Joga – trening ciała czy filozofia?

Osoby zastanawiające się nad uprawianiem jogi często nie mają wiedzy o jej istocie. Rodzi się pytanie, czy jest to zwykły trening ciała czy też filozofia życia? Czy osoby początkujące mogą skupić się tylko na aspekcie fizycznym bez zagłębiania się w duchowość?

Joga jako trening fizyczny

Pierwszym skojarzeniem związanym z tym dalekowschodnim systemem ćwiczeń są asany, czyli różnorakie pozycje ciała, które wykonują osoby ją uprawiające. Jednak pomimo pochodzącej ze starożytnych Indii nazwy wiele z nich posiada wspólne elementy z bardziej konwencjonalnymi treningami fizycznymi. Znajdziemy wśród nich między innymi takie pozycje, które przypominają zwykłe skłony, wykroki nóg czy różne warianty mostka gimnastycznego. Joga często przypomina więc tradycyjne rozciąganie i ćwiczenia z wykorzystaniem wagi ciała.

Taka aktywność przyczynia się do usprawnienia funkcji naszego ciała. Jednak to korzystne działanie nie jest związane z unikatowością ani tym bardziej duchowością jogi. Wynika ono po prostu z angażowania i rozciągania konkretnych grup mięśniowych na przykład nóg, pleców, brzucha i ramion. Dzięki przyjmowaniu określonych pozycji poprawia się zakres ruchu kończyn i gibkość ciała. Dodatkowo mięśnie uczestniczące w wykonywaniu asan zostają wzmocnione. Pożądanym efektem jest również spalanie kalorii. Ilość ta jest mocno zróżnicowana w zależności od masy ciała ćwiczącego i intensywności danej odmiany jogi.

Wspólne z innymi rodzajami treningu jest również stosowanie akcesoriów pomagających w wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń. Najbardziej charakterystycznym jest mata, której zadaniem jest zapewnienie wygody podczas pozycji wykonywanych na leżąco i siedząco. Dla początkujących przeznaczone są dodatkowo specjalne kostki. Pomagają one wykonywać poprawnie asany osobom, które przy skłonach nie mogą dosięgnąć dłońmi podłogi. Podobną funkcję spełnia koło do jogi, czyli podpórka (najczęściej dla pleców) przy trudniejszych pozycjach.

Duchowy wymiar jogi

Joga jest jednym z 6 ortodoksyjnych systemów filozofii indyjskiej. Ma doprowadzić do harmonicznego sposobu życia i poczucia jedności z otaczającym światem. Wykonywanie asan jest tylko jednym z kroków, które należy wykonać, aby ten cel osiągnąć. Wymienione w tej filozofii zasady dotyczą między innymi życia z innymi ludźmi, które powinno być nastawione na współpracę. Poza tym bardzo dużo miejsca poświęcono samodoskonaleniu. Mistrzowie jogi podkreślają znaczenie medytacji i nauki poprawnego oddychania. Mają one pomóc w osiągnięciu wewnętrznego spokoju. Uporządkowane wnętrze powinno przejawiać się również w codziennym zachowaniu, ponieważ ważnymi cnotami są wstrzemięźliwość i pozbycie się pragnień oraz zachłanności.

Czy oba elementy są niezbędne?

Praktykowanie jogi nie musi wiązać się z wyznawaniem wartości i filozofią indyjską. Ćwiczący mogą czerpać korzyści wynikające z wykonywania asan bez wgłębiania się w towarzyszącą im duchowość. Przy takim podejściu joga będzie traktowana jako zwykły trening zawierający elementy rozciągania i ćwiczeń z wykorzystaniem wagi ciała. Niektóre osoby, które w ten sposób rozpoczęły przygodę z jogą, zaczynają interesować się i wgłębiać w związaną z nią filozofię, inne nie wychodzą poza aspekt fizyczny.

źródła: trainingshowroom.com – gumy do ćwiczeń