Czy warto nabyć smartfon z drugiej ręki? – poradnik

Dziś telefony komórkowe praktycznie w niczym nie przypominają urządzeń, którymi powszechnie posługiwano się jeszcze 10-15 lat temu. Wówczas służyły one praktycznie wyłącznie do dzwonienia i wysyłania SMS-ów. Dzisiejsze smartfony to małe komputerki, często o wyższej mocy obliczeniowej od dużych PC sprzed kilkunastu lat. Jednakże, w parze z funkcjonalnością idzie również cena – niewielu z nas jest w stanie pozwolić sobie na zakup nowego telefonu w dniu jego premiery. W przypadku ograniczonych funduszy warto rozejrzeć się za używanym smartfonem. Na co warto zwrócić uwagę w takich przypadkach?

Sprawdź legalność telefonu

Chociaż w dzisiejszych czasach rzadko zdarza się, że smartfony dostępne w oficjalnej sprzedaży pochodzą z kradzieży, to zapewne warto udać się do najbliższego posterunku Policji i sprawdzić legalność konkretnego egzemplarza po numerze IMEI.

Zawieraj umowę kupna-sprzedaży

W przypadku skupów telefonów czy komisów zawarcie umowy jest obligatoryjne i odgórnie narzucane przez sprzedawcę. Tego typu zabezpieczenie pozwala nam dochodzić swoich praw (np. prawo do rozwiązania umowy do 14 dni czy uniknięcie kosztów naprawy dzięki aktualnej gwarancji) oraz uchronić się przed ewentualnymi problemami prawnymi (np. paserstwo).

Zażądaj dowodu zakupu

Jest to rozwiązanie konieczne ze względu na fakt, iż niejednokrotnie sprzedawany telefon został kupiony na raty i niespłacony. Wszyscy operatorzy sieci komórkowych w Polsce, z wyłączeniem francuskiej firmy Orange, zabezpieczają się przed brakiem spłaty rat (w momencie zawarcia umowy, tylko Orange przekazuje prawa do własności telefonu na kupującego). W takim przypadku na telefon zostaje nałożona blokada (np. w przypadku Samsung Galaxy S7 i S8, operator przy pomocy programu Samsung Knox Customization, może zablokować cały system). Jeśli sprzedający nie posiada jednak takiego dokumentu, możemy udać się do salonu operatora w celu zdobycia informacji o potencjalnych problemach ze spłatą.

Zawsze sprawdzaj podstawowe funkcje telefonu

W przypadku telefonów używanych nigdy nie mamy pewności, że będą one w pełni sprawne. Możemy jednak zweryfikować poprawności działania podstawowych podzespołów (np. bateria, ekran, głośnik, mikrofon, aparat).

Udaj się do specjalisty

Jeśli masz wątpliwości odnośnie tego, czy model smarfona będzie odpowiedni, możesz udać się do skupu telefonów. Specjaliści już za niewielką opłatą sprawdzą, czy sprzęt działa prawidło oraz określą jakie są jego podstawowe wady i zalety.

Smartfon z drugiej ręki – zalety rozwiązania

Główną zaletą, którą charakteryzują się telefony używane, jest ich atrakcyjna cena (bardzo często kilkukrotnie niższa, niż nowych egzemplarzy). Warto pamiętać, że komisy telefonów często zgadzają się na wymianę starego sprzętu na nowszy, oczywiście za odpowiednią dopłatą. Kolejną cechą przemawiającą za zakupem telefonu używanego jest możliwość negocjacji ceny zakupu, co jest oczywiście niemożliwe w przypadku nowego sprzętu. Kolejnym, logicznie nasuwającym się plusem, przemawiającym za zakupem smartfona z drugiej ręki jest to, że możemy go sprawdzić – wziąć do ręki, obejrzeć z każdej strony czy pobieżnie przetestować funkcjonalność.

Zakup telefonu używanego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Jednakże jeśli chcemy iść z duchem czasu, wymiana smartfona będzie konieczna co 2-3 lata. Na szczęście dzięki coraz większemu zagęszczeniu na rynku nowych modeli telefonów, smartfony starszej generacji stają się tańsze i szerzej dostępne.