Osuszanie budynków z wilgoci technologicznej

Wilgoć technologiczna, inaczej zwana budowlaną jest zjawiskiem, o którym mówi się w Polsce od niedawna. Przyczyną powstania tego zagadnienia jest bardzo szybki rozwój technik budowlanych umożliwiających stawianie budynków w jeszcze krótszym czasie niż dotychczas. Obecność wilgoci technologicznej jest spowodowana pracami budowlanymi, a szczególnie pracami wykończeniowymi, takimi jak: tynkowanie, wylewki, szpachlowanie ścian przy, których używa się bardzo dużych ilości wody. Wilgoć technologiczna jest zatem nie wysuszonym nadmiarem tej wody. Za sprawą pozostawionej wilgoci technologicznej w budynku po jakimś czasie mogą pojawić się pleśń i grzyby, które nie tylko mocno nadwątlą struktury ścian, ale także mogą być zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców danego budynku. Klimat w Polsce, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, nie sprzyja samoistnemu wysychaniu ścian. W przypadku robót budowlanych lub wykończeniowych, w których termin jest bardzo krótki, a robotnicy bardzo się spieszą warto jest zwrócić uwagę czy podejmą się oni osuszania danego budynku.

Techniki osuszania budynków z wilgoci technologicznej.

Bardzo wiele firm budowlanych do osuszania budynków z wilgoci technologicznej używa nagrzewnic gazowych lub elektrycznych, które w większości przypadków okazują się jednak nieskuteczne. Dzieje się tak, ponieważ nagrzewnice tworzą tylko pozory osuszania, czyli nagrzewają pomieszczenie przez co nagromadzona woda wchłania się głębiej w ściany i posadzki. Po późniejszym wychłodzeniu pomieszczenia pochłonięta woda powraca do wierzchnich warstw ściany lub posadzki skraplając się na nich. Następstwem tego jest rozwinięcie groźnych dla zdrowia grzybów i pleśni. Ponadto technika ta jest bardzo energochłonna, a co za tym idzie generuje wysokie rachunki za prąd. Jest także dość mozolna, ponieważ podczas jej wykonywania osuszane pomieszczenie powinno być intensywnie wietrzone przez co kolejna wilgoć obecna na zewnątrz wpuszczana jest do pomieszczenia.

Skutecznym sposobem na osuszanie budynku z wilgoci technologicznej jest użycie profesjonalnego osuszacza kondensacyjnego. W większości firm budowlanych usługa osuszania przy użyciu tego urządzenia jest dodatkowo płatna, jednak warto jest w nią zainwestować. Osuszanie kondensacyjne jest szybkim procesem, zatem nie generuje ono zbędnych przestoi w pracach. Bardzo dobrze zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni wyciągając ze ścian i posadzek nagromadzoną w nich wilgoć i skraplając ją w specjalnym pojemniku. Podczas stosowania tej techniki osuszania budynków z wilgoci technologicznej możliwa jest równoczesna kontynuacja prowadzenia prac budowlanych lub wykończeniowych.

Firmy budowlane na zachodzie osuszanie budynków z wilgoci technologicznej biorą pod uwagę już podczas planowania budowy czy też remontu. Usługa ta jest tam podstawową czynnością. Niestety w Polsce wykonuje ją bardzo niewiele firm, mało tego robotnicy zazwyczaj nawet nie informują klienta o takiej możliwości. Odpowiednie osuszenie budynku z wilgoci technologicznej nie tylko znacząco zmniejszy możliwość wystąpienia w nim szkodliwych grzybów i pleśni. Dodatkową zaletą takiej usługi jest obniżenie rachunków za ogrzewanie budynku, ponieważ pozbawiony wilgoci będzie nagrzewał się szybciej i lepiej utrzymywał temperaturę. Ponadto dzięki odpowiedniemu osuszeniu budynku z wilgoci technologicznej zastosowane w nim materiały wykończeniowe, takie jak: farby, tapety, panele będą trzymały się lepiej i dłużej, ponieważ wilgoć w żaden sposób ich nie uszkodzi. Biorąc pod uwagę powyższe fakty warto jest wybrać fachowca, który wykonuje taką usługę.