Onyks w aranżacji wnętrza – 5 pomysłów na jego wykorzystanie

Onyks to kamień ceniony przede wszystkim za swoją niesamowitą barwę, a właściwie całą paletę barw, które mogą wystąpić w obrębie jednej tafli. Oryginalne żyłkowanie i niezliczona ilość wzorów czynią z niego niezwykle pożądany przez architektów i dekoratorów wnętrz minerał. Idealnie wpisuje się on w modny trend wykorzystywania naturalnych materiałów, a jednocześnie nadaje pomieszczeniom niezwykle elegancki, wręcz luksusowy charakter.

Właściwości onyksu

Tym, co wyróżnia onyks spośród innych kamieni naturalnych, jest zdolność do przepuszczania i rozszczepiania światła. To właśnie dzięki tej właściwości tafle onyksu przepięknie rozświetlą nawet bardzo ciemne wnętrza. Często wykorzystuje się je jako podświetlony element ściany, który z powodzeniem zastąpić może najpiękniejszy obraz.

Niestety onyks ma również swoje wady. Przede wszystkim jest materiałem dość delikatnym i podatnym na zarysowania. Z tego powodu wykorzystanie go w miejscach, gdzie narażony będzie duże tarcie i agresywne środki chemiczne może okazać się nietrafionym pomysłem. W jakich miejscach sprawdzi się więc ten niesamowity kamień?

Pomysły na wykorzystanie onyksu w aranżacji wnętrz

Z onyksu stworzyć można wiele przepięknych dekoracji wnętrz, które kompletnie odmieniają atmosferę pomieszczenia. Jego kolory i żyłowanie są wyjątkowe dla każdej tafli, dlatego wybierając onyks jako element wykończenia mieszkania, można mieć pewność, że uzyskamy niepowtarzalny projekt aranżacyjny. Z niewielkich płytek onyksowych tworzy się czasem mozaiki, jednak to slaby – czyli duże płyty kamienne – pozwalają osiągnąć najbardziej imponujące efekty. Oto 5 pomysłów na ich wykorzystanie w aranżacji wnętrz.

1. Blat łazienkowy

Ze względu na swoją wrażliwość blaty onyksowe niestety nie sprawdzają się dobrze w roli kuchennej przestrzeni roboczej. Świetnie za to prezentują się jako mniej narażone na czynniki niszczące blaty łazienkowe. W tej przestrzeni klienci najczęściej decydują się na kamień w odcieniu ciepłego beżu lub żyłkowanej bieli, które doskonale wyglądają zarówno w połączeniu z jasnymi, jak i bardzo ciemnymi płytkami. Dodatkowo blat taki może zostać efektownie podświetlony od dołu, co uwydatni jego oryginalny wzór.

2. Podświetlana ściana w łazience

Przy okazji łazienek warto wspomnieć również o ciekawym rozwiązaniu dla pomieszczeń, w których nie ma okna. Aby rozświetlić wnętrze, a także optycznie wydzielić poszczególne strefy łazienki, zastosować można slaby onyksowe, montowane na stelażu i podświetlone, jako wykończenie jednej ze ścian. Najczęściej będzie to ściana na której znajduje się muszla klozetowa, ale spotyka się również onyksowe ściany za umywalką lub nawet w strefie prysznicowej.

3. Podstopnie schodów

Podświetlane schody to trend, który nie tylko świetnie wygląda, ale również zwiększa funkcjonalność i bezpieczeństwo tego elementu mieszkania. Zamiast popularnych taśm ledowych montowanych pod stopniem, można zdecydować się na dużo bardziej eleganckie rozwiązanie, jakim są podstopnie onyksowe. Wykonane z zielonego lub beżowego kamienia, bardzo dobrze komponują się ze stopniami drewnianymi bądź z białego marmuru.

4. Elementy dekoracyjne ścian w korytarzach i salonach

Slaby i płytki onyksowe wykorzystywane są również jako wykończenie fragmentu ściany w reprezentacyjnych pomieszczeniach takich jak korytarze wejściowe i salony. Zarówno położone bezpośrednio na ścianie, jak i podświetlone wyglądają niczym namalowany przez Matkę Naturę obraz. W tej roli najlepiej sprawdzą się kamienie o intensywnych barwach i wyrazistych wzorach.

5. Wyspa kuchenna

Choć onyks może okazać się zbyt delikatny, aby stworzyć z niego blat kuchenny, wspaniale sprawdzi się jako wykończenie ścianki wyspy. Tu również można nieco zaszaleć z barwą i wzorem kamienia i efektownie podświetlić całość, co szczególnie dobrze prezentuje się, jeśli wyspa pełni dodatkowo rolę domowego baru.

Dzięki swoim niezwykłym walorom estetycznym i możliwości podświetlania onyks ma niezwykły potencjał aranżacyjny. Czasem wystarczy nawet niewielki dodatek tego szlachetnego kamienia, aby do zupełnie przeciętnego wnętrza wprowadzić atmosferę luksusu.