Styl retro w Twoim domu – jakie oświetlenie wybrać?

Styl retro ma wiele twarzy. Zasadniczo jest jednak nawiązaniem do przeszłości we wnętrzach typowo nowoczesnych. W jaki sposób zatem dobrać poszczególne elementy wyposażenia, aby efekt był zarazem stylowy i funkcjonalny?

Charaktrystyka stylu retro

Styl retro, zwany również vintage lub midcentury modern, jest nawiązaniem do minionej, lecz niedalekiej przyszłości (lata 60., 70., 80. XX wieku). Typowe dla tej stylistyki są żywe kolory, geometryczne kształty i oryginalne wzory. Retro łączy w sobie nowoczesne budownictwo oraz dekoracje, meble czy tekstylia stylizowane na stare. W takich wnętrzach odnaleźć możemy m.in. wzorzyście wytapetowane ściany, oryginalne w swoim kształcie meble z drewna lub dekoracje z tworzywa sztucznego o fantazyjnych formach. Styl retro to też dodatki – lampy z abażurem, wiklinowe koszyki na stołach, ozdobne żarówki, poduszki ze skóry ekologicznej czy kwieciste, bawełniane kapy. Warto jednak podkreślić, że nie może to być przypadkowa zbieranina, a starannie dobrana kompozycja.

Typowe dla stylu retro jest zastosowanie krzykliwych kolorów. Najbardziej popularne są zielenie o odcieniu awokado czy oliwek, musztardowe żółcie, żywe czerwienie i pomarańcze, a także intensywne błękity. Bardzo modnym zestawieniem kolorów jest czerwień i zieleń (np. w tekstyliach) oraz biel i czerń (np. pokrycie podłóg lub ścian).

Nastrojowe oświetlenie w stylu retro

W tym przypadku wybór powinien paść na duże żyrandole, zarówno te klasyczne, stylizowane na świeczniki, jak i bardziej nowoczesne z geometrycznymi kloszami. Mogą być one wykonane ze szkła transparentnego, dymionego lub barwionego na różne kolory. Faktem jest, iż żyrandole dają dużo światła. Z tego względu sprawdzą się jako oświetlenie główne w salonie, jadalni czy długim korytarzu. Rozbudowane moduły mogą jednak przytłaczać pomieszczenia o małej kubaturze, więc w niewielkich gabinetach czy sypialniach lepiej postawić na lampy z abażurem, emitujące równomiernie rozproszone światło. Ciekawą alternatywą do tego typu oświetlenia mogą okazać się tzw. plafony. W stylu retro dominują te wyposażone w kolorowe szkiełka lub druciane instalacje.

W dziecięcych pokojach możemy z kolei postawić na ozdobne żarówki o ciekawym kształcie lub z fantazyjnie wygiętym, widocznym żarnikiem. W łazienkach, przedpokojach i innych niewielkich pomieszczeniach doskonale sprawdzą się natomiast wspomniane już kinkiety. Skutecznie podświetlą bowiem plakaty z kultowymi postaciami popkultury, ramki ze zdjęciami czy plecione makramy.

Funkcję oświetlenia dodatkowego mogą z kolei pełnić lampki biurkowe i nocne. Mobilne, gustowne lampy z abażurem pokrytym frędzlami, wytłoczeniami czy kryształkami uprzyjemnią wieczór z książką lub doświetlą miejsce pracy.

Podsumowanie

Moda jest jak bumerang – wraca do nas cyklicznie. Styl retro w aranżacji wnętrz to zdecydowanie krok w przeszłość. Tekstylia w krzykliwych kolorach, rozbudowane żyrandole, dekoracyjne tapety czy meble stylizowane na poprzednie epoki, powróciły, by cieszyć nas swoją estetyką.