Jakie funkcje powinien mieć telefon komórkowy dla starszych osób?

W czasach wszechobecnej cyfryzacji, każdy musi nadążyć za postępującym światem. Tyczy się to także osób starszych, które niestety, często bywają w tyle z rozwojem technologii.

Szczególnie może być to problemowe, jeżeli chodzi o komunikację z takimi osobami. Dlatego też warto namawiać bliskich nam staruszków, aby zdecydowali się, na przykład na telefon komórkowy. Sprzęt ten powinien jednak mieć określone funkcje, dostosowane do ich użytkowników. 

Jeżeli myślimy o zakupie sprzętu telefonicznego dla naszych, w podeszłym już wieku, rodziców czy dziadków, musimy przede wszystkim pamiętać o ich komforcie. Elektronika nie znajduje się na pewno w centrum ich zainteresowań, dlatego to, co sprawia, iż telefon wydaje się atrakcyjny dla nas, nie musi być odpowiednie dla ich przyszłych właścicieli. Najważniejsza jest prostota, ponieważ osoby starsze nie są przyzwyczajone do ogromu funkcji we współczesnych telefonach i mogą one wywołać nawet uczucie paniki. Musimy zadbać o to, aby telefon był przede wszystkim wygodnym narzędziem komunikacji.

Duże i wyraźne

Osoby starsze, wraz z postępującym wiekiem, zwykle zmagają się z coraz gorszą umiejętnością poprawnego widzenia. Na co musimy przede wszystkim zwrócić uwagę, przy zakupie  telefonu dla tych osób, to jego budowa. Wiele firm wypuszcza na rynek komórki dostosowane do osób słabowidzących lub częściowo niewidomych, więc warto zastanowić się, czego potrzebuje nasz użytkownik. Zarówno przyciski klawiatury, jak i ekran, powinny być dostatecznie duże, aby litery i cyfry były dobrze widoczne. Interfejs telefonu musi być prosty i przejrzysty, tak, by nie zawierał niepotrzebnej ilości tekstu w menu, a niezbędne nazwy kontaktów i numery telefonów powinny rzucać się w oczy dla korzystającego.

Jakość dźwięku

Wraz z pogarszającym się wzrokiem, w późnych latach możemy zmagać się z poważnym niedosłyszeniem. Ważnym jest, aby przed zakupem telefonu dla osoby starszej sprawdzić głośność, lecz i jakość dźwięku połączenia. Sprzęt musi brzmieć dostatecznie czysto, żeby niedosłyszący mógł wyraźnie zrozumieć rozmówcę, bez potrzeby bardzo dużego podgłaśniania, gdyż nadwyręża to, i tak już słaby słuch korzystającego. Dłuższym rozmowom może towarzyszyć także ból przedramienia, wynikający z konieczności ciągłego trzymania ręki przy uchu, dlatego warto sprawdzić jak działa tryb głośnomówiący w rozważanym przez nas aparacie. Jeżeli jest w stanie umożliwić wygodną konwersację przy ustawieniu go na małej odległości od rozmawiającego, to jest to zdecydowany plus.

W temacie dźwięku, istotnym elementem jest także dobór rodzaju dzwonka. Melodie dostępne w komórce (gdyż w tego rodzaju telefonach próżno jest szukać Bluetooth bądź dopasowanego kabla USB) nie powinny być rażące, a jednak dostatecznie wyraziste, by użytkownik mógł łatwo rozpoznać dzwoniącą komórkę.

Jeden przycisk na pomoc

Funkcją, która może okazać się bardzo pomocna, szczególnie przy osobach cierpiących na liczne poważne dolegliwości, związane na przykład z sercem, jest przycisk „SOS”. Jest to umieszczony w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, dużych rozmiarów, przycisk zazwyczaj w czerwonym kolorze. Zależnie od modelu i producenta, jego zastosowanie może się różnić, jednak ogólna idea jest taka sama – guzik ten przy jednorazowym kliknięciu, automatycznie łączy z wcześniej wybranym w ustawieniach kontaktem – członkiem rodziny lub numerem alarmowym. Jest to system zapewniający bezpieczeństwo osobom starszym, które mieszkają same. W przypadku zawału, słabości czy innego nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub nieoczekiwanego zagrożenia, w prosty sposób mogą skontaktować się z bliskimi i wezwać pomoc.

Tak więc, podczas gdy świat wokół rozwija się i zmienia, nie zapominajmy o osobach starszych, których okres dynamicznego rozwoju już przeminął. Zachęcajmy nasze babcie i dziadków, aby brali udział we współczesnym świecie i nie bali się korzystać z nowości technologicznych, ponieważ mogą one tylko usprawnić ich życie.

Źródło: AllView – Tablety i notebooki