Jak uczyć się słówek w języku angielskim?
Tworzenie wypowiedzi i prowadzenie dialogu z innymi ludźmi wymaga budowy zdań, składających się z odpowiednich słów i fraz. Oznacza to, że skuteczny dialog w dowolnym języku związany jest ze znajomością przynajmniej podstawowego słownictwa.
Nauka języka angielskiego, oprócz przyswojenia czasów i struktur gramatycznych, powinna iść więc w parze z nauką słówek. Warto regularnie poznawać nowe wyrazy oraz systematycznie je powtarzać i utrwalać. Istnieje wiele metod nauki słownictwa, a kilka z nich przybliżymy w poniższym artykule.
Sposób na szybkie zapamiętywanie, czyli osadzanie słówek w kontekście
Szybka nauka pojedynczych słówek wymaga bardzo dobrej pamięci oraz przede wszystkim motywacji i systematyczności. Ponieważ w codziennym życiu używamy całych zwrotów, a nie wyodrębnionych słów, warto zapamiętywać je w konkretnym kontekście. Nauka całych fraz z wybranym słowem będzie z pewnością dużo łatwiejsza. Przykładowo, jeśli chcemy przyswoić słowo queue (ang. kolejka), możemy umieścić je w zdaniu There was a long queue of people waiting to get the tickets (ang. Była długa kolejka ludzi czekających, aby kupić bilety). Za każdym razem warto więc stworzyć zdanie, które być może będzie przydatne w rozmowie.
Karteczki samoprzylepne
Jest to metoda przeznaczona dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z językiem angielskim. Polega na przyklejaniu na różnego rodzaju przedmioty znajdujące się w domu czy pracy, karteczek z ich angielskimi nazwami. Jest to bardzo prosty i przyjemny sposób na przyswojenie podstawowego słownictwa.
Fiszki
Fiszki do nauki języków to dwustronne karteczki, które z jednej strony zawierają słówko, a z drugiej jego tłumaczenie. Prosty mechanizm „pytanie – odpowiedź” sprawia, że nauka słownictwa za pomocą fiszek jak bardzo efektywna. Fiszki w formie papierowej możemy wykonać samodzielnie. Bardzo popularne są również fiszki elektroniczne, które użytkownik smartfona ma zawsze przy sobie. Niektóre szkoły językowe oferują na swoich kursach opcję dodawania bazy słówek wykorzystywanych na zajęciach do specjalnej aplikacji.
Metoda słów zastępczych
Efektywnym sposobem zapamiętywania angielskich słówek z pewnością jest ich kojarzenie. Metoda słów zastępczych polega na skojarzeniu konkretnego słówka z innym podobnie brzmiącym wyrazem w języku angielskim i ułożeniu do nich prostej historyjki. Przykładowo, jeśli trudno nam zapamiętać słowo vaccination, które oznacza szczepienie, możemy skojarzyć je ze słowem vacation (ang. wakacje). Łatwo będzie połączyć te dwa wyrazy, gdyż szczepienia dokonywane są najczęściej przed rozpoczęciem wakacji. Metoda słów zastępczych z pewnością przyspieszy proces zapamiętywania angielskich słówek i będzie bardzo pomocna zwłaszcza przy nauce dużej partii materiału.
Mapy myśli
Tworzenie map myśli, może być zabiegiem czasochłonnym. Niemniej jednak pozwala na kreatywne notowanie nowych słówek i ich wzajemne kojarzenie. Metoda ta wykorzystuje kolory, symbole i obrazy, czyli narzędzia, które ułatwiają szybkie zapamiętywanie. Swoją mapę myśli możemy rozrysować na papierze lub wykorzystać w tym celu specjalne programy bądź aplikacje.
Czytanie i słuchanie
Codzienne obcowanie z językiem angielskim może przyspieszać naukę nowego słownictwa. Wbrew pozorom czytanie artykułów czy słuchanie radia w obcym języku nie wymaga jego zaawansowanej znajomości. Kilka czasów i konstrukcji gramatycznych oraz trochę podstawowego słownictwa wystarczy do zrozumienia krótkich wpisów na blogach czy tekstów piosenek. Zamiast uczyć się kolejnej listy słówek z danego działu, czasami warto znaleźć artykuł lub audiobooka o podobnej tematyce, a nowe słówka umieścić na marginesach lub specjalnych fiszkach.
Warto podkreślić, że nauka słownictwa jest jednym z podstawowych aspektów poznania i doskonalenia swoich umiejętności językowych. Jeśli jesteście zmęczeni mechanicznym wkuwaniem słówek na pamięć, być może lepszym pomysłem będzie skorzystanie z dowolnej metody wspomagającej naukę języka angielskiego.
Inspirowane: archibald.pl – business english