Jaką lodówkę turystyczną wybrać do kampera – sprężarkową czy absorpcyjną?

Kampery – sposób na nocleg niezależnie od miejsca, pory dnia oraz pory roku.

Kampery – sposób na nocleg niezależnie od miejsca, pory dnia oraz pory roku. 

Wypożyczanie kamperów (czy nawet ich kupowanie) na wyjazdy wakacyjne, staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem na podróżowanie i nocleg. Dobrze wyposażony kamper musi posiadać łazienkę, która pozwoli na swobodny prysznic, wygodne łóżka oraz wszystkie niezbędne sprzęty w kuchni. To właśnie wyposażenie kuchni jest dla wielu osób najistotniejszym zagadnieniem, gdyż kiedy podjęło się decyzje o dłuższym wyjeździe, trzeba w niej przechować nie tylko napoje czy suchy prowiant, ale także dania, które zostały poddane obróbce termicznej. Właśnie kwestią, z którą problem ma dużo osób, jest: jaką lodówkę turystyczną wybrać do kampera – sprężarkową czy absorpcyjną?

Lodówka turystyczna – która najlepsza?

Osoby decydujące się na zakup czy wypożyczenie kampera na wakacje, najczęściej kupują lodówki turystyczne sprężarkowe lub absorpcyjne. Każda z nich ma zarówno swoje wady, jak i zalety, a to, która będzie komuś bardziej odpowiadać, zależy także oczywiście od indywidualnych preferencji.

Lodówka sprężarkowa – wady i zalety.

Lodówki sprężarkowe zapewniają doskonałe chłodzenie, nawet jeżeli temperatury zewnętrzne można zaliczyć wręcz do tropikalnych. W przeciwieństwie do lodówek absorpcyjnych, sprężarkowe pobierają minimalne ilości prądu, przy wysokiej jakości wykonania i wydajności. Lodówka taka może być zasilana energią 12 lub 24V. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie w trakcie długich podróży. Przyjazne wymiary oraz lekkość większości modeli powodują, że urządzenie to jest stosowane nie tylko w kamperach, ale także w samochodach, a nawet na łodziach. Dodatkowo, lodówka pracuje cicho, a jej praca jest energooszczędna.

Lodówka absorpcyjna – wady i zalety. 

Jest to niezwykle popularny wybór. Lodówka absorpcyjna do kampera jest rozwiązaniem praktycznym, a ponadto cichym. Niestety, mają jeden uciążliwy problem – wymagają ciągłego podłączenia do zasilania. Nie jest to więc dobre rozwiązanie, kiedy ma się zamiar czas spędzić na przykład w lesie. Kolejną wadą tego rodzaju lodówek jest także to, że jej chłodzenie jest bardzo powolne. Oprócz tego, lodówka może być zasilana gazem lub energią 220V, przy czym trzeba zachowywać dość dużą ostrożność, gdyż jej zaniedbana instalacja może doprowadzić do pożaru. Jeszcze jedną wadą jest to, że lodówki absorpcyjne są dość tanie w zakupie, jednak ich użytkowanie i wydajność (ze względu na zasilanie gazem), może sporo kosztować. Lodówki absorpcyjne zawierają amoniak, czyli substancje bardzo szkodliwą, co też może być problemem dla niektórych osób.

Podsumowując:

Wybór lodówki turystycznej jest wyborem indywidualnym, uzależnionym głównie od tego, w jakiej porze roku ma się zamiar podróżować, na jak długo i jak wiele chce się w takiej lodówce schować. Trzeba zwrócić uwagę na artykuły, które będzie się w niej przetrzymywać (na przykład alkohol, mięso, lody itd.) oraz jak długo. Często ważną kwestią jest także to, ile na taki produkt oraz jego użytkowanie ma się zamiar przeznaczyć pieniędzy. Przykładem może być lodówka absorpcyjna, która jako urządzenie jest dość tania, jednak jej użytkowanie, może się okazać przykre dla portfela. Dla niektórych osób jest to dość banalne stwierdzenie, jednak lodówki turystyczne są tematem, z którym trzeba się dobrze zapoznać i dogłębnie go przeanalizować przed podjęciem decyzji o zakupie. Do najważniejszych parametrów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem, należy zaliczyć: temperaturę chłodzenia, pojemność oraz zużycie energii.

Źródło: Camp-plus.pl – Artykuły turystyczne