Rodzaje oświetlenia w growboxach

Odpowiednie naświetlenie roślin jest kluczowym elementem każdej uprawy. Szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia roślinom uprawianym w growboxach, bez dostępu do naturalnego światła słonecznego. Nie każdy rodzaj żarówek nadaje się do oświetlania upraw. Wybierając źródło światła w swoim growboxie musimy zwracać uwagę tnie tylko na pobór mocy żarówki, ale również poziom natężenia światła, jego barwa, czy temperaturę jaką osiągają rozgrzane żarówki. Światło poza wpływem na wzrost roślin, reguluje również ich cykl życiowy. Oprócz wybrania odpowiedniego źródła ich oświetlenia, musimy również pilnować, czasu ich doświetlania. Podczas fazy wzrostu rośliny mogą być wystawione na działanie światła przez całą dobę, lub można im stwarzać warunki nocy i dnia w postaci 18 godzin światła i 6 godzin zaciemnienia. W okresie kwitnienia, należy doświetlać uprawy przez 12 godzin. Drugą połowę dnia musimy zapewnić im ciemność. W uprawach indoor najczęściej wykorzystuje się najczęściej jeden z trzech rodzajów lamp – HPS i MH, CFL lub LED. Czym różnią się od siebie te lampy i jakie są ich zalety? Tego dowiecie się z tego artykułu.

Lampy sodowe i metalohalogenkowe

Popularność wysokoprężnych lamp sodowych (HPS) oraz lamp metalohalogenkowych (MH) spowodowane jest głównie ich niską cenę oraz dużą mocą. Przy niewielkim wkładzie finansowym można nimi oświetlić dużą powierzchnię. Widmo lamp HPS charakteryzuje się pomarańczowo-czerwoną barwą co dobrze wpływa na rozwój roślin znajdujących się w fazie kwitnienia. Światło wytwarzane przez lampy MH posida zabarwienie niebieskie, co z kolei stymuluje wzrost roślin w fazie wegetatywnej – wspomaga wzrost liści i łodyg oraz ukorzenianie sadzonek. Stosowanie lamp HPS i MH wiąże się niestety z wysoką temperaturą ich pracy, co bez dobrego systemy wentylacji oraz częstego podlewania roślin może doprowadzić do ich przegrzania.

Kompaktowe świetlówki energooszczędne

Dużo niższą temperaturą pracy charakteryzują się świetlówki energooszczędne CFL. W porównaniu do lamp HPS i MH zużywają mniej energii elektrycznej i pozostają dłużej sprawnie. Żarówki CFL występują w wersjach na wzrost oraz kwitnienie, lecz dostępne są również uniwersalne żarówki na obie fazy. W odróżnieniu od lamp sodowych i metalohalogenkowych nie wymagają dodatkowego układu zasilającego. Równocześnie lampy CFL są dużo mniej skuteczne od lamp HPS i MH, dlatego muszą być one montowane w bliskiej odległości od szczytów roślin.

Lampy LED

Kolejnym źródłem światła, z powodzeniem używanym do uprawy roślin w growboxach są lampy LED. Ich największymi zaletami są niska temperatura pracy oraz niski pobór energii w porównaniu do pozostałych źródeł światła. Jakość światła emitowanego przez żarówki LED znakomicie wpływa na wzrost upraw. Dodatkowo przy zastosowaniu spliterów do żarówek LEDowych, możemy stworzyć lampę świecącą w konkretnym spektrum, w tym także światłem ultrafioletowym, czy podczerwienią.

Źródło: GrowTent.pl