Honda Civic Type-R – 5 istotnych faktów

Honda Civic Type-R wciąż budzi kontrowersje wśród fanów motoryzacji: jedni doceniają rozwój Hondy i jej dostosowywanie się do realiów rynku, inni narzekają na stylistykę (choć wielu się nią zachwyca) i niektóre rozwiązania technologiczne. Przedstawiamy kilka interesujących faktów na temat sportowego Civica.

 1. Ile nowy Type-R wyciąga maksymalnej prędkości?

To istotne pytane. Tym bardziej, kiedy mówimy o hot hatchu, czyli – jakby nie było – samochodzie o sportowym zacięciu. Już poprzednie modele Hondy z tej serii potrafiły sporo pokazać w kwestii prędkości, więc mamy prawo oczekiwać, że nowa jednostka przebije dawne osiągi. I faktycznie robi to dość swobodnie – przy silniku o mocy 300KM nowy Type-R potrafi pokazać na liczniku 272 km/h. Jeśli to dla kogoś wciąż mało, to śpieszymy przypomnieć, że jest to samochód kompaktowy, z przednim napędem.

2. Mocny silnik to duże spalanie – doprawdy?

Jeśli zapytano by Was, ile benzyny weźmie 300-konny silnik na 100 km, co byście odpowiedzieli? Prawdopodobnie Wasze szacunki zaczynałyby się od 10 l. Co na to producent sportowego Civica? Cóż – wedle jego szacunków te modele Hondy spalają średnio 7,7l/100km. Trudno w to uwierzyć, prawda? Ale w testach ta wersja się potwierdza. Jeżdżąc nowym Type-R spokojnie, zgodnie z zasadami jazdy ekonomicznej, nie spalicie więcej niż 8l/100km!

Problem polega jednak na tym, że siadając za sterami tej Hondy i wykorzystując moc, jaką oferuje ten silnik, trudno się powstrzymać przed frajdą z jazdy. Jeśli dacie maszynie to, czego chce, i pozwolicie sobie na nieco szaleństwa, to spodziewajcie się spalania rzędu do 15l/100km, co i tak wciąż nie jest najgorszym wynikiem przy tej mocy.

3. Turbo

Już poprzednie modele Hondy z serii Type-R przerzuciły się na silnik z turbo, teraz otrzymujemy jego mocniejszą wersję. Co prawda, straciliśmy nieco, jeśli chodzi o możliwość podziwiania wysokich obrotów sięgających 8000/min., ale silnik stwarza nam takie same możliwości. Wciśnięcie pedała gazu wciąż daje satysfakcję z prowadzenia. Również na moment obrotowy nie ma co narzekać: 400Nm przy 2500obr./min.

Może 8000 na obrotomierzu nie jest już osiągalne, ale wciąż da się zobaczyć satysfakcjonujące 6000-7000.

4. Komfort jazdy Type-R

Na ten temat trzeba spojrzeć z dwóch stron. Jeśli chodzi o samą mechanikę i przyjemność z jazdy, nowemu Type-R nie da się nic zarzucić. Zarówno kierownica, hamulce, jak i biegi dobrze ze sobą współpracują i żaden kierowca nie powinien mieć problemu z okiełznaniem tego, co te modele Hondy skrywają pod maską.

Znowu jeśli chodzi o wygodę jazdy, to można na parę kwestii ponarzekać. Dłuższe wypady tym samochodem nie są najwygodniejsze z powodu dużych kół i niskiego stanu, co każe szukać dróg bez dziur i uważać – szczególnie przy parkowaniu. Nie wszystkim będą odpowiadać też siedzenia stylizowane na sportowe.

5. Honda szybsza od Audi

Na koniec ciekawostka – w testach na torze Continental przeprowadzonych przez AutoŚwiat, Type-R okazał się szybszy od Audi TTS Quattro. Daje nam to kolejny dowód na to, że silnik nowego modelu Hondy może konkurować z najlepszymi.

źródło: autowitolin.pl – salon Honda