Zasada działania automatu schodowego

Dobre oświetlenie długich korytarzy albo klatek schodowych to podstawa bezpieczeństwa w dużym budynku albo placówce z usługami publicznym (hotel, bank, szpital i inne). Dlatego należy tak sterować oświetleniem, żeby zapewnić do niego dostęp w każdej chwili oraz w każdej sytuacji, nawet w takiej, kiedy fizycznie trudno jest dosięgnąć włącznika – na przykład kiedy mamy zajęte ręce albo nie widać go w ciemnościach kontaktu. Nie można jednak zapomnieć o tym, że światło nie może być włączone bez przerwy. Generowałoby to za duże koszty utrzymania budynku, a dodatkowo jest to bardzo nieekologiczne. W celu zapewnienia dostatecznego oświetlenia przy jednoczesnym stosowaniu się do energooszczędnych zaleceń można skorzystać z urządzenia o nazwie automat schodowy. Na czym polega jego działanie? Jakie są zalety tego automatu schodowego?

Jak działa automat schodowy?

Automat schodowy to prosty, ale bardzo dobrze działający układ. Takie nieskomplikowane wykorzystanie najprostszych dostępnych elementów elektroniki pozwala na niezawodne sterowanie oświetleniem wszędzie tam, gdzie jest konieczne użycie tego typu wyłącznika. Dzięki skorzystaniu z konstrukcji automatu schodowego można bez obaw kroczyć po długich korytarzach albo klatkach schodowych. Automat schodowy to układ dwóch włączników i jednocześnie wyłączników światła. Każdym z kontaktów można włączyć albo wyłączyć światło. Automat schodowy po włączeniu oświetli daną przestrzeń. Po upływie zaprogramowanego czasu, światło samoczynnie zostanie wyłączone. To, jak długo ma być włączone oświetlenie, można ustawić za pomocą potencjometra. Zazwyczaj zakres czasowy, jaki można ustawić zawiera się w przedziale od 10 sekund do 10 minut. W niektórych modelach potencjometr znajduje się tuż przy kontakcie, natomiast w innych przypadkach jest on zamontowany w tablicy rozdzielczej. W starszych modelach, czasami stosowane były tak zwane „blokady”, czyli włożenie na przykład zapałki we włącznik. Obecnie automaty schodowe są jednak wyposażone w funkcję przeciwblokady, która odcina dopływ prądu mimo zablokowania włącznika. Ponowne załączenie włącznika następuje dopiero, kiedy blokada zostanie usunięta. Jest to zabezpieczenie przed ciągłym i niepotrzebnym włączeniu światła w ciągu komunikacyjnym. Drugi włącznik ma tę samą funkcję: włącza to samo oświetlenie, dzięki czemu można włączyć światło w długim korytarzu, bez względu na to, którym wejściem się do niego dostaniemy.

Od strony technicznej, automat schodowy to prosty układ elektroniczny. Zestyki w tym układzie włączane są przez przekaźniki, które są wbudowane. Prostota sprawia, że automat schodowy nie psuje się i jest bardzo niezawodny. Większość automatów schodowych jest przystosowana do pracy w praktycznie każdej temperaturze: od -25 stopni Celsjusza do +45 stopni Celsjusza. Obudowa automatu schodowego posiada wytrzymałość klasy IP 20.

Zalety automatu schodowego

Oprócz tego, że automat schodowy jest przełącznikiem prostym i nieskomplikowanym, to urządzenie posiada też inne zalety. Przede wszystkim jest to bardzo wygodny sposób na oświetlenia ciągów komunikacyjnych, takich jak korytarze albo klatki schodowe. Dodatkowo zapewnia zwiększenie energooszczędności oraz jest ekonomiczny, ponieważ niektóre pomieszczenia przejściowe nie muszą być oświetlone cały czas, a jedynie na chwilę. Stąd bardzo duże oszczędności w zakresie zużycia energii w całym budynku. Jednak automaty schodowe nie sprawdzą się przy oświetleniu z zapłonnikami elektronicznymi.

Inspirowane: Pollin.pl – przekaźnik bistabilny