Czynniki wspierające rozwój umysłu u dziecka

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko wyrosło na silnego, zdrowego oraz mądrego człowieka, który będzie odnosił sukcesy w dorosłym życiu. Powodzenie dziecka w przyszłości zależy przede wszystkim od jego intelektu, wyników osiąganych w szkole, a później w pracy. Dlatego tak ważnym jest, żeby już od najmłodszych lat dbać o rozwój umysłu swojej pociechy.

Pierwsze śniadanie to klucz do sukcesu

Nikt nie powinien kwestionować roli pierwszego śniadania w prawidłowym rozwoju dziecka. Niezdrowa dieta złożona z przetworzonych produktów takich jak frytki, hamburgery, paluszki rybne, a także inne produkty typu fast food uniemożliwia powstawanie nowych komórek nerwowych w mózgu dziecka. Nowe neurony nie są wytwarzane, ponieważ niezdrowa żywność hamuje działanie hormonów, których zadaniem jest ochrona komórek nerwowych i pobudzanie ich do rozwoju. Rozwój umysłu dziecka może natomiast wspomóc dieta wysokobiałkowa ze względu na to, że jest bardzo odżywcza dla szarych komórek. Warto podawać swojemu dziecko produkty bogate w białko szczególnie na śniadanie, ponieważ uczyni to je bardziej uważnym. Rodzice zazwyczaj komponują pierwszy posiłek swojej pociechy z produktów złożonych z przetworzonych węglowodanów. Najczęściej ich wybór pada na płatki śniadaniowe, chociażby musli. Jednakże nie jest to wcale dobre dla dziecka, ponieważ węglowodany zwiększają produkcję serotoniny, która wywołuje najczęściej uczucie senności. Natomiast proteiny obniżają poziom tego neuroprzekaźnika w organizmie. Z tego powodu pierwsze śniadanie bogate w białko to najlepszy wybór w trosce o rozwój umysłu dziecka.

Warzywa, owoce i ryby to przyjaciele małych geniuszy

Współczesne badania wskazują na ogromną rolę owoców oraz warzyw w stymulacji mózgów ludzi. Naukowcy już wiele razy dowiedli, że dzieci, których dieta składa się przede wszystkim z warzyw, a także owoców mają wyższe IQ od ich rówieśników spożywających głównie przetworzone produkty typu fast food i słodkie napoje gazowane. Rozwój umysłu młodego człowieka wspomaga również dieta, w której nie brakuje olejów rybnych. Ryby stanowią bardzo dobre źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które wspomagają przetwarzanie trójglicerydów, a także przywracają zdrowy rozwój układu nerwowego. Prawidłowy rozwój umysłu u dzieci na pewno wspomoże częste goszczenie na ich talerzach tłustych ryb, a także dużej ilości warzyw oraz owoców. Jeżeli dziecko z jakichś powodów nie przyjmuje pokarmów mięsnych, w tym ryb, to powinno zamiast tego spożywać siemię lniane, a także suplementować kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Bez świeżego powietrza się nie obejdzie

Współcześni młodzi ludzie swój czas wolny spędzają przede wszystkim w domu przed telewizorem lub komputerem. Nie jest to najlepszy wybór dla ich mózgów, które potrzebują do prawidłowego rozwoju również witaminy D produkowanej w organizmach ludzi pod wpływem promieni słonecznych. Coraz częściej publikowane są badania, które alarmują o ogromnym odsetku młodzieży z niedoborem tego ważnego składnika. Nie są to dobre wiadomości, ponieważ niedostatek tej witaminy może doprowadzić do krzywicy, schorzeń kości, a także wysokiego ciśnienia krwi. Warto, więc pamiętać, żeby codziennie dziecko spędzało na słońcu co najmniej 20 minut. Na pewno wspomoże to jego rozwój umysłu.

Odpowiednia stymulacja

Rozwój umysłu u dzieci wspomaga w dużej mierze również szkoła. Warto pokazać dziecku, że nauka w szkole nie musi być nudna, a nawet wkuwanie może okazać się przydatne. Tutaj bezcenne okazują się zajęcia kreatywne dla dzieci. Zapamiętywanie informacji to prawdziwy trening dla mózgu oraz ćwiczenie pamięci. W pewnym momencie maluch zacznie układać w logiczną całość informacje zdobyte w trakcie szkolnych lat.

Żaden rodzic nie powinien zapominać o odpowiednim rozwoju umysłu swojego dziecka jeżeli chce, żeby osiągnęło w przyszłości sukces. Poza tym nawet dorośli mogą zacząć stymulować swoje mózgi tymi samymi metodami, które stosuje się w przypadku dzieci. W końcu struktura mózgu jest bardzo plastyczna, a na rozwój nigdy nie jest za późno.

Źródło: Arytmetyka mentalna – Abakus