Czy programowanie po nocach to dobry pomysł?

Niech osoba, której nie zdarzyło się programować nocą pierwsza rzuci kamieniem! Istnieje wiele powodów, dla których programiści decydują się na zarywanie nocy. Czasem dzieje się tak ze względu na goniące deadline’y, lecz są również tacy programiści, którym najlepiej pracuje się właśnie po zapadnięciu zmroku. Powodów pracy nocą może być wiele, ale niestety jedno jest pewne, długotrwała praca „na drugą zmianę” ma druzgocący wpływ na nasz organizm. Jakie mogą być reperkusje długotrwałego pracowania nocami oraz jak rozpoznać pierwsze symptomy rozpoczynających się kłopotów z nim związanych? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

To co najczęściej skłania programistów do pracy nocami jest cisza i spokój. Niezależnie od tego, czy programują oni w domu, czy w biurze, przyczyną, dla której wybierają pracę nocą jest fakt, że łatwiej im się wtedy skoncentrować na swoich zadaniach. Z jednej strony to zrozumiałe, że łatwiej pracuje się nam, gdy mamy spokój i nie jesteśmy rozpraszani przez osoby trzecie, ale praca nocą nie jest najlepszym rozwiązaniem problemu nieprzyjaznego środowiska pracy. Dla programistów pracujących z domu, w którym za dnia przybywają dzieci lub inni domownicy przeszkadzający w spokojnym wykonywaniu obowiązków, praca nocą jest azylem, pozwalającym skupić się na programowaniu.

Negatywne skutki społeczne pracy nocą

Niestety „odcięcie się” od rodziny na czas pracy, poprzez przestawienie jej czasu na godziny nocne wiąże się również za znacznym utrudnieniem kontaktów rodzinnych podczas dnia. Czas przeznaczony na odpoczynek, po nocnej pracy jest równoznaczny ze skróceniem czasu, który normalnie poświęcilibyśmy swojej rodzinie. Poza tym jeśli osoby z nami mieszkające przeszkadzały nam w ciągu dnia w pracy, prawdopodobne jest to, że ich aktywność w ciągu dnia będzie kolidowała również z naszym odpoczynkiem. Podobnie sytuacja przedstawia się, gdy przeszkadzają nam współpracownicy w biurze. Praca nocna utrudnia potrzebny do dobrego funkcjonowania firmy kontakt ze współpracownikami i zaburza normalny rytm pracy przedsiębiorstwa. Jeśli naszym problemem jest zbyt duży hałas w miejscu pracy, powinniśmy pomyśleć o możliwości poprawienia warunków pracy, a nie zmiany godzin pracy na nocne.

Negatywne skutku zdrowotne pracy nocą

Długotrwała praca nocna negatywnie wpływa również na nasze samopoczucie spowodowane zaburzeniem naturalnego rytmu dobowego. Wśród objawów zbyt intensywnej pracy nocą możemy wyróżnić między innymi bóle głowy i mięśni, nieustanny głód lub całkowity brak apetytu. Przemęczenie, jakie odczuwa się po nieprzespanej, przepracowanej nocy może z kolei doprowadzić do nadmiernej drażliwości i znudzenia pracą. Dlatego jeżeli już musimy pracować nocą powinniśmy pozwolić sobie na dużą dawkę odpoczynku, które pozwolą nam do powrotu do normalnego trybu pracy.

Źródło: TeamQuest.pl – Praca w IT