Żylaki – czy poważny problem?

Żylaki zauważamy, gdy żyły w nogach stają się powiększone, rozszerzone, często o krętym przebiegu i przepełnione krwią. Żylaki wydają się opuchniętymi, wybrzuszonymi żyłami. Są koloru fioletowo-niebieskiego. Często bolą przy dotyku.

Żylaki zauważamy, gdy żyły w nogach stają się powiększone, rozszerzone, często o krętym przebiegu i przepełnione krwią. Żylaki wydają się opuchniętymi, wybrzuszonymi żyłami. Są koloru fioletowo-niebieskiego. Często bolą przy dotyku.

Żylaki – czy problem tylko estetyczny?

Przez większość czasu żylaki nie powodują objawów i wydają się tylko problemem kosmetycznym. Dodatkowo są bardzo powszechne, dotyczą połowy Polaków. Bagatelizuje się ich pojawienie: przecież wiele osób wokoło ma ten sam problem! Żylaki nasilają się z wiekiem, więc łatwo je uznać po prostu za element starzenia się organizmu, jak np. zmarszczki.

Należy jednak zawsze myśleć o nich jako o sygnale ostrzegawczym upośledzenia prawidłowego przepływu krwi.

Żylaki pojawiają się, gdy żyły nie działają prawidłowo. Żyły mają zastawki, małe struktury, które odpowiadają za przepływ krwi w kierunku serca i uniemożliwiają cofanie się krwi i jej zaleganie. Kiedy zastawki nie działają sprawnie nadmiar krwi powoduje powiększanie się żył. Mówimy wtedy o niewydolności żylnej, której najczęstszą postacią są żylaki. Żylaki często pojawiają się w nogach, ponieważ żyły kończyn dolnych są najdalej położone od serca, a grawitacja utrudnia przepływ krwi w górę.

Żylaki – co powodują?

W wyniku trwającej wiele lat niewydolności żylnej, tkanki nie są odpowiednio dotlenione i odżywiane. Stają się więc coraz bardziej „zatrute” produktami odpadowymi przemiany materii. Zmiany te najszybciej widać wokół kostek, bo tam najsilniej zalega krew.  Skóra brązowieje, staje się bardzo słaba, łuszczy się i swędzi. W niektórych przypadkach skóra pęka i tworzą się niegojące się rany. Najczęściej towarzyszy temu obrzęk wokół kostek i ból.

Niektóre stany powodują zwiększone ryzyko komplikacji związanych z żylakami. Kobiety w ciąży odczuwają ciężkość nóg, skurcze i obrzęki, pojawiają się wtedy też nowe żylaki. Istnieje również zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi i w efekcie zakrzepowego zapalenia żył, a w takim przypadku konieczne będzie natychmiastowe leczenie.

Jakie są przyczyny powstania żylaków?

 

Mechanizm powstania żylaków jest dobrze poznany. Krew płynie z serca do różnych komórek poprzez sieć tętnic i naczyń włosowatych. Następnie powraca do serca poprzez żyły, które w zdrowych naczyniach przesuwają krew tylko ku górze, do serca. Dzieje się tak dzięki ruchom mięśni nóg i zastawkom, które zamykają się po każdym ruchu uniemożliwiając się cofaniu się krwi.

 

Jeśli ten mechanizm nie działa prawidłowo, czyli zastawki są uszkodzone lub nie domykają się, część krwi zaczyna się cofać i nadmiernie gromadzić się w żyłach i je poszerzać. Zdolność do efektywnego pompowania krwi z powrotem do serca zostaje upośledzona coraz bardziej. Nieleczona niewydolność żylna ma tendencję do progresji.

 

Żylaki – jakie są czynniki wystąpienia?

 

Mechanizm ten nasila się z powodu następujących czynników ryzyka wystąpienia żylaków:

 

  1. DZIEDZICZNOŚĆ: Osoby, u których w rodzinie występują żylaki mają większą skłonność do ich powstania. Wydaje się, że mogą być dziedziczone geny odpowiedzialne za prawidłową strukturę i właściwości składników ścian naczyń krwionośnych.
  2. WIEK: U osób starszych, zwłaszcza powyżej 50 roku życia nasilają się żylaki. Niedomykalność zastawek żylnych może być skutkiem zmiany struktury kolagenu i mięśni gładkich w ścianie żylnej. Zmniejsza się elastyczności i grubość ścianek żył.
  3. PŁEĆ: Kobiety są bardziej narażone na powstanie żylaków ze względu na udział żeńskich hormonów, które odpowiadają za kurczliwość ścian naczyń żylnych. Szczególnie nasilenie objawów występuje podczas ciąży, zmian hormonalnych (podczas pokwitania czy przekwitania), a także podczas stosowania terapii hormonalnych, także tabletek antykoncepcyjnych;
  4. OTYŁOŚĆ I NADWAGA: Każdy kilogram więcej to dodatkowa praca dla żył.
  5. PRACA STOJĄCA LUB SIEDZĄCA, BRAK AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ: Ludzie, którzy mają pracę, która wymaga od nich stania lub siedzenia przez wiele godzin, „pozwalają” krwi zlać się w nogach. Każdy ruch pomaga w powrocie krwi żylnej do serca.
  1. WYSOKA TEMPERATURA: Każde nagrzewanie ciała to rozszerzanie żył. Należy ostrożnie korzystać z kąpieli słonecznych. Sauna także pogorszy warunki sprzyjające odprowadzaniu krwi żylnej z nóg.

 

Żylaki zwykle powiększają się z upływem czasu. Stanie się nawet wtedy, gdy zmienisz styl życia. Dlatego skontaktuj się z flebologiem, lekarzem specjalizującym się w leczeniu żył. Większość stosowanych obecnie metod jest małoinwazyjnych, nie wymaga pobytu w szpitalu, daje świetne efekty, także kosmetyczne, przy niewielkim ryzyku powikłań.

Źródło: Owrzodzenia – Centrumflebologii.pl