Efektywna filtracja zanieczyszczeń powietrza – maski antysmogowe

Powietrze w Polsce staje się z roku na rok coraz bardziej zanieczyszczone, a według najnowszych badań WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, polskie miasta niestety znajdują się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Jak radzić sobie ze smogiem?

Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia dotyczy przede wszystkim miast w południowej części kraju – na szczycie listy znajdują się m.in. Kraków, Żywiec, Nowy Sącz i Rybnik. W styczniu 2017 roku odnotowano rekordowo wysokie zanieczyszczenie powietrza na tym obszarze, normy zostały przekroczone o ponad 3000%. Jaki wpływ ma zanieczyszczone powietrze na nasze zdrowie i jak możemy się przed nim uchronić?

Czym jest smog?

Coraz więcej mówi się o szkodliwym wpływie smogu na nasze zdrowie i o konieczności ochrony przed nim. Czym jest smog i jak powstaje? Jest to zjawisko atmosferyczne, które łączy ze sobą zanieczyszczenia powietrza oraz niekorzystne zjawiska naturalne – duże zamglenie i brak wiatru. Zanieczyszczenia powietrza powstają na skutek działalności człowieka, przede wszystkim są efektem wzmożonego palenia w piecach. Największe stężenie szkodliwych substancji zaobserwować możemy tym samym w okresie grzewczym, jesienno-zimowym, czyli pomiędzy wrześniem a kwietniem.

Zakłady energetyczne, które spalają węgiel kamienny i brunatny, również przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń powietrza. Negatywny wpływ na jakość powietrza ma także ruch komunikacyjny, który powoduje emisję spalin. Zwłaszcza w okresie zimowym toksyny unoszą się i gromadzą nad miastem z racji bezwietrznej pogody.

Jak zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie?

Codzienne wdychanie smogu ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Najbardziej szkodzi przede wszystkim dzieciom, kobietom w ciąży, starszym osobom, alergikom i osobom zmagającym się z chorobami układu oddechowego. Wdychanie zanieczyszczeń powoduje objawy, które przypominają przeziębienie. Drapie nas w gardle, mamy świszczący oddech, pojawiają się ataki kaszlu i duszności. Czasem zdarza się również podrażnienie spojówek i wydzielina z nosa.

Wdychanie smogu obniża naszą odporność, więc tym samym kontakt z bakteriami i wirusami prowadzi bardzo szybko do infekcji, które mogą z kolei doprowadzić do chorób układu oddechowego, takich jak astma i zapalenie płuc. Wdychanie zanieczyszczeń może również wywołać choroby układu krążenia, alergie, problemy z układem nerwowym a nawet zwiększać ryzyko występowania nowotworów, m.in. raka krtani, gardła czy płuc, zwłaszcza u młodych osób. Wdychanie smogu przez kobiety w ciąży skutkuje niższą wagą urodzeniową dzieci, gorzej rozwiniętymi płucami noworodków, a także przedwczesnymi porodami.

Jak chronić się przed smogiem?

Najlepszą metodą ochrony zdrowia przed smogiem jest unikanie styczności z zanieczyszczonym powietrzem. Jest to jednak bardzo trudne do wykonania, więc jeśli już musimy wychodzić na zewnątrz, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, warto zaopatrzyć się w maskę antysmogową. Maska filtruje i oczyszcza zaciągane powietrze z niebezpiecznych spalin i pyłów. Chroni przed smogiem i bakteriami, posiada działanie hipoalergiczne i antybakteryjne. Odpowiednio zastosowane materiały ograniczają rozwój bakterii i wirusów przez cały okres jej użytkowania.

Występujące obecnie na rynku maski wykonane są z bezpiecznych tworzyw, odpowiednich również dla alergików. Najczęściej do produkcji używa się elastycznych materiałów, dzięki czemu maska dopasowuje się do twarzy, zwiększając tym samym swoją skuteczność. Rodzaj wybieranej maski powinien być dostosowany do trybu życia i najczęściej wykonywanych czynności. Maska dla osoby uprawiającej regularnie sport powinna mieć większą przepustowość zaworów, niż maska osoby poruszającej się pieszo lub komunikacją miejską. Bogata oferta dostępnych masek jest również dostosowana odpowiednio do wieku i płci. Zakup maski antysmogowej jest na chwilę obecną najlepszym rekomendowanym sposobem na ograniczenie negatywnego wpływu smogu na zdrowie.

Źródło: Miamed Sp. z o.o. – Maski antysmogowe