A może schody ażurowe?

Schody w naszym domu mają być nie tylko funkcjonalnym i bezpiecznym połączeniem kondygnacji ułatwiającym przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi piętrami, ale i ozdobą domu wpisującą się w naszą przestrzeń i świadczącą o jej charakterze. Wybierając schody wewnętrzne, decydujemy się zazwyczaj na schody pełne, chociaż coraz częściej, myśląc o architekturze naszej domowej przestrzeni, skłaniamy się ku rozwiązaniom niebanalnym i nieoczywistym. Dlaczego?

Ażurowe… czyli jakie?

Schody ażurowe różnią się od schodów pełnych brakiem tzw. przednóżków, zwanych również podstopnicami, a więc pionowych elementów, które znajdują się pomiędzy trepami. Pojawiające się dzięki temu w schodach charakterystyczne prześwity sprawiają, że nie są one tak masywne, jak schody pełne, i nie zajmują aż tak dużej przestrzeni użytkowej. Doskonale sprawdzają się więc tam, gdzie z różnych względów zależy nam na ekonomiczności przestrzeni naszego pomieszczenia. Światło przenikające przez stopnie i doświetlające konstrukcję schodów nadaje im dodatkowej lekkości i stwarza wrażenie przestronności i ładu, a zarazem – pełnej swobody i estetyki, co czyni je niezwykle modnym i chętnie wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem.

Mniej trwałe?

Zwykło się uważać, że najbezpieczniejszymi i najbardziej funkcjonalnymi są schody pełne, co wskazywałoby na to, że brak podstopnic w schodach ażurowych byłby równoznaczny z ich mniejszą trwałością. Nic bardziej mylnego! Przy zachowaniu odpowiednich wytycznych technicznych oraz prawidłowym przygotowaniu konstrukcji można wykonać bardzo trwałe schody ażurowe w dowolnym kształcie oraz formacie, z drewna lub metalu, odpowiadające codziennym potrzebom oraz gustom ich użytkowników.

Niestety, pomimo zalet schody ażurowe nie zawsze znajdą swoich zwolenników. Lekka i wizytowa konstrukcja, zwłaszcza w przypadku niewielkich schodów spiralnych, z czasem może się okazać uciążliwa w użytkowaniu, szczególnie dla osób starszych oraz najmłodszych użytkowników. Jeśli już jednak w domu, w którym są dzieci, zdecydujemy się na zastosowanie schodów ażurowych, to warto pomyśleć nad dodatkowymi zabezpieczeniami dla nich – niżej osadzonych poręczach lub wspomagających poprzeczkach pomiędzy stopniami.

Jaki kształt wybrać?

To, na jaki kształt schodów ażurowych się zdecydujemy, zależy nie tylko od naszych upodobań estetycznych, ale także od naszego budżetu i możliwości metrażowych. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią do zagospodarowania, to najlepszym rozwiązaniem będą schody ażurowe spiralne, które – ze względu na swój kształt oraz wrażenie lekkości – doskonale sprawdzają się w przypadku mieszkań dwukondygnacyjnych. Należy pamiętać, że schody spiralne biegną wokół słupa podporowego, a bezpieczeństwo użytkowników musi być wspomagane stabilną, zewnętrzną barierką wykluczającą zagrożenie upadkiem.

Bardzo częstym rozwiązaniem stosowanym w przypadku samonośnych schodów ażurowych są schody jednobiegowe, w przypadku których nie mamy zróżnicowania formatu stopni – wszystkie ułożone są w tej samej linii. Co ważne, ze względów technicznych oraz bezpieczeństwa ten rodzaj schodów nie powinien posiadać więcej niż 17 stopni, dlatego na pewno nie sprawdzi się w wysokich pomieszczeniach. Będzie za to dobrym rozwiązaniem np. w przypadku długich korytarzy. Kolejnym typem schodów wewnętrznych, na jaki decydują się inwestorzy, są schody zabiegowe. Są one ułożone w kształt litery L i nie posiadają spocznika na granicy biegów, ale są bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku schodów zabiegowych bez spocznika będziemy mieli do czynienia ze zróżnicowanymi pod względem szerokości stopniami. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa ich środek powinien być wszędzie jednakowej wielkości, zaś szerokość wewnętrznej strony stopnia nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Inaczej rzecz wygląda w przypadku schodów dwubiegowych, które będą doskonałą i efektowną propozycją dla osób dysponujących dużą powierzchnią nośną. W tym przypadku obowiązkowa obecność spocznika usytuowana na połowie wysokości schodów zwiększa komfort ich użytkowania oraz wyraźnie wpływa na bezpieczeństwo osób z nich korzystających.

Schody dwubiegowe będą bardzo dobrym rozwiązaniem w domach, w których na co dzień będą z nich korzystały dzieci lub osoby starsze – spocznik nie tylko zapewnia tu poczucie bezpieczeństwa, ale pozwala także na powtarzalność w przypadku wielkości stopni, które nie muszą być w tym przypadku zróżnicowane pod względem szerokości. Dodatkowa barierka oraz brak stromizn wykluczają niebezpieczeństwo upadku czy potknięcia.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne