Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie dla całej rodziny?

Urządzenie małej powierzchni jest wyzwaniem dla wielu współczesnych rodzin, szczególnie tych wielodzietnych, gdzie każdy z domowników chce mieć swój kąt. Jeśli posiadamy niewielkie mieszkanie i pragniemy zapewnić komfort wszystkim członkom rodziny, musimy urządzić je tak, aby maksymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń. Na szczęście jest na to wiele sprawdzonych sposobów, a wybór powiększających optycznie mebli i dodatków pozwala na zastosowanie wielu rozwiązań, niezależnie od stylu.

O czym należy pamiętać?

Urządzanie niewielkiego mieszkania dla rodziny z dziećmi wymaga zastosowania pewnych sztuczek, zakupu nowoczesnych, przemyślanych mebli, a także dużo czasu i kreatywności. Należy pamiętać, że mieszkanie musi pełnić wiele funkcji, a zatem powinna znajdować się w nim nie tylko kuchnia i łazienka, ale również pomieszczenie do spania, miejsce do odpoczynku, relaksu, pracy i nauki. Jednak nawet niewielką przestrzeń z pomocą odpowiednich sprzętów można podzielić na wszystkie istotne dla codziennego życia strefy.

Sposoby na aranżację małego, rodzinnego mieszkania

Przedstawiamy kilka praktycznych sposobów na urządzenie funkcjonalnego, niewielkiego mieszkania, o których warto pamiętać zarówno podczas urządzania nowej przestrzeni, jak i planując zmiany.

  • Otwarta przestrzeń optycznie powiększy mieszkanie

Pozbycie się ściany dzielącej kuchnię z salonem czy pokojem dziennym jest doskonałym sposobem na zwiększenie przestrzeni. Często stosuje się ten zabieg w ograniczonej przestrzeni mieszkań w blokach, których niepotrzebne ściany tworzą bardzo ciasne, ciemne pomieszczenia. W efekcie otrzymamy jedno duże pomieszczenie, które z powodzeniem będzie spełniać kilka funkcji jednocześnie, np. kuchni, jadalni, salonu, a nawet pokoju gościnnego.

  • Stworzenie antresoli

Umiejętne zagospodarowanie przestrzeni w małym mieszkaniu jest niezwykle ważne. Świetnym pomysłem na dodanie metrów i zyskanie dodatkowego pomieszczenia jest stworzenie półpiętra, a więc wykorzystanie wolnego miejsca pod sufitem. Oczywiście warunkiem jest odpowiednia wysokość mieszkania, z tego rozwiązania zwykle będą więc mogli skorzystać mieszkańcy kamienic. Półpiętro nie tylko będzie dodawało mieszkaniu atrakcyjności, ale przede wszystkim może posłużyć jako sypialnia, pokój dla gości, pomieszczenie do pracy, nauki czy relaksu. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak poprosić o poradę architekta, który będzie w stanie ocenić techniczne możliwości danego mieszkania.

  • Dobór odpowiednich mebli

W dzisiejszych czasach można wybrać takie meble i dodatki, aby mieszkanie zyskało na przestrzeni, było stylowe, gustowne, praktyczne i wygodne nawet jeśli jest bardzo małe jednocześnie. Wszystko zależy od wyobraźni i dostępnego czasu, a także wybranych rozwiązań.

Jakie rozwiązania zastosować?

Odpowiednio dobrane meble są podstawą każdego mieszkania, a szczególnie niewielkiego metrażu, zamieszkiwanego przez całą rodzinę. Wybierając je, warto pamiętać nie tylko o względach estetycznych, ale przede wszystkim o funkcjonalności. W pokojach dziecięcych świetnie sprawdzają się piętrowe łóżka, rozkładane sofy, wielofunkcyjne meble do przechowywania.

Funkcjonalność mebli jest niezwykle ważna. Stół w jadalni może stanowić jednocześnie miejsce pracy, rozkładana sofa będzie łóżkiem dla gości lub domowników, a przyjemnie zaaranżowany balkon w letnie dni stanie się niemal dodatkowym pokojem. Pomysłowość i mądre zagospodarowanie przestrzeni może jej nie powiększy, ale sprawi, że będzie dużo wygodniejsza.

Jednak i estetyka wpływa na ostateczny kształt przestrzeni – jasne oraz lśniące meble i dodatki odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenia staną się jaśniejsze, co optycznie powiększa małą przestrzeń. Ważna jest również kolorystyka ścian. Kolor biały nie jest jedynym, jaki możemy zastosować – dla powiększenia przestrzeni świetnie sprawdzają się również wszystkie pastele. W doborze kolorystyki i mebli w małych mieszkaniach warto skorzystać z porady architekta. Wtedy będziemy pewni, że wykorzystamy dobrze każdy dostępny metr.

Źródło: odyseameble.pl – sklep meblowy Warszawa