Opony w wózku widłowym – co przyspiesza ich zużycie?
Istnieje wiele powodów, dla których wymiana opon w wózku widłowym jest niezbędna. Uszkodzone opony mogą powodować duże straty, wskazane jest więc systematyczne kontrolowanie poziomu ich zużycia. Aby uniknąć niebezpieczeństwa i nie stwarzać potencjalnego zagrożenia, warto wiedzieć, co ma wpływ na ich nadmierną eksploatację oraz kiedy jest najlepszy moment na to, aby je wymienić.
Co skraca żywotność opon w wózku widłowym?
Ustalenie tego, jak trwałe powinny być opony, nie jest możliwe. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jaki sposób je użytkujemy oraz warunków, w jakich pracujemy. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób możemy zmniejszyć zużycie opon i innych części do wózków widłowych.
Prowadzenie wózka – umiejętności, którymi dysponuje operator wózka widłowego, odgrywają istotną rolę. Nagłe hamowanie rozpędzonego wózka czy najeżdżanie na przeszkody przyczynia się do szybszego zniszczenia opon. Operator powinien skupić całą swoją uwagę na uważnej jeździe, tym samym zapobiegając bezpośrednim uszkodzeniom czy przetarciom bieżnika.
Intensywność eksploatacji – czas użytkowania opon ma istotne znaczenie dla ich żywotności. Im więcej i częściej będziemy użytkować wózek, tym szybciej opony ulegną zniszczeniu. To naturalny proces. Ponieważ nie da się ograniczyć częstotliwości wykorzystania wózka, warto zadbać o to, by warunki do pracy były korzystniejsze.
Nawierzchnia – jeśli zależy nam na przedłużeniu żywotności opon, lepiej użytkować powierzchnie gładkie (np. betonowe), a unikać tych o nierównej strukturze i z dużą ilością przeszkód. Problem stanowi również zbyt wilgotne środowisko. Śliskie podłoże powoduje zwiększone obroty opon, co zwiększa ich zużycie.
Ciśnienie – zbyt niskie ciśnienie powietrza może spowodować większe zużycie opony ze względu na jej większy kontakt z powierzchnią. Zbyt duże ciśnienie powoduje z kolei zużycie środka bieżnika. Należy więc pamiętać o jego comiesięcznym monitorowaniu, co pozwoli zapobiec m.in. niestabilności wózka, zwiększeniu zużycia energii czy pęknięciu opon.
Jak często należy wymieniać opony?
Nie można z góry ustalić konkretnego czasu zużycia opon. Wszystko zależy m.in. od wymienionych powyżej czynników. Należy pamiętać o tym, że uszkodzone opony mogą powodować awarię całego wózka widłowego. Dlatego tak ważna jest ich wymiana. Aby nie dopuścić do większych awarii, powinna odbyć się ona w odpowiednim czasie. Skąd jednak wiadomo, że już nadszedł ten moment?
Zużycie bieżnika – producenci opon coraz częściej umieszczają na nich specjalne wskaźniki, które pozwalają na precyzyjne odczytanie stanu technicznego opony. Jeśli głębokość przekracza przyjętą normę, opona powinna zostać wymieniona.
Zniszczenie opony – sytuacja dotyczy uszkodzenia opony, które związane jest z jej całkowitym rozwarstwieniem lub pęknięciem.
Widoczne uszczerbki – jeśli podczas sprawdzania opon, zauważa się na nich rozdarcia, widoczne wystające elementy, a sama struktura opon jest gładka, to znak, że należy je wymienić.
Niepokojące sygnały – gdy podczas jazdy wózkiem widłowym zauważymy jakieś nieprawidłowości, warto to niezwłocznie sprawdzić. Jeśli stan techniczny opony wzbudzi jakiekolwiek wątpliwości, lepiej wymienić oponę na nową, najlepiej w sprawdzonym serwisie wózków widłowych.
Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do szybszego zużycia opon, a co za tym idzie ich częstszej wymiany. Przyczyny złego stanu technicznego wózka mogą być różne, jednak opony są jednym z najważniejszych jego elementów i warto zadbać o to, by były w pełni sprawne.