Praca w Holandii dla Polaków – jakiej pracy szukać na wiosnę?

Holenderski rynek pracy wciąż proponuje wiele ofert zatrudnienia dla naszych rodaków. Na rynku pracy każda pora roku obfituje we wzmożony popyt na pracowników w konkretnych branżach i na określonych stanowiskach. Nie inaczej jest również w przypadku pracy w Holandii oferowanej Polakom. Planując wiosenny wyjazd do pracy w Holandii, warto wiedzieć, czego się spodziewać, na jakie oferty można liczyć, a także co nas czeka na danych stanowiskach. Dzięki temu planowanie wyjazdu będzie łatwiejsze i mniej stresujące, a wybór oferty pracy bardziej przemyślany i świadomy.

Rynek pracy w Holandii w okresie wiosennym

Wiosna to czas, kiedy wiele branż wraca do stałego rytmu pracy po grudniowym, przedświątecznym szaleństwie i sylwestrowo-noworocznych urlopach. I tak jeśli chodzi o pracowników magazynów czy też zatrudnionych w szeroko pojętej logistyce, nowe oferty raczej nie pojawiają się wiosną. Intensywne nabory w tych branżach były przeprowadzane w okresie zimowym. Następnej fali nowych ofert pracy w logistyce i do pracy w magazynach można spodziewać się latem, ponieważ wtedy będą poszukiwani pracownicy na zastępstwo. Ich zadaniem będzie zapełnienie luk po pracownikach na stałych kontraktach, którzy wybierają się na urlopy. Wiosna to dosłownie rozkwit ofert pracy w ogrodnictwie. O ile dzięki ogrodnictwu szklarniowemu praca w tej branży dostępna jest w Holandii przez cały rok, o tyle wiosną zapotrzebowanie na pracowników wzrasta. Poszukiwane są osoby, które będą odpowiedzialne za opiekę nad roślinami kwitnącymi na każdym etapie ich wzrostu, poczynając od sadzenia nowych sadzonek i ich codziennego podlewania przez pielęgnację i przycinanie, a kończąc na zbiorze, pakowaniu oraz przygotowywaniu ich do wysyłki. Pracy więc nie brakuje, a roślin przybywa, więc i rąk do pracy potrzeba więcej. Holenderscy pracodawcy proponują polskim pracownikom zarówno kontrakty długoterminowe, jak i umowy na pracę sezonową. Warto nadmienić, że wiosna nie jest szczególnie popularnym momentem podejmowania pracy sezonowej. Pod tym względem zdecydowanie dominuje okres wakacyjny, ponieważ największą grupę pracowników sezonowych stanowią uczniowie i studenci, którzy poszukują możliwości dorobienia w czasie wakacji oraz przerwy od nauki.

Praca w ogrodnictwie w Holandii

Praca w ogrodnictwie dostępna jest w Holandii przez cały rok dzięki wspomnianemu już ogrodnictwu szklarniowemu. W krainie wiatraków nie brakuje też miejsc, gdzie rośliny kwitnące uprawiane są pod gołym niebem. To właśnie na takich kwitnących polach nabory rozpoczynają się wczesną wiosną. Pracodawcy oferujący pracę w ogrodnictwie wykazują się bardzo dużą elastycznością. Poszukują bowiem pracowników zarówno sezonowych, jak i na kontrakty długoterminowe, którzy na stałe zajmą się opieką nad roślinami. Zatrudnienie w ogrodnictwie jest zajęciem dość wdzięcznym. Pielęgnacja roślin to stosunkowo przyjemna praca. Chętnie podejmują ją osoby w każdym wieku, niezależnie od płci. Odnajdują się w niej tak młode dziewczęta, jak i starsi mężczyźni. Warto nadmienić, że również pracodawcy nie stosują w tej kwestii żadnych ograniczeń czy dyskryminacji kandydatów do pracy w ogrodnictwie. Zastanawiając się nad wyborem oferty pracy w Holandii, należy mieć świadomość, że również oferty pracy w ogrodnictwie nie są jednolite. Można spotkać oferty, które nakierowane są na konkretne zadania, na przykład wyłącznie sadzenie, jedynie pielęgnację albo tylko zbiór czy pakowanie roślin ciętych lub cebulek tulipanów. Można także znaleźć oferty nienakierowane na żadne konkretne działania związane z kwiatami. Wybierając ostatnią z wymienionych opcji, możemy spodziewać się, że pracodawca przydzieli nas do konkretnego zadania dopiero na miejscu lub też będzie stosował rotację stanowisk i cyklicznie zmieniał pracownikom ich obowiązki. Jest to wyjście najbardziej korzystne dla osób, które szybko się nudzą lub cenią sobie różnorodność, choć praca przy kwiatach każdego dnia wygląda inaczej i o nudę nie jest łatwo. Tak czy inaczej wiosną można wybierać oraz przebierać pośród najróżniejszych ofert pracy w ogrodnictwie w Holandii. Dzięki temu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Polecamy więc wiosenne wyjazdy do pracy w Holandii.

Źródło: FAS Packing – legalna praca w Holandii