Czystość i higiena w lokalach gastronomicznych – porady

Według danych opublikowanych przez firmę Tork niemalże 85% badanych, przynajmniej raz w życiu zrezygnowało z posiłku w restauracji, która nie wyglądała na czystą. Dlatego utrzymanie czystości i higieny w lokalu gastronomicznym jest niezwykle ważne. Kuchnia czy łazienka w restauracji zwykle jest dużo bardziej eksploatowana niż ta domowa, stąd najważniejszą kwestią jest regularność, dokładność oraz profesjonalne i wydajne środki chemiczne.

Najważniejsza jest systematyczność

W lokalach gastronomicznych każdego dnia pojawia się mnóstwo osób. Nawet dobór najlepszych środków czyszczących nie pomoże, jeżeli nie zadbamy o czystość regularnie. Kuchnia, łazienki oraz sale dla gości wymagają czyszczenia codziennie. Poprzez zaniedbanie tej priorytetowej kwestii narażamy klientów na poważne zatrucia, a sam lokal na wielkie straty. Nieodpowiednia higiena lokalu prowadzi do szybkiego psucia się żywności czy pogorszenia walorów smakowych. Co ważne, tym samym lokal naraża się na ogromne kary finansowe, nakładane przez pracowników sanepidu. Bardzo ważne jest także pamiętane o tzw. zakamarkach. Nagromadzony brud w trudno dostępnych miejscach będzie niezwykle trudny do usunięcia.

Profesjonalna chemia dla gastronomii

W restauracjach czy kawiarniach nie ma miejsca dla uniwersalnych środków używanych praktycznie do wszystkiego. Tym samym konieczne jest zainwestowanie w konkretne preparaty przeznaczone do danych powichrzeni czy zabrudzeń. Warto także stawiać na chemię dla gastronomii. Środki te zwykle są bardziej skoncentrowane, silniejsze oraz odpowiednio skomponowane. Ponadto są bardziej wydajne, a tym samym ekonomiczne. Chemię należy używać zgodnie z przeznaczeniem:

  • w miejscach narażonych na pleśń czy grzyby, warto sięgać po środki zawierające aktywny chlor,
  • do mycia sprzętów kuchennych oraz pobliskich blatów należy używać chemii o właściwościach odtłuszczających,
  • lodówki, chłodziarki czy zamrażarki muszą być czyszczone środkami do mycia lodówek,
  • do czyszczenia urządzeń sanitarnych czy powierzchni ze stali nierdzewnej warto używać kwaśnych preparatów zawierających sodę oczyszczoną, ocet spirytusowy czy kwas cytrynowy,
  • do czyszczenia łazienek oraz toalet najlepiej używać chemię antybakteryjną z chlorem,
  • do podłóg należy używać środków do powierzchni szybko brudzących się oraz preparaty antypoślizgowe.

Niezwykle istotna jest także kwestia utrzymania higieny wśród pracowników. W kuchni niezbędne jest więc udostępnienie płynu dezynfekującego oraz rękawiczek dla personelu. Nie bez znaczenia jest też kompleksowe wyposażenie łazienek. Tam z kolei nie może zabraknąć suszarki do rąk, papieru toaletowego, mydła, odświeżacza powietrza, kosza na śmieci, a także przewijaka dla niemowląt.

W restauracji czy kawiarni drugorzędne znaczenie ma nowoczesny i bogaty wystój. Kluczem do sukcesu każdego przedsiębiorcy jest zwykle dobre jedzenie, czysty lokal oraz dbałość o zadowolenie gości. Jeżeli w lokalu będzie pachniało jedzeniem czy pyszną kawą, a miejsce będzie schludne i higieniczne, klienci chętnie powrócą.

źródło: dlaczystosci.pl – uciążliwe zabrudzenia