Najmodniejsza roślina we wnętrzach – podstawowe zasady pielęgnacji paprotek

Paprotki stanowią nie tylko ciekawy element dekoracyjny w wystroju wnętrz, ale są również niezwykle funkcjonalne, gdyż skutecznie oczyszczają powietrze ze szkodliwych toksyn oraz wpływają pozytywnie na poziom jego nawilżenia. Decydując się na uprawę paprotek, warto jednak uprzednio dostosować warunki panujące w domu do ich wymagań. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze wskazówki dotyczące pielęgnacji paproci oraz przypomnimy, jakie akcesoria ogrodnicze będą w tym przypadku niezbędne.

Jak dbać o domowe paprocie?

Paprocie to zasadniczo bardzo trwałe rośliny o krótkich, płożących kłączach zakończonych pojedynczymi lub pierzastymi liśćmi, które za młodu pozostają ślimakowato zawinięte. Odpowiednio pielęgnowane paprocie zapewne będą stanowić ozdobę parapetu, stołu czy komody przez naprawdę wiele lat. Jednakże będzie to możliwe wyłącznie wtedy, gdy zapewnimy roślinie idealne warunki do wzrostu i rozwoju, a więc odpowiednie stanowisko, podłoże, temperaturę i wilgotność powietrza, nawodnienie oraz dostęp do światła. Do pielęgnacji niezbędne będą również specjalne akcesoria ogrodnicze, takie jak rozpylacz do wody, płynny nawóz do roślin czy klasyczny zestaw narzędzi obejmujący łopatkę, szufelkę i grabki.

Podłoże do paproci

W kwestii podłoża do paproci, warto wybierać wyłącznie żyzne, przepuszczalne mieszanki o kwaśnym odczynie pH. Ponadto, aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki do rozwoju, należy umieścić ją w podłożu kompostowym wzbogaconym o torf oraz próchnicę, które można przygotować samodzielnie lub zakupić gotową mieszankę w stacjonarnym czy internetowym sklepie ogrodniczym.

Stanowisko

Paprotki najlepiej rosną w temperaturze pokojowej – w okresie wegetacji oscyluje ona w granicach 18-21°C, a w czasie spoczynku wynosi ok. 15-18°C. Rośliny tego typu nie tolerują jednak przeciągów oraz stanowisk położonych bezpośrednio przy grzejnikach i innych źródłach ciepła. Zbyt wysoka temperatura, duża wilgotność podłoża oraz sąsiedztwo urządzeń elektronicznych (poniżej 1 m), takich jak komputer czy telewizor również zdecydowanie działają na ich niekorzyść. Paprotki źle czują się na oknach południowych, gdyż ich delikatne liście są bardzo wrażliwe na poparzenia słoneczne.

Podlewanie

Paprotki bezwzględnie wymagają regularnego podlewania, ponieważ są wrażliwe na każde, nawet chwilowe przesuszenie podłoża. Niewskazane jest jednak nadmierne zawilgocenie ziemi, przed czym skutecznie ochroni warstwa drenażu na dnie doniczki (np. z keramzytu). W okresie wzrostu paprotki najlepiej nawadniać ją co 2-3 dni chłodną, miękką wodą. Natomiast, aby liście paprotki były błyszczące i intensywnie zielone należy codziennie zraszać je wilgotną mgiełką np. przy pomocy rozpylacza dostępnego w każdym internetowym sklepie ogrodniczym. Popularnym rozwiązaniem wśród posiadaczy paprotek jest także ustawienie doniczki w pobliżu nawilżacza powietrza, który subtelnie kontroluje poziom nawodnienia rośliny.

Nawożenie

W okresie wzrostu paproć należy nawozić co ok. 2 tygodnie przy pomocy ogrodniczych nawozów do roślin zielonych o mniejszym stężeniu składników pokarmowych niż w nawozach uniwersalnych. Ze względu na niewielkie zapotrzebowanie paprotek na składniki pokarmowe oraz podwyższoną wrażliwość na zasolenie podłoża, najlepiej stosować nawozy w formie płynnej rozcieńczone wodą (w odpowiednich proporcjach).

Przesadzanie

Paproć jest jedną z nielicznych roślin, której nie przeszkadza mała ilość miejsca w doniczce. Dlatego warto ją przesadzić dopiero wówczas, gdy aktualna doniczka jest zdecydowanie za mała i nie spełnia już swojego zadania. Zasadniczo przesadzanie paproci najlepiej wykonywać raz na 2-3 lata. Wiosna jest zdecydowanie najlepszym okresem na tego typu prace pielęgnacyjne.

Zapewnienie odpowiednich warunków bytowych i regularna pielęgnacja to nie tylko szansa na intensywnie zieloną, bujną i rozłożystą paprotkę, ale również inwestycja w naturalny oczyszczacz powietrza.