Jak pozbyć się lakieru do paznokci z dywanu?

Zawitało do nas lato – upalne dni i promienie słoneczne umilają nam każdy dzień! Rękawiczki, czapki, trampki chowamy daleko w kąt szafy, ustępując miejsca zwiewnym tkaninom i  odkrytym butom. Dla każdej kobiety oznacza to obowiązkowy manicure i pedicure, który z chęcią wykonuje nie tylko u kosmetyczki. Jednak w domowych warunkach i na niezabezpieczonym obszarze może się zdarzyć pewien wypadek, kiedy to będąc w połowie malowania paznokci, gęsty i  połyskujący lakier skapnie, bądź też co gorsza wyleje się z butelki, na Twój śliczny dywan. Nie należy wówczas panikować, a jak najszybciej zacząć działać! Podnieś szybko butelkę z lakierem, złap chusteczki i zapomnij o ochronie pomalowanych paznokci – manicure czy pedicure zawsze można poprawić, natomiast zmyć plamę z dywanu po dłuższym czasie już nie.

Błyskawiczna reakcja – im dłużej będziesz zwlekała, tym szybciej plama przeniknie w głąb materiału, skąd trudniej będzie Ci się jej całkowicie pozbyć. Jak tylko zauważysz lakier na dywanie, od razu przejdź do czyszczenia, nie zważając na pomalowane paznokcie.

Usuń nadmiar ręcznikiem papierowym, nie pocieraj! – widząc plamę gęstego i wyrazistego lakieru do paznokci na dywanie, Twój instynkt prawdopodobnie sprawi, iż złapiesz chusteczkę lub wacik i zaczniesz jak najszybciej wycierać plamę, trąc ją po powierzchni. Ta technika jest jednak błędna , gdyż sprawia, iż lakier przenika w dolną strukturę materiału, skąd stanie się już nieusuwalny. Dlatego też ważne jest, aby plamę z lakieru osuszać delikatnie ręcznikiem papierowym, tak aby plama nie rozprzestrzeniła się dalej, zamiast wcierać gwałtownie w głąb materiału tekstyliów.

Przed użyciem jakichkolwiek środków czyszczących, zrób szybki test – prawdopodobnie jak każda doskonała Pani Domu, posiadasz w swoim asortymencie środki do czyszczenia dywanów. My osobiście polecamy zwykłe, ale bardzo skuteczne, szare mydło z wodą, które naprawdę może sprawić cuda w domowych, awaryjnych sytuacjach. Jednak jeśli upierasz się przy zakupionych produktach, warto najpierw przetestować dany środek na mniej widocznym lub zakrytym obszarze dywanu, aby sprawdzić czy nie wpłynie on negatywnie na strukturę materiału. Musisz mieć także na uwadze, iż zarówno lakier do paznokci, jak i środek czyszczący dostępny w każdym sklepie, zawierają różne chemikalia, które w połączeniu ze sobą, mogą dziwnie zareagować – np. zabarwić dany obszar na purpurowy kolor.

Płukanie i suszenie – ważne jest, aby dokładnie usunąć mydło lub środek czyszczący ze struktury materiału, dlatego też przetrzyj dokładnie czystą już powierzchnię wodą, a następnie pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Jeśli plama pozostawiła po sobie intensywny zapach lakieru, przed płukaniem możesz przetrzeć delikatnie dany obszar roztworem płynu do naczyń z ciepłą wodą.