Wystartowała kolejna edycja Galileo Masters
Galileo jest jedynym globalnym systemem nawigacyjnym kontrolowanym przez organizacje cywilne. Projekt, już od fazy pomysłu, miał dać impuls rozwojowy innowacyjnej gospodarce i umożliwiać rozwój nowych technologii. Konkurs European Space Navigation Competition, znany także pod nazwą Galileo Masters, jest jednym z najważniejszych elementów tej strategii. Jego celem jest znajdowanie najciekawszych projektów wykorzystujących możliwości europejskiego systemu nawigacji satelitarnej, a następnie ich komercyjne wdrożenie.
Właśnie ruszyła jego 14 edycja. Od 1 kwietnia 2017 roku poprzez stronę internetową konkursu można przesyłać swoje zgłoszenia. Zainteresowani mają trzy miesiące na przesłanie aplikacji.
Co ciekawe pomysły mogą dotyczyć najprzeróżniejszych gałęzi gospodarki lub dziedzin nauki. W tej kwestii nie obowiązują żadne ograniczenia. Zgłaszane są projekty dotyczące badań naukowych, edukacji, przemysłu, ale również rozrywki. Projekty muszą jednak mieć jedną cechę wspólną – wykorzystanie możliwości systemu Galileo.
Pula nagród w konkursie wynosi 1 milion euro. Ale nie tylko pieniądze stanowią zachętę do uczestnictwa w konkursie. Autorzy najlepszych pomysłów mogą liczyć na wsparcie w dalszym rozwoju swoich projektów. W inicjatywę zaangażowanych jest wiele inkubatorów technologicznych związanych z europejskim przemysłem kosmicznym. Wsparcie merytoryczne jest dodatkowo zapewniane przez ponad 250 ekspertów wspierających konkurs. Wszystko to zwiększa szanse na sukces w dalszych pracach nad projektami.
Poprzednie edycje
Konkurs wystartował w 2004 roku. W ciągu trzynastu dotychczasowych edycji zostało zgłoszonych ponad 11 tysięcy pomysłów. Wiele zgłoszonych projektów zostało przekutych w rozwiązania komercyjne i z sukcesem wdrożonych.
W zeszłym roku laureatem polskiej edycji został projekt Aerobits. Ma on na celu opracowanie systemu, dzięki któremu możliwe będzie zapewnienie odpowiedniej odległości pomiędzy dronami a innymi statkami powietrznymi. Projekt odpowiada na rosnące zapotrzebowanie rynku, gdyż tylko w 2015 roku sprzedano ponad cztery miliony dronów. Taka liczba niekontrolowanych obiektów może powoduje, że ryzyko kolizji z samolotem dramatycznie wzrasta. W związku z tym, że eksperci są zgodni, że same zmiany prawa nie wystarczą, a nakładanie kolejnych zakazów będzie nieskuteczne, niezbędne jest rozwijanie technologii, dzięki której ryzyko wypadków lotniczych znacząco się zmniejszy. Właśnie stworzenie takiego systemu jest celem projektu Aerobits.
Jednak Galileo Masters to także rozrywka. Przykładem może być laureat polskiej edycji sprzed dwóch lat. Aplikacja mobilna HYENT nagradza styl życia użytkowników. Aplikacja ma zachęcać do rozwoju osobistego, budowania relacji z ludźmi, realizowania swoich pasji i zarażania nimi innych.