Zabawa w przedszkolu – to naprawdę ważne!

Oczywiste jest to, że rodzice pragną, aby ich pociechy od najmłodszych lat uczęszczały na zajęcia edukacyjne, szybko zdobyły podstawowe umiejętności i szlifowały je. I nic w tym dziwnego – nie od dziś wiadomo, że dobry start to przepustka do sukcesu na studiach i powodzenia w życiu zawodowym. Przedszkola oferują więc bardzo rozbudowane programy, w ramach których dzieci zyskują wiedzę z różnych dziedzin i mają okazję uczestniczyć w wielu zajęciach dodatkowych. Jednakże ambitni rodzice muszą wiedzieć, że okres przedszkolny to czas, w którym ważna jest nie tylko edukacja, lecz także zabawa, która wbrew pozorom nie jest zapełnieniem wolnego czasu, ale stanowi element wspierającym rozwój dziecka.

Zbilansowany czas w przedszkolu

Wiek przedszkolny to czas, w którym jedną z podstawowych i naturalnych aktywności dziecka jest zabawa. Jest ona swego rodzaju potrzebą i pozwala uzyskać umiejętności, które w przyszłości będą szły w parze ze zdobytą wiedzą. Sukces dziecka nie zależy jedynie od zajęć stricte edukacyjnych i warto uświadomić to sobie, nim obarczymy dziecko nadmierną ilością obowiązków.

Swobodna zabawa, realizacja pomysłów, rozwiązywanie problemów, interakcje z rówieśnikami, korzystanie z kolorowych i ciekawych zabawek, naśladowanie dorosłych, zabawy oparte na aktywności fizycznej pomagają dziecku przyjemnie spędzić czas, rozerwać się i wyzwolić energię. To również przekłada się na większe skupienie i koncentrację podczas zajęć dydaktycznych – dzień w przedszkolu musi składać się z czasu na „wyszalenie się” i z czasu, w którym maluch ma słuchać, wytężać umysł, uczyć się i wykonywać konkretne polecenia. Odpowiednie zbilansowanie czasu w przedszkolu jest więc niezbędne dla dobrego samopoczucia dziecka i efektywności nauki.

Co osiąga się dzięki zabawie?

Zabawa z rówieśnikami przede wszystkim jest aktywnością społeczną i pomaga nauczyć się funkcjonować w grupie. Wspiera rozwój poznawczy i emocjonalny, pozwala dziecku zaspokoić potrzebę wyrażenia ekspresji i jest bardzo ważna w kształtowaniu osobowości. Nie zapominajmy, że poprzez zabawę dziecko również się uczy i poznaje świat, a także staje się bardziej twórcze i kreatywne, dzięki czemu wie, w jaki sposób wykorzystać wiedzę z zajęć dydaktycznych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole?

Szukając przedszkola dla swojego malca, oczywiście w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na ofertę edukacyjną, ale dopytajmy również o szczegóły związane z czasem wolnym. Dowiedzmy się, jak zazwyczaj wygląda dzień w przedszkolu, zwróćmy uwagę, w jakich proporcjach rozkład się czas wolny przeznaczony na możliwość swobodnej zabawy i czas zajęć dydaktycznych – najlepiej, gdy ok 1/3 całego dnia pracy dzieci mogą poświęcić na zabawę. Warto także zapoznać się z założeniami placówek i ich ideami i wybrać taką, która nie tłumi indywidualizmu i wspiera twórczość dziecka.

Źródło: Prywatne przedszkola – AcademyInternational.pl