrać takie metody, by zrealizować go wzorcowo.