Cyrkonia – kamień niemal idealny

Diament jest najszlachetniejszym minerałem występującym w naturze, posiada najwyższą twardość wśród minerałów, co jest jego cechą szczególną. Diamenty są jednak minerałami stosunkowo rzadko występującymi w przyrodzie, a koszty ich wydobycia są ogromne. Wszystko to sprawia, że cena szlachetnych diamentów jest niezwykle wysoka. To zaś powoduje, że inwestorzy często lokują swoje pieniądze właśnie tychże minerałach.

Cyrkonia – nieco tańszy diament

Wysoka cena diamentów sprawia jednak, że dla większości osób są one niedostępne. Idealną alternatywą stały się cyrkonie – kamienie niemal idealne. Cyrkonie są syntetycznymi kamieniami ozdobnymi, które produkuje się je w wyniku modyfikacji dwutlenku cyrkonu. Ich twardość wynosi 8, podczas gdy twardość diamentów to 10. Produkcja cyrkonii rozpoczęła się w 1973 roku i już kilka lat później cyrkonie opanowały rynek jubilerski.

Cyrkonia jako zamiennik diamentu

Są one doskonałym zamiennikiem diamentów, przy czym są znacznie od nich tańsze. Właśnie cena była jednym z głównych czynników, przez które cyrkonie stały się aż tak popularne w jubilerstwie. Z odróżnieniem cyrkonii od prawdziwych diamentów problem mają nawet najwybitniejsi jubilerzy, co wielokrotnie było poddawane próbom i badaniom. Cyrkonie można szlifować identycznie na kształt diamentów. Szlif nie stanowi więc czynnika różnicującego. Barwa cyrkonii do złudzenia przypomina barwę diamentów. Niewielkie różnice w zabarwieniu widoczne są dopiero pod mikroskopem. Wówczas na diamentach można dostrzec różnego rodzaju mikro przebarwienia i niedoskonałości. Subtelna różnica może być zauważalna również w odbiciu światła. Cyrkonie w świetle świecą się różnymi barwami, podczas gdy diamenty nie odbijają wszystkich barw. Cyrkonie mają także tendencję do przewodzenia ciepła, co widać po umieszczeniu ich na przykład w ciepłej wodzie (staną się wówczas ciepłe), cechy tej nie posiadają diamenty.

Biżuteria z cyrkoniami? Owszem!

W wyniku wieloletniego użytkowania różnice są bardziej wyraźne. Diamenty nie tracą idealnego szlifu i ostrych krawędzi, podczas gdy cyrkonie się ścierają, przez co z biegiem lat tracą powoli pierwotny kształt. Mimo wszystko pierścionek z cyrkonią lub obrączki ślubne z cyrkoniami to doskonały pomysł, który ma tę przewagę nad diamentami, że jest zdecydowanie atrakcyjniejszy cenowo.