Historia kredytowa – ważna rzecz przy kredycie

Co to jest historia kredytowa?

Historia kredytowa jak sama nazwa wskazuje, jest to historia naszych zaciąganych kredytów oraz niektórych pożyczek pozabankowych. Historia ta obejmuje również to, w jaki sposób spłacaliśmy lub spłacamy dane zobowiązanie.

Informacje dotyczące naszych kredytów oraz spłaty zapisywane są w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Przy próbie wzięcia kolejnych kredytów banki oraz instytucje finansowe będą spoglądały w naszą historię, co będzie miało wpływ na decyzję o udzieleniu nam kredytów.

Informacje zawarte w BIK są sprawdzane nie tylko przydużych kredytach, ale również przy każdej pożyczce, czy skorzystania z karty kredytowej. Kluczową informacją, którą banki chcą uzyskać, spoglądając w naszą historię kredytową, jest sposób, w jaki spłacamy zobowiązania. Czy zawsze spłacamy je terminowo? Czy występują jakieś opóźnienia w spłacie? Czy występują dłuższe zaległości? Często problemy ze spłatą zobowiązań wiążą się z wybraniem nieodpowiedniego kredytu niedostosowanego do naszych potrzeb, dlatego zawsze warto przed wzięciem kredytu skonsultować się z doradcą kredytowym. Doradca kredytowy jako specjalista do spraw finansów pomoże nam wybrać odpowiedni kredyt oraz ewentualnie naprowadzi nas na rozwiązanie, które pozwoli nam spłacać zobowiązanie terminowo, co pozwoli nam budować pozytywną historię kredytową.

Czy historia kredytowa ma znaczenie?

Na to pytanie możemy odpowiedzieć jednocześnie tak i nie. Pozytywna historia kredytowa na pewno jest wielkim atutem podczas próby wzięcia kredytu. Bank, który udziela pożyczki, chce jak najbardziej zabezpieczyć się przed ewentualnymi komplikacjami związanymi z kredytami. Gdy specjaliści będą widzieli, że to nie jest Twój pierwszy kredyt, oraz że pozostałe kredyty były spłacane terminowo, chętniej udzielą Ci kolejnego kredytu. W takim razie warto podjąć zawczasu próby zbudowania sobie pozytywnej historii kredytowej.

W przypadku jednak gdy nie mamy żadnej historii kredytowej, nie musimy się obawiać. Banki traktują klientów bez historii kredytowej równie dobrze co klientów z pozytywną historią kredytową. Nie ma potrzeby budowania na szybko historii kredytowej, biorąc lokówkę na raty tydzień przed próbą otrzymania kredytu na mieszkanie.

Historia kredytowa a ubieganie się o kredyt – podsumowanie

Problem pojawia się jednak w sytuacji gdy mamy negatywną historię kredytową. W takich sytuacjach banki i inne organizacje mogą nie być chętne do udzielenia nam kredytu. Jednak nie jest to sytuacja bez wyjścia, warto w takim momencie skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który będzie mógł udzielić specjalistycznej porady i wsparcia w otrzymaniu kredytu.