Dopasuj typ biura do charakteru Twojego biznesu

Choć wielu przedsiębiorców zrewolucjonizowało już swoje podejście do aranżacji biura i pragnie stworzyć dla siebie i swoich pracowników przyjazną i ergonomiczną przestrzeń o wysokich standardach i nowoczesnym designie, większość z nich niestety nie zdaje sobie sprawy, że rozwiązania podpatrzone u konkurencji mogą nie sprawdzić się w ich przypadku.

Choć wielu przedsiębiorców zrewolucjonizowało już swoje podejście do aranżacji biura i pragnie stworzyć dla siebie i swoich pracowników przyjazną  i ergonomiczną przestrzeń o wysokich standardach i nowoczesnym designie, większość z nich niestety nie zdaje sobie sprawy, że rozwiązania podpatrzone u konkurencji mogą nie sprawdzić się w ich przypadku. Moda czy popularność to nie zawsze dobry doradca. Dlaczego? Każda firma ma inną specyfikę pracy, skalę działania i hierarchię, które dyktują odmienne potrzeby. To, w jaki sposób zorganizowana jest przestrzeń, musi być ściśle dopasowane do indywidualnych wymagań. Poznajmy więc podstawowe typy projektów biur i ich przeznaczenie.

Biuro komórkowe

Ten typ biura składa się z wielu mniejszych pomieszczeń – pokojów pracy przeznaczonych dla kilku osób oraz gabinetów. Pokoje usytuowane są wzdłuż korytarzy, oprócz nich w biurze znajdują się 1-2 większe sale konferencyjne i pomieszczenie kuchenne. Taki układ aranżacji sprzyja przede wszystkim pracy w skupieniu, obsłudze klientów i zachowaniu poufności informacji. Ponadto zapewnia bardzo dużo miejsca na przechowywanie dokumentacji. Architekci odradzają takie projekty firmom, które kładą nacisk na komunikację i sprawne zarządzanie zespołem. Innym potencjalnym problemem są trudności we współdzieleniu sprzętu biurowego – zazwyczaj każdy pokój wyposażony jest we własne urządzenia.

Biuro open space

Open space to przestrzeń otwarta, w której biurka – stanowiska pracy – ustawione są szeregowo. Wnętrze biura jest czasem przedzielone przestawnymi ściankami, architekci uwzględniają w projekcie aranżacji wnętrz kąciki ze sprzętem biurowym, dostępnym dla wszystkich. Można w obrębie tej przestrzeni wygospodarować miejsce spotkań z większymi stolikami – do omawiania bieżących spraw i zebrań. W takiej aranżacji biura nie może zabraknąć dużej sali konferencyjnej i pomieszczenia reprezentacyjnego, w którym odbywać się będą spotkania z kontrahentami. Open space sprzyja komunikacji, pracy zespołowej, szybkiemu obiegowi informacji i integracji. Jego zaletą jest również możliwość dowolnej zmiany aranżacji. Trzeba jednak pamiętać, że przestrzeń otwarta wiąże się z hałasem, nie sprzyja koncentracji i rozmowom telefonicznym.

Biuro strefowe

Ten typ projektu biura to przestrzeń podzielona na strefy związane z różnymi zadaniami. Układ i ilość stref zależą od specyfiki danej firmy – są to m.in. strefy spotkań, rozmów telefonicznych czy skupienia. Stanowiska pracy są zlokalizowane w otwartej przestrzeni, którą często dzielą wyżej wymienione strefy, dzięki czemu ograniczony jest hałas. Taki typ aranżacji sprzyja komunikacji, a jednocześnie nie zakłóca pracy innych osób.

Activity Based Workplace

Takie biuro cechuje się dużym zróżnicowaniem przestrzeni. W jej obrębie znajdują się strefy takie jak sale do spotkań różnej wielkości, miejsca spotkań spontanicznych, budki telefoniczne, strefy pracy w ciszy oraz audytorium – to prawdziwe pole do popisu dla pracowni projektowych. Pracownicy nie mają przydzielonych miejsc pracy na stałe, wybierają je w zależności od chwilowej aktywności biurowej, co daje im ogromną elastyczność. Założeniem takiej aranżacji wnętrza biura jest ułatwianie administracji, koncentracji, komunikacji i regeneracji. Wśród wad takiej organizacji przestrzeni wymienia się brak swojego miejsca i możliwości jego personalizacji.

Źródło: Pracownia projektowa Concept Space