Szalunki do wykopów – dlaczego bardziej opłaca się je wypożyczyć niż kupić

Samodzielny zakup szalunków może okazać się dużym wydatkiem. Do tego dochodzą dodatkowo jeszcze koszty transportu, magazynowania i konserwacji. O wiele lepszym wyborem zamiast kupowania szalunków, jest ich wynajem.  Pozwala on nie tylko na spore oszczędności, ale także na odciążenie wynajmującego pod względem logistycznym

Wykorzystanie szalunków pozwala na odpowiednie zabezpieczenie wykopów ziemnych. Zapobiega przed osypywaniem się gruntu i pozwala na znaczne przyspieszenie prac. Zwiększa także bezpieczeństwo pracowników budowlanych oraz przebywających w pobliżu osób. Trudno wyobrazić sobie wykonanie wykopów bez ich użycia. Jednak zakup niezbędnych szalunków to duża inwestycja, która w wielu przypadkach może zbyt obciążać budżet.

W przypadku osób prywatnych lub firm, które wykonują wykopy sporadycznie, wynajem szalunków jest jedynym rozsądnym z ekonomicznego punktu widzenia wyborem. Jednak nawet firmy, które częściej wykonują wykopy, szybko dostrzegą wygodę jaką daje im wynajęcie szalunków.

Zalety wynajmu szalunków do wykopów 

Przede wszystkim wynajmując szalunki do wykopów nie zamraża się dużej części kapitału firmy lub budżetu przeznaczonego na budowę. Dzięki temu można je przeznaczyć na bardziej istotne potrzeby. Dodatkowo nie ponosi się kolejnych niemałych kosztów związanych z magazynowaniem szalunków, dostarczeniem ich na budowę i konserwacją.

Wiele firm oferujących wynajem dowozi szalunki na miejsce budowy, a po upływie określonego terminu (lub zakończeniu prac), odbiera je również za pomocą własnego środka transportu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które przerzuca ciężar planowania logistycznego na zewnętrzną firmę.

Wynajem szalunków to zawsze optymalny wybór 

Wynajmując szalunki można również liczyć na możliwość zamówienia takiego ich rodzaju, który w danym przypadku będzie najbardziej odpowiedni. Czasem wystarczające będą prostsze rozwiązania, a więc w konsekwencji tańsze. Jednak może zdarzyć się również konieczność wykorzystania wysokiej jakości szalunków o lepszych parametrach technicznych i pożądanym sposobie montażu. W przypadku samodzielnego zakupu szalunków, należy założyć, że nie zawsze będą one optymalnym rozwiązaniem. Natomiast wynajmując je, zawsze otrzyma się takie szalunki, które będą najbardziej odpowiednim rozwiązaniem dla danego przypadku.

Istotną kwestia jest także ilość potrzebnych szalunków. Przy niewielkich pracach będą to względnie małe ilości. Ale może zdarzyć się, że nastąpi konieczność wykonania rozległych wykopów. Dzięki wynajmowi w każdej z tych sytuacji otrzyma się do dyspozycji dokładnie tyle szalunków, ile będzie potrzebnych.

W trakcie wykonywania prac budowlanych może okazać się, że należy wykonać dodatkowe wykopy. Dla firmy dbającej samodzielnie o szalunki może to oznaczać potrzebę zakupu dodatkowej ich ilości. Może to zająć część cennego czasu oraz niepotrzebnie uszczuplić budżet. Tymczasem wynajmując szalunki od zewnętrznego partnera, w takiej sytuacji możliwe będzie szybkie zamówienie dodatkowej ich liczby bez martwienia się o dowóz oraz dostępność towaru.

Szalunki ulegają zużyciu i wymagają odpowiedniej konserwacji. Jednak przy ich wynajmie przestaje to być problemem. Za każdym razem otrzymuje się w pełni sprawny sprzęt. Wszelkie prace związane z konserwacja, naprawą i wymianą szalunków pozostają po stronie firmy oferującej wynajem.

Wynajem szalunków do wykopów jest opłacalny nie tylko pod względem finansowym. Wiąże się także z duża wygodą oraz możliwością elastycznego dostosowania ilości i rodzaju szalunków do przeprowadzanych prac.