Bloczki z betonu komórkowego – prawdy i mity

Popularność betonu komórkowego w polskim budownictwie stale wzrasta. Okazuje się, że coraz częściej sięgamy po łatwe do ułożenia bloczki z betonu komórkowego, które zapewnią odpowiednią izolację termiczną. Istotną zaletą na etapie wykonawstwa i obróbki jest również niska masa elementów z betonu komórkowego.

Przy rosnącej świadomości inwestorów, ułatwionym dostępie do informacji oraz dużej ilości rozwiązań ściennych, toczy się wiele dyskusji na temat elementów przeznaczonych do wznoszenia murów. Ze względu na popularność materiału wiele dyskusji dotyczy również betonu komórkowego.

Można przytoczyć wiele mitów z nim związanych oraz wyjaśnić, które z pojawiających się informacji faktycznie są prawdziwe.

I MIT – Beton komórkowy jest bardzo podatny na działanie grzybów oraz pleśni

Bloczek z betonu komórkowego jest materiałem ekologicznym, zbudowanym z surowców pochodzenia naturalnego, dlatego obawę może budzić jego podatność na grzyby i pleśnie. W świetle dostępnych wyników badań można jednak z powodzeniem stwierdzić, iż jest on całkowicie odporny na korozję biologiczną. Symulacje przeprowadzano w niezwykle wilgotnym klimacie tropikalnym, w związku z tym nie ma żadnych podstaw do tego, aby obawiać się wystąpienia grzybów i pleśni na ścianach budynków wznoszonych w Polsce.

II MIT – Bloczki z betonu komórkowego bardzo łatwo nasiąkają wodą, co w konsekwencji oznacza permanentnie mokre ściany budynku

Każdy materiał ścienny w jakimś stopniu przyjmuje i wchłania wilgoć. Natomiast beton komórkowy ze względu na swoją porowatą strukturę, równie szybko wysycha. Nawet w przypadku budynków całkowicie zalanych w wyniku powodzi czy bardzo ulewnych opadów deszczu, ich ściany wzniesione przy użyciu elementów z betonu komórkowego szybko odzyskiwały pierwotny wygląd. Z tego powodu materiał ten może być stosowany nawet przy budowie obiektów w wyjątkowo wilgotnych warunkach środowiska.

III MIT – Bloczki komórkowe są kruche, dlatego nie można budować z nich wysokich budynków, a proces wznoszenia ścian jest bardzo czasochłonny

Strukturę wewnętrzną bloczków z betonu komórkowego tworzą pory wypełnione powietrzem, to z tego powodu należą one do grupy materiałów wykazujących się pewnym poziomem kruchości. Nie definiuje to jednak wytrzymałości materiału. Technologia produkcji sprawia, że posiadają one bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, dzięki, którym możliwe jest wznoszenie z betonu komórkowego nawet kilkukondygnacyjnych budynków. Aby zachować pożądaną jakość materiału należy zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie przy załadunku, transporcie i rozładunku. Nie jest jednak prawdą, że wspomniana kruchość spowalnia tempo prac budowlanych. Niezaprzeczalną zaletą bloczków z betonu komórkowego jest bowiem fakt, iż układa się je bardzo szybko i sprawnie.

Wybierając materiał budowlany do wznoszenia ścian, warto szczegółowo zapoznać się z jego charakterystyką i wybrać najnowocześniejszą i najbardziej odpowiednią technologię. Przy dokonywaniu wyboru nie powinno się bazować wyłącznie na opiniach oraz rozpowszechnianych mitach, które niejednokrotnie nie są zgodne z prawdą.