Dlaczego warto zdecydować się na mobilne regały paletowe?

Z każdym mijającym okresem rozliczeniowym, wszystkie firmy produkcyjne podnoszą cele na kolejny okres, zwykle na najbliższy rok, a w niektórych przypadkach prezentują kilkuletnią strategię dla całej firmy. Jeżeli firma ma tereny i środki na duże inwestycje, np. budowę kolejnych przestrzeni magazynowych, nie ma żadnych problemów ze zwiększeniem produkcji. Natomiast jeśli takich możliwości logistycznych nie ma, pozostają dwa wyjścia: wynająć powierzchnię magazynową lub zmodernizować własny magazyn, np. inwestując w system mobilnych regałów paletowych.

System mobilnych regałów paletowych

To innowacyjne rozwiązanie z powodzeniem wykorzystywane jest w firmach, które dysponują ograniczoną przestrzenią magazynową. Należy sobie uświadomić, że w przypadku stałych regałów, utracone zostaje na magazynie miejsce przeznaczone na korytarze pomiędzy regałami. Dodatkowo, korytarze te muszą być na tyle szerokie, żeby zmieścił się między nimi i bez problemu manewrował wózek widłowy. Statystyczne, traci się na to około 30-50 % powierzchni magazynowej, którą można by wykorzystać na składowanie produkowanych artykułów. Mobilne regały paletowe optymalizują stopień wykorzystania powierzchni magazynowej dzięki zagęszczeniu regałów. Rzędy regałów montowane są na przesuwnych bazach i można sterować nimi ręcznie lub za pomocą dostosowanego sterownika. Oprogramowanie sterowników można powiązać z systemem operacyjnym na magazynie (szczególnie, jeśli w magazynie stosowane są metody wyceny i rozchodu zapasów). Dochodzi do redukcji ilości i powierzchni korytarzy między regałami do minimum, jednocześnie zwiększając kubaturę przestrzeni magazynowej. Dostęp do zmagazynowanych artykułów dostępny jest po otwarciu konkretnego korytarza, co jednocześnie zamyka inny korytarz.

Montaż mobilnych regałów paletowych

W posadzce magazynu umieszcza się stalowe prowadnice, w których przesuwać się będą umieszczone na bazach regały. Wymaga to najpierw wykonania specjalnego zbrojenia i wykonania ekspertyzy, czy posadzka wytrzyma przenoszone obciążenia. Bazy mobilne z kolei posiadają zainstalowane silniki połączone wałem w celu zapewnienia równomiernego obciążenia całej przesuwającej się bazy. Same regały są zbudowane w oparciu o tradycyjne regały paletowe – innowacyjnym rozwiązaniem jest system jezdny. Systemy przesuwne są dostosowane do temperatur dochodzących nawet do -25˚C, dlatego jest to idealne rozwiązanie dla chłodni i mroźni. Zmniejszenie i zoptymalizowanie powierzchni magazynowej, w której trzeba utrzymywać niskie temperatury ogranicza wydatki firmy na energię elektryczną. System jezdny można łatwo rozbudowywać, wobec czego powierzchnię magazynową można optymalizować z powodzeniem etapami, nie inwestując jednorazowo w zwielokrotnienie ilości miejsc składowania, bez konieczności rozbudowy hali magazynowej.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Z uwagi na automatyzację systemów mobilnych regałów paletowych, koniecznym stało się wyeliminowanie przypadków zgniecenia pracowników magazynu pomiędzy zamykającymi się regałami. Z tego powodu producenci systemów jezdnych instalują w swoich produktach niezawodne systemy zabezpieczeń. Najpopularniejszym jest system barier świetlnych. Przerwanie bariery świetlnej w momencie przesuwania się regału spowoduje jego natychmiastowe zatrzymanie – barierę przerywa każdy obiekt fizyczny, który znajdzie się na jej drodze, również ciało człowieka czy wózek widłowy. Takie zabezpieczenia są równie ważne na zewnątrz – zapobiegają przed przypadkowym wejściem w zamykający się korytarz.

Podsumowując, system mobilnych regałów paletowych to bardzo dobre rozwiązanie dla firm, które borykają się z problemem kurczących się przestrzeni magazynowych. Jest to opcja korzystna finansowo i całkowicie bezpieczna w użytkowaniu, dlatego powinna zostać poważnie rozważona przez wszystkie firmy szukające oszczędności.