Czyszczenie i konserwacja budynków po zimie

Ujemne temperatury, zalegający na dachach śnieg to tylko jedne z „uroków” zimy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak znacząco zima obciąża nasze budynki.

Koniec zimy – czas oględzin i porządków

Ujemne temperatury, zalegający na dachach śnieg to tylko jedne z „uroków” zimy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak znacząco zima obciąża nasze budynki. Po stopieniu się już ostatnich śniegów i zelżeniu mrozów, wraz z pojawiającymi się pierwszymi oznakami wiosny należy rozpocząć prace nad naszymi obiektami. Warto odpowiednio zakonserwować poszczególne elementy naszych domów, aby służyły nam przez lata. Nie powinno się zaniedbywać tej kwestii i systematycznie co roku po zimie ponawiać prace, żeby uniknąć potem kosztownych remontów. Równie warte uwagi jest czyszczenie budynków, ponieważ w zimie z uwagi na krótkie oraz mroźne dni często nie ma na to czasu. W okresie przedwiośnia warto jednak przywrócić naszej nieruchomości blask i urok. Gdy pogoda będzie już dużo lepsza zadbany budynek będzie cieszył oko wszystkich, którzy nas odwiedzą, a także będzie powodem do dumy.

Zamiast od fundamentu zacznijmy od góry

Okres zimowy to próba wytrzymałościowa dla dachu. Zalegający długo śnieg potrafi bardzo nadwyrężyć pokrycie dachowe naszego domu. Dochodzą do tego jeszcze ujemne temperatury, które poddają dach arcytrudnym testom. Swój ślad zostawić mogą często silne wiatry, zimą połączone z mocnymi opadami śniegu tworzącymi bardzo groźne wichury śnieżne. Sprawdzenie stanu dachu po zimie oraz wyeliminowanie usterek sprawi, że unikniemy kosztownych remontów. Głównymi aspektami, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę jest konstrukcja dachu oraz jego pokrycie. Pamiętajmy, że podejmując jakąkolwiek pracę na wysokościach, należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o szkody, jakie zima pozostawiła po sobie często nie są one drastyczne i jesteśmy w stanie sobie z nimi samodzielnie poradzić. Jednak w przypadku większych uszkodzeń czy też w przypadku kilkupiętrowego budynku, warto już wezwać fachowca – alpinistę przemysłowego, który profesjonalnie i bezpiecznie usunie usterkę.

Właściwy odpływ wody

Skoro poruszamy już temat pracy na wysokościach warto zadbać również o rynny. Obficie pokrywający je śnieg mógł spowodować sporo uszkodzeń. Wiatr też jest czynnikiem jaki mógł wpłynąć na ich sprawność. Sprawdzenie stanu, w jakim znajdują się nasze rynny jest bardzo ważne, ponieważ cieknące rynny mogą np. spowodować zagrzybienie i uszkodzenie elewacji. Dobrze jest sprawdzić czy w niektórych miejscach nie nazbierał się brud, przez który przepustowość systemu rynnowego jest ograniczona. Wszelkie naderwania i uszkodzenia należy nie zwłocznie poprawić samemu lub przy pomocy specjalisty – w tym wypadku również można polegać na alpiniście przemysłowym, który dysponuje niezbędnym sprzętem.

Warto zadbać o dobry dopływ światła i przejrzysty widok

Sezon zimowy uniemożliwia mycie okien, ponieważ ciężko jest znaleźć do tego odpowiednie warunki. Nie ma jednak wątpliwości, że wielokrotne zamiecie śnieżne i odwilże sprawiają, że nasze okna po zimie stają się zamglone. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy jednak sprawdzić, czy wszystkie okna znajdują się w dobrym stanie, i czy zima nie postawiała na nich żadnych uszkodzeń. Po oględzinach możemy przejść do porządków. Trzeba zwrócić uwagę, że mycie okien na wysokościach jest dość ryzykowne dlatego musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo albo zlecić to zadanie specjalistom. Po zakupie odpowiedniego sprzętu możemy doprowadzić nasze okna do idealnej czystości.

Koniec zimy potraktujmy zawsze jako czas, który powinniśmy poświecić na zadbanie o nasze budowle. Warto dopilnować, aby wszystko odpowiednio zakonserwować i oczyścić – to pozwoli uniknąć kosztownych remontów i utrzymać nienaganną prezencję.

Źródło: Dlaalpinisty.pl – Chemia i sprzęt do mycia