Smary, oleje, woski – jak pozbyć się ich z podłogi?

Niniejszy artykuł poświęcony jest wszystkim tym, którym sen z powiek spędza zabrudzona podłoga i znalezienie skutecznego sposobu, dzięki któremu można byłoby ją oczyścić – bez względu na to, czym została zabrudzona i jakiego rodzaju jest podłogą (drewnianą, zrobioną z płytek ceramicznych, wyłożoną dywanem lub okładziną).

Czym zmywać drewnianą podłogę, w jaki sposób czyścić panele drewniane i te, które są laminowane, jak myć płytki ceramiczne i jak usuwać z nich zabrudzenia? Czy usuwanie zabrudzeń ropopochodnych jest trudne? Jakie preparaty do mycia podłóg zastosować? W niniejszym artykule prezentujemy sposoby na mycie podłóg, usuwanie wszelakich zabrudzeń i gwarantujemy, że prawidłowe zastosowanie się do instrukcji, przeczytanie wszystkich nurtujących wątków sprawi, że podłogi pozostaną czyste na długi czas.

Należy jednak pamiętać, aby zachowywać szczególną ostrożność podczas stosowania chemicznych środków czyszczących. Trzeba stosować się do zaleceń umieszczanych na opakowaniach przez producentów, gdyż rozcieńczanie środka za pomocą wody lub używanie ilości większej niż zalecana może spowodować albo brak wystarczającego efektu czyszczenia, albo nieodwracalne zniszczenie podłogi, a tego chcemy uniknąć.

Czyszczenie podłóg drewnianych

Czyszczenie parkietu jest zazwyczaj dość prostą sprawą, jeśli ów parkiet ma na sobie warstwę lakieru, która chroni drewno i zabezpiecza je przed zniszczeniami. Taką powierzchnię dość łatwo jest wyczyścić z zabrudzeń takich jak rozlana herbata albo inny słodki napój. Gorzej ma się sprawa z piaskiem. Działa on ścierająco na panele i niszczy je, dlatego należy często odkurzać podłogę końcówką odkurzacza z niezbyt twardym włosiem lub zmiotką, która nie zarysuje powierzchni. Myć drewniane podłogi należy z pomocą wody, ale używać jej w małych ilościach, a środków czystości używać z takim składem, który nie zawiera tłuszczów.

Usuwanie oleistych plam wymaga użycia specjalnych środków czystości, które są bezpieczne dla parkietu i które poradzą sobie z ropopochodnymi zabrudzeniami. Im wcześniej zmyjemy plamy, tym lepiej dla podłogi. Im dłużej olej czy inne tłuste zabrudzenia pozostają na powierzchni, tym trudniej je odmyć, bo wnikają w powierzchnie i mogą trwale w nich pozostawać. Na początku wystarczy więc odpowiedni środek, woda i mop.

Czyszczenie dywanów

Przy zachowaniu czystości dywanu największą rolę odgrywa oczywiście odkurzanie. Środki czystości stosujemy dopiero wtedy, kiedy dywan jest już dość mocno zabrudzony i nie pomaga samo odkurzanie. Jeśli plamy z soków, kawy czy innego rodzaju zabrudzenia nie zostaną usunięte odpowiednio wcześniej, wnikną w strukturę włosa i będą trudne w usunięciu. Wtedy na pomoc przyjść nam może specjalny odkurzacz piorący, który do takich właśnie celów został przeznaczony. Plamy z wykładzin należy usuwać z brzegów ku środkowi, a tych, których nie da się usunąć w żaden sposób, można ostatecznie usunąć za pomocą ostrych narzędzi.

Czyszczenie i mycie powierzchni kamiennych oraz ceramicznych

Regularnie konserwowane powierzchnie kamienne nie wymagają dużej pracy przy czyszczeniu, jednak te, które w czasie użytkowania straciły ochronną warstwę impregnatu, mogą być podatne na zabrudzenia, gdyż w pory takich powierzchni dostaje się brud. Trzeba więc pamiętać o regularnej impregnacji, tak jak to zalecił producent płytek, natomiast w zmywaniu zabrudzeń codziennych wystarczy woda i odpowiedni detergent.

Płytki ceramiczne nie wymagają impregnowania, więc brud nie wnika w nie tak, jak w inne powierzchnie, wystarczy więc woda i detergent. Jeśli chodzi o fugi, które brudzą się zdecydowanie mocniej, używamy środków z amoniakiem lub nawet zwilżonego proszku do pieczenia. Można również stosować środki przeznaczone jedynie do czyszczenia fug.