Jak odnowić ogrodzenie palisadowe? – poradnik

Osoby potrzebujące atrakcyjnej wizytówki dla swojej nieruchomości powinny zainwestować w reprezentacyjne ogrodzenie wyposażone w bramę wjazdową i furtkę wejściową. Dużą popularnością cieszą się modele palisadowe, które są na tyle uniwersalne, że wpasowują się zarówno w klasyczny, jak i bardziej nowoczesny styl zabudowań, znajdujących się na posesji. W tym przypadku warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał wykonania, trwałość, wymiary poszczególnych elementów oraz ich wygląd. Jeżeli zdecydujemy się zainwestować w ogrodzenie palisadowe z podmurówką, powinniśmy znać podstawowe zasady jego eksploatacji. Dzięki temu na długo zachowa ono pierwotne walory estetyczne i pełną funkcjonalność.

Jak przygotować się do odnowy ogrodzenia palisadowego?

Pierwszym krokiem powinna być rzetelna ocena stanu naszego ogrodzenia. Podczas oględzin musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na miejsca, w których ogrodzenie styka się z podmurówką. Jeżeli wykryjemy obecność rdzy, odnowa palisady będzie niezbędna. W przeciwnym razie korozja metalowego ogrodzenia będzie bowiem stopniowo postępować. Oczywiście nie wystarczy jedynie pozbyć się rdzy. Oprócz tego konieczne będzie nałożenie nowej warstwy preparatu o właściwościach antykorozyjnych. Jeżeli nasze ogrodzenia posiadają nieznaczne uszkodzenia, wystarczy dokładnie oczyścić powierzchnię przęseł ogrodzeniowych palisadowych, a następnie ją zmatowić. Na koniec pozostaje nanieść świeżą warstwę farby w wybranym kolorze.

O czym pamiętać podczas wykonywania renowacji?

Dobrym pomysłem jest zabranie się za prace renowacyjne wiosną lub latem. Ogrodzenia palisadowe można skutecznie odnawiać również jesienią, ale tylko w pogodne, suche dni. Skrajne temperatury oraz wilgoć negatywnie wpływają bowiem na efektywność renowacji.

Pierwszym krokiem w renowacji metalowych ogrodzeń jest ich dokładne umycie. Po tym, jak pozbędziemy się zewnętrznej warstwy zabrudzeń, musimy zweryfikować stan ogrodzenia. Sprawdzamy przede wszystkim czy stara farba dobrze przylega do podłoża i czy na jego powierzchni nie pojawiły się żadne ogniska korozji. W takiej sytuacji musimy lekko zmatowić powierzchnię ogrodzenia i wygładzić ją za pomocą zwykłego papieru ściernego. Na koniec należy odtłuścić poszczególne elementy i moduły oraz nałożyć na nie świeżą warstwę farby. Zdecydowanie więcej wysiłku będzie wymagało odnowienie ogrodzenia z licznymi ogniskami korozji lub wyraźnie łuszczącą się farbą. W takim przypadku musimy bowiem zerwać wszystkie łuszczące się powłoki malarskie oraz usunąć rdzę. W tym celu warto zaopatrzyć się w szlifierkę wyposażoną w nakładkę czyszczącą. Nie obejdziemy się również bez ponownego zabezpieczenia powierzchni preparatem antykorozyjnym. Dopiero po wyschnięciu podkładu i jego związaniu się z podłożem, możemy przejść do nakładania wierzchniej warstwy farby. To właśnie ona będzie odpowiedzialna za ostateczny wygląd naszego ogrodzenia.

Odpowiednia farba do metalowych ogrodzeń

To, jakiej farby będą potrzebowały nowoczesne ogrodzenia palisadowe, uzależnione jest przede wszystkim od materiału ich wykonania. Na rynku znajdziemy m.in. produkty do malowania żeliwa, ocynku czy stali. Warto również sprawdzić, czy możliwe jest ich nakładanie bezpośrednio na rdzę, czy konieczne będzie uprzednie oczyszczenie powierzchni. Ponadto niektóre farby pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną, podczas gdy inne posiadają także właściwości antykorozyjne i wzmacniają strukturę materiału.

Samodzielne odnowienie ogrodzenia panelowego nie jest skomplikowane i pracochłonne, ale wymaga nieco cierpliwości, wiedzy i odpowiednich narzędzi. W przeciwnym wypadku najlepiej zlecić wykonanie prac renowacyjnych profesjonalnej firmie.

źródło: grupaogrodzeniowa.pl – montaż bram i ogrodzeń