Jakie jest zastosowanie azotanu srebra w stomatologii?

Azotan srebra, lapis infernalis, to bezbarwny, krystaliczny związek chemiczny, który pozornie nie ma wiele wspólnego z medycyną. Ma działanie żrące w stosunku do skóry człowieka i w kontakcie z nią zostawia trudne do zmycia czarne plamy. Jednak jego wyjątkowe właściwości chemiczne znajdują swoje zastosowanie przy zabiegu lapisowania zębów.

Lapisowanie jest to zabieg stomatologiczny polegający na impregnacji zębów mlecznych przy pomocy azotanu srebra. Operację wykonuje się w sytuacji, w której zęby dziecka są zaatakowane przez silną próchnicę i grozi im usunięcie. Nakładany związek chemiczny ma właściwości bakteriobójcze, dzięki którym rozwój zakażenia jest hamowany, a mleczaki mają zapewnioną ochronę przed przyszłymi szkodami. Lecz pomimo oczywistych zalet spora część rodzimych opiekunów nie decyduje się na ten zabieg, dlatego zdradzamy jego właściwości poniżej.

Dlaczego wykonuje się zabieg lapisowania?

Wśród wielu rodziców i ludzi starszych panuje przekonanie, że wypadanie mleczaków to rzecz normalna, w związku z czym nie prowadzą dziecka na żadne badania stomatologiczne aż do pojawienia się zębów stałych. Jest to pogląd jak najbardziej mylny – zęby mleczne mają duży udział w rozwoju żuchwy oraz szczęki u nieletniego. Przy wypadających mleczakach mogą się pojawić później m.in. wady zgryzu, które bardzo trudno jest leczyć przy stałym uzębieniu. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać o kontroli stomatologicznej u dzieci, jeśli nie chcemy, by w przyszłości musiały się borykać z kłopotami wynikającymi z zaniedbania.

Problemem mleczaków jest jednak ich słaba budowa, a przy tym wysoki stopień narażenia na działanie próchnicy. Z tego właśnie powodu stosuje się lapisowanie, które świetnie radzi sobie z bakteriami zalegającymi jamę ustną naszej pociechy, a przy tym wzmacnia ono wypełnienie zęba.

Jak wygląda zabieg lapisowania?

Zabieg lapisowania trwa zaledwie kilka minut i jest to operacja w zupełności bezbolesna, nie powinna być więc tak stresująca i nieprzyjemna dla dziecka jak zwykłe wizyty u dentysty. Lekarz najpierw zajmuje się oczyszczeniem zębów z osadu za pomocą wody oraz nawilżonej szczoteczki, a następnie przygotowuje je do impregnacji azotanem srebra – odkaża mleczaki specjalnym roztworem i blokuje je przed dostępem śliny. Po zaaplikowaniu związku chemicznego jama ustna jest dokładnie płukana, zaś zęby smarowane są specjalną substancją, której celem jest wytrącenie wcześniej zaaplikowanego związku chemicznego i tym samym wytworzenie odpornej powłoki antybakteryjnej.

By zmaksymalizować efekt, lekarz może zlecić wykonanie zabiegu trzy razy, jednak coraz częściej dentyści robią to „na raz”, jako że lapisowanie jest coraz skuteczniejsze i nie wymaga powtarzania tak jak kiedyś. Tym samym możemy jeszcze bardziej ograniczyć niepotrzebne nerwy dziecka.

Ile kosztuje lapisowanie i gdzie można je wykonać?

Zabieg lapisowania można przeprowadzić w każdym gabinecie stomatologicznym, który ma kontrakt z NFZ – wtedy jest to operacja całkowicie bezpłatna.

W sektorze prywatnym koszt zależy od cennika każdego dentysty, aczkolwiek nie jest to cena przekraczająca więcej niż kilkadziesiąt złotych.

Azotan srebra pomocą dla dzieci i nie tylko

Choć jego łacińskie określenie lapis infernalis tłumaczy się jako „kamień piekielny” (od czarnych plam na skórze) to jest to substancja jak najbardziej zbawienna w medycynie. Oprócz zastosowania stomatologicznego jest używana też m.in. w maściach do gojenia ran czy przy zabiegu kauteryzacji. Dla rodzica ma on przede wszystkim znaczenie przy leczeniu zębów swojego dziecka – dlatego warto pomyśleć o lapisowaniu, jeśli ciągła próchnica dotyka mleczaki naszego nieletniego szkraba.

Inspiracja: Stomatologia-Dentica.pl – Gabinet Stomatologiczny