Jaki rodzaj rynien wybrać do budynku wielorodzinnego?

Rynny mają za zadanie przejmować wodę opadową z połaci dachu i odprowadzać ją poza obrys budynku. Żeby dobrze spełniły taką funkcję powinny być szczelne, odporne na rdzę i wytrzymałe.

Rynny mają za zadanie przejmować wodę opadową z połaci dachu i odprowadzać ją poza obrys budynku. Żeby dobrze spełniły taką funkcję powinny być szczelne, odporne na rdzę i wytrzymałe. W trakcie eksploatacji rynny będą narażone na kontakt z wieloma niszczącymi czynnikami, np. niskimi i wysokimi temperaturami, promieniowaniem słonecznym, wiatrem, a w okresie zimowym może to być również zalegający śnieg oraz zwisające sople.

Dobierając rynny do budynku wielorodzinnego, należy zwrócić uwagę na ich rozmiar, aby mieć pewność, czy będą one w stanie odebrać wodę z całej powierzchni dachu.

Kolejnym czynnikiem mającym znaczenie przy doborze orynnowania jest klimat. W regionach nadmorskich lub przemysłowych powinniśmy wybrać systemy rynnowe wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów.

Jakie rynny do budynku wielorodzinnego?

Głównym kryterium wyboru rynien powinien być materiał, z którego są one wykonane. Warto zwrócić również uwagę na elementy wykończeniowe budynku, ponieważ niektórych rodzajów materiałów nie wolno ze sobą łączyć.

  • Rynny z tworzywa sztucznego – lekkie i niedrogie. Na ich powierzchni nie widać zarysowań. Ze względu na bardzo niski współczynnik chropowatości woda szybko z nich spływa. Sama instalacja rynien jest bardzo prosta, z tego powodu często wykorzystywane są na skomplikowane i duże dachy. Rynny z tego materiału nie wymagają specjalnej konserwacji. Pewną wadą natomiast jest rozszerzalność cieplna rynien z materiałów sztucznych, dlatego w miejscach łączenia należy wykonać luz, który umożliwi swobodną pracę bez ryzyka rozszczelnienia. Stanowią one odpowiedni balans pomiędzy ceną, jakością i trwałością.
  • Rynny ze stali powlekanej – równie popularne. Blacha, z której są wykonane zabezpieczona jest warstwą cynku, który pokrywa farba gruntująca. Następnie nakładana jest zewnętrzna warstwa, która dodatkowo – poprzez wysoki połysk – dodaje atrakcyjności. Rynny wykonane z takiej stali są odporne na starzenie się i działanie temperatur.
  • Rynny miedziane i z blachy tytanowo-cynkowej – bardzo trwałe i dobrze wyglądające. Trwałość rynien miedzianych określana jest nawet na 300 lat, a tytanowo-cynkowych na 80-120 lat . Z biegiem czasu rynny pokrywają się szlachetną patyną, która nie tylko zabezpiecza, ale i pięknie wygląda zarówno na nowych, jak i remontowanych budynkach. Doskonale chroni materiał i posiada właściwości samoodnawialne – wszelkie rysy po pewnym czasie zabliźniają się, nie dopuszczając do korozji elementów. Rynny tytanowo-cynkowe można łączyć z dowolnymi pokryciami dachowymi, natomiast miedziane nie powinny być łączone z cynkowanymi i galwanicznie miedziowanymi elementami.

Ze względu na łatwość montażu i koszty, w budynku wielorodzinnym najlepiej powinny sprawdzić się rynny z tworzywa sztucznego. Stanowią one odpowiedni balans pomiędzy ceną, jakością i trwałością. Są to obecnie także najczęściej montowane rynny.

Źródło: Plastmo – rynny dachowe