Lampy LED do roślin – na co się zdecydować?

Uprawa roślin w warunkach odmowych wymaga troski o stworzenie odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju roślin. Światło słoneczne nie wystarczy, aby zapewnić roślinom właściwy poziom naświetlenia przez cały rok. Dlatego warto zainwestować w profesjonalne lampy do roślin. Jest to konieczne zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się na uprawę roślin w growboxach lub pomieszczeniach z ograniczonym dostępem do światła słonecznego (np. z oknem od strony północnej). W ostatnich latach dużym zainteresowaniem hodowców cieszą się lampy LED do roślin. Pozwalają nam nie tylko zwiększyć ilość światła, ale wspomagają też produkcję witamin i mają wszechstronny, pozytywny wpływ na kondycję roślin. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat i znać ich przykładowe modele, aby móc wybrać dla siebie jak najlepszą opcję.

Podział lamp LED do roślin

Istnieje kilka podstawowych modeli lamp LED, które możemy dobrać, biorąc pod uwagę uprawiane gatunki i warunki, jakie stwarzamy do ich uprawy. Najważniejszy podział obejmuje rozróżnienie na:

  • lampy uniwersalne – istnieje wiele możliwości ich konfiguracji. Dzięki nim możemy zapewnić odpowiednie warunki rozwoju dla każdej z roślin.
  • lampy na kwitnienie – można je odróżnić od pozostałych ze względu na wykorzystanie czerwonego światła. Barwa ta pomaga roślinom kwitnąć.
  • lampy na wzrost – ich zadaniem jest pomoc przy fotosyntezie. W odróżnieniu od lamp uniwersalnych są bardziej skuteczne przy produkcji witamin i soków odżywczych.

Wybór odpowiedniej lampy musi być powiązany z cechami rośliny, tym, jak często wydaje owoce czy nasiona i jakie są jej optymalne okresy kwitnienia.

Typowe oświetlenie LED

Sklepy zajmujące się sprzedażą oświetlenia LED dla roślin oferują wiele modeli lamp z podziałem na ich zastosowanie. Możemy w nich odnaleźć lampy na wzrost, kwitnienie czy też o uniwersalnych właściwościach. Jako przykład możemy podać modele z serii PRO, COB i Regular, które zapewniają optymalne warunki świetlne. Jednym z najnowocześniejszych paneli ledowych jest Mars Hydro. Charakteryzuje się o wiele większą siłą niż inne lampy LED. Jedną z głównych zalet modelu jest kumulacja 100% światła, które nie rozprasza się i intensywnie oświetla obszar uprawny. Jeśli szukamy lampy wydajnej z cichymi wentylatorami, warto wybrać serię Luckygrow.

Zalety lamp LED

Stworzenie optymalnych warunków dla rozwoju roślin jest niejedynym plusem za stosowanie lamp LED. Panele tego typu pozwolą nam oszczędzać na rachunkach za energię elektryczną. Są one o kilkadziesiąt razy bardziej energooszczędne niż tradycyjne lampy. Jest to szczególnie istotnie, jeżeli prowadzimy uprawę roślin w dużych pomieszczeniach przez cały rok. Oprócz tego, że sami oszczędzamy pieniądze, przyczyniamy się również do ochrony środowiska.

Każda osoba, która zajmuje się profesjonalną uprawą roślin pod osłoną, wie jak trudno zapewnić roślinom optymalne warunki do rozwoju. Kiedy uprawiamy rośliny o różnych potrzebach, okresach kwitnienia i wielkości, musimy zadbać, by zatroszczyć się o ich zróżnicowane potrzeby. Warto wspomóc się panelami LED. Ich szeroki wybór gwarantuje dostosowanie oświetlenia do wymagań poszczególnych gatunków.