Bielizna termoaktywna – zadbaj o komfort pracy zatrudnionych
Bielizna termoaktywna w stosunkowo krótkim czasie przypadła do gustu zarówno sportowcom zawodowym oraz rekreacyjnym, jak i osobom pracującym fizycznie. Wszechobecny rozwój technologii pozwolił również na udoskonalenie tego ubioru i zwiększenie jego komfortu.
Czym jest bielizna termoaktywna
Odpowiednio dobrana bielizna termoaktywna może zdziałać cuda. Dzięki wykorzystaniu do jej produkcji takich materiałów, jak: bawełna, nylon, poliester, elastan, a nawet coraz częściej – włókna bambusowe i połączeniu ich w nowoczesnych splotach, otrzymujemy zupełnie nowy komfort ubioru. Materiały, z których wytwarzana jest bielizna termoaktywna najczęściej wzbogacone są w z związki srebra i miedzi, które wykazują działanie antybakteryjne. Dzięki temu, że bielizna jest bezszwowa, unikamy wszelkich otarć i odgnieceń. Ponadto materiały wytwarzane do jej produkcji są lekkie, szybko wysychają i w chłodniejsze dni dają poczucie ciepła i komfortu.
Jednak, aby bielizna ta spełniała w pełni swoje zadanie, ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru. Bielizna termoaktywna nie powinna być luźna, ale też nie może być zbyt ciasna. Powinna ściśle przylegać do ciała, jednak nie krępując i nie ograniczając ruchów. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – jeśli koszulka termoaktywna nie przylega do ciała, to nie może w pełni realizować swoich zadań. Tak więc nie będzie skutecznie grzała, a co więcej, wilgoć wytwarzana przez ciało nie będzie mogła być szybko i skutecznie transportowana poza ubranie, pozostanie więc na skórze.
Zadania bielizny termoaktywnej
Jak już wspomniano wcześniej, do głównych zadań bielizny termoaktywnej należy odprowadzanie wilgoci i izolacja cieplna. Skuteczne i efektywne odprowadzanie wilgoci jest możliwe dzięki dokładnemu doborowi rozmiaru. Ułatwiają to materiały, z których bielizna taka jest wytwarzana. Renomowani producenci tego typu odzieży dokładają wszelkich starań, aby wskaźnik odprowadzania wilgoci był utrzymany na stałym, wysokim poziomie. Doskonale pochłaniają one wilgoć z ciała, a następnie uwalniają na zewnątrz, tym samym nie pozwalając, by organizm się ochłodził oraz pozwalając uniknąć nieprzyjemnego zapachu. Jest to doskonałe, higieniczne rozwiązanie. Jeśli jednak chodzi o izolowanie ciepła, to bielizna termoaktywna posiada różne stopnie izolacji – w zależności od pory roku, poziomu aktywności i indywidualnych potrzeb użytkownika. Można więc wyróżnić bieliznę lekką, wiatroszczelna, całoroczną oraz ciepłą. To wszystko sprawia, że bielizna termoaktywna jest znakomitym rozwiązaniem nie tylko podczas uprawiania różnych sportów, ale również podczas pracy wymagającej wytężonego wysiłku fizycznego, w wymagających warunkach zewnętrznych.
Bielizna lekka
Doskonałe rozwiązanie dla osób, które latem i w wysokich temperaturach nie chcą lub nie mogą zrezygnować z aktywności fizycznej. Do wytwarzania bielizny lekkiej wykorzystywane są inne materiały, a często stosuje się również mikrosiatkę, tak zwany mesh. Pozwala ona jeszcze skuteczniej i bardziej efektywnie odprowadzać wilgoć. Dzięki zastosowaniu bielizny lekkiej mamy zapewniony komfort ruchu i pracy nawet w wysokich temperaturach.
Bielizna wiatroszczelna
Bielizna ta wyposażona jest w dodatkową membranę, która skutecznie chroni przed przewianiem i izoluje podmuchy wiatru. Idealna, gdy występuje zwiększone narażenie na przewianie i przeciągi.
Bielizna całoroczna
Najlepsze rozwiązanie do stosowania w umiarkowanych temperaturach, przy jednoczesnym wysiłku fizycznym. Doskonale izoluje ciało od chłodu (choć nie od mrozów) i tak samo skutecznie odprowadza wilgoć. Świetnie sprawdzi się jesienią i wiosną podczas pracy na powietrzu.
Bielizna ciepła
Jej zadaniem jest ochrona nawet przed największymi mrozami. Wykonana jest z grubych materiałów, które skuteczniej utrzymują ciepłotę ciała. Mimo tego bielizna ta pozwala skórze oddychać oraz równie skutecznie jak jej lżejsze odpowiedniki, odprowadza pot z powierzchni ciała. Warto jednak pamiętać, że nie dla każdego i nie na każde warunki bielizna ta będzie odpowiednia. Dla osób raczej nie marznących lub w sytuacji zwiększonego wysiłku fizycznego przy niewielkim mrozie, wariant ten może okazać się zbyt ciepły.
Źródło: Glovex.com.pl – odzież robocza