Dlaczego warto stosować silikon do wiatrówek?

Wszyscy posiadacze wiatrówek, którzy lubią strzelać, na pewno zgodzą się ze stwierdzeniem, że o taką broń należy dobrze dbać. Dzięki temu wiatrówka nie tylko będzie estetycznie wyglądać, ale przede wszystkim jej działanie będzie płynne. Co za tym idzie, strzelanie z dobrze konserwowanej oraz czyszczonej wiatrówki będzie stanowiło prawdziwą przyjemność. Czynności konserwacyjne są zatem niezbędne do utrzymania sprzętu w dobrym stanie. Warto znać podstawowe czynności, ponieważ ułatwi to dbanie o wiatrówkę. Przede wszystkim nie można zapomnieć o stosowaniu silikonów. Po co używać silikonu w wiatrówkach?

Konserwacja i czyszczenie wiatrówki

Wiatrówka to urządzenie, które nie posiada zbyt skomplikowanej budowy. Swoją budową przypomina broń palną. Podstawą utrzymania w czystości oraz sprawności wiatrówki jest jej konserwacja po każdym użyciu. W zależności od stopnia zużycia oraz tego, jakie były warunki atmosferyczne w miejscu strzelania, można ograniczyć się jedynie do przetarcia lufy, jednak jeśli podczas użytkowani padał deszcz, do czyszczenia trzeba przyłożyć się trochę staranniej. Wiatrówka nie jest bronią palną, dlatego nie trzeba czyścić jej lufy po każdym zakończonym strzelaniu. Jednak nie można tego pominąć całkowicie. Należy wyczyścić lufę po około 500 – 1000 wystrzelonych pociskach.

Po co silikon w konserwacji wiatrówki?

Właściciele wiatrówek dobrze wiedzą, że nie tylko umiejętności i wprawne oko strzelca pozwolą uzyskać dobre wyniki podczas strzelania. Płynnie i sprawnie działająca wiatrówka znacznie lepiej sprawdza się, jeśli chodzi o celność. Dlatego nie można pominąć silikonów podczas konserwacji swojej wiatrówki.

Silikony to substancje filmotwórcze, które mają za zadanie stworzyć delikatną powłokę, która chroni daną część sprzętu. Dzięki silikonom te elementy zużywają się znacznie wolniej, natomiast ich płynność działania jest znacznie lepsza. Co można czyścić i konserwować silikonami?

Przede wszystkim wszystkie elementy syntetyczne w wiatrówce, czyli w większości uszczelki powinny być traktowane olejem z silikonami. Olej silikonowy musi być dobrej jakości i posiadać dobry skład. Stosowanie oleju silikonowego jest polecane także do innych rodzajów broni, na przykład do replik ASG, wiatrówek zasilanych dwutlenkiem węgla i broni pneumatycznej. Składniki aktywne, które są zawarte w takim olejku z silikonami pozwalają na bardzo skuteczną konserwację elementów syntetycznych. Dodatkowo jego działanie jest bardzo łagodne, dlatego na pewno nie wpłynie niekorzystnie na dany element. Dzięki swoim wyselekcjonowanym składnikom, olej silikonowy nadaje elastyczność danym częściom wiatrówki, a jednocześnie przeciwdziała starzeniu się ich powierzchni. Jest to bardzo pożądany efekt w wiatrówce. Dzięki systematycznemu stosowaniu olejku z silikonami, mechanizmy w wiatrówce oraz inne elementy mają przedłużoną żywotność, a zatem będą dłużej sprawne i nie będą wymagały naprawy albo też wymiany na nowe.

Zakup takiego oleju to koszt około 15 – 30 zł w zależności od jego pojemności oraz marki. Taki olej jest bardzo wydajny. Można go używać nie tylko do czyszczenia wiatrówek, ale również do innych sprzętów. Jednym z popularnych zastosowań tego preparatu jest czyszczenie mechanizmu w rowerach. Daje możliwość płynnej pracy wszystkich elementów w urządzeniu.

Dzięki olejkowi silikonowemu wiatrówka działa lepiej, a jej praca jest płynna. Konserwacja silikonami daje bardzo dobre długotrwałe efekty.