Twoje dziecko lubi majsterkować? Stwórz mu do tego odpowiednie warunki!

Ciekawość dziecka względem otoczenia, rozwija się już od pierwszych dni życia. Choć początkowo widzi niewiele, to z czasem jego obszar obserwacji staje się coraz szerszy. Gdy nadchodzi moment, że Twoje dziecko zaczyna poruszać się po pokoju – niekoniecznie stając na nogach, pora zastanowić się, czy pomieszczenie jest odpowiednio dostosowane?

Jak urządzić pokój dziecka, aby miało najlepsze i ciekawe warunki rozwoju, a jednocześnie było bezpieczne?

Obszary zainteresowań

Małe dzieci na ogół interesują się wszystkim po trochu. Każda nowość jest dla nich odkryciem. Jednak już nawet o kilkumiesięcznych  maluchów, możesz określić co ciekawi je najbardziej.

Dzieci są ciekawe świata, dlatego ich otoczenie powinno dawać możliwości poznawania go. Różnorodne zabawki kreatywne i zabawy z bliskimi, pozwalają kształtować obszary zainteresowań. Gdy zaobserwujesz u swojego dziecka, że coś sprawia mu szczególna przyjemność, warto zadbać, aby miało do tej czynności swobodny dostęp. Może być to malowanie, układanie, budowanie albo…majsterkowanie.

Jak urządzić pokój małego majsterkowicza?

Twoje dziecko uwielbia składać, rozkładać, skręcać, rozkręcać, psuć i naprawiać? Niezależnie, czy to zużyta zabawka, czy drogi sprzęt elektroniczny, będący wyposażeniem domu? To może oznaczać, że masz w domu małego mistrza majsterkowania. Dzieci o takich zdolnościach są bardzo dokładne i potrafią wykazać się dużą cierpliwością i skrupulatnością, podczas wykonywania czynności – mimo młodego wieku.

Aby uniknąć sytuacji, w której rozkręceniu poddane zostaną przedmioty lub urządzenia, których Ty wcale nie chcesz rozkręcać, mimo planów Twojej pociechy, zastanów się nad przearanżowaniem pokoju dziecka. Zapewnienie odpowiednich warunków dla małego majsterkowicza może okazać się wyzwaniem, jednak owocującym na przyszłość.

Zadbaj o wyodrębnienie przestrzeni, na której bez ryzyka będą mogły znajdować porozrzucane drewniane śrubki, młotki, śrubokręty i pozostałe narzędzia. W końcu Twoje dziecko, mimo dużej dokładności podczas wykonywania prac, wcale nie musi zachowywać porządku w czasie ich trwania.

Nie zapominaj jednak, że zabawki i pozostałe przedmioty, które wybierzesz dla swojego dziecka, muszą być dopasowane do jego wieku. Zbyt małe elementy dla 3latka mogą zostać przez niego połknięte, a zbyt łatwe w użyciu przyrządy dla starszego dziecka mogą spowodować, ze szybko się nimi znudzi.

Na szczęście dla wszystkich rodziców małych majsterkowiczów, rynek zabawek dla dzieci obfituje w naprawdę szeroką ofertę. Z powodzeniem znajdziesz drewniane, bezpieczne zabawki do majsterkowania, które będą odpowiadały możliwościom i potrzebom Twojej pociechy.

To, o czym warto pamiętać wybierając zestaw małego majsterkowicza, jest także opieranie się przede wszystkim na obserwowaniu dziecka. Niekiedy 3latek doskonale poradzi sobie z zestawem przeznaczonym dla dzieci od 4 roku życia.

Wspieraj dziecko na każdej płaszczyźnie

Mimo, że Twoje dziecko wykazuje szczególne zdolności w konkretnym obszarze, nie pomijaj tych, w których idzie mu słabiej. To niezwykle istotne, aby równoważyć rozwój dziecka na każdej płaszczyźnie. Nie tylko tej manualnej. Rodząca się frustracja i złość podczas zabawy, gdy Twojemu dziecko coś nie wychodzi, to doskonały moment na uczenie go, jak radzić sobie z niepowodzeniem i trudnymi emocjami. Rozwijanie umiejętności, które nie są mocną stroną malucha jest równie ważne, jak umożliwienie mu doskonalenia tych zakresów, w których czuje się doskonale.

Inspiracja: Manito – sklep z zabawkami