Ekologicznie i ekonomicznie – zdecyduj się na gaz w domu i firmie

Gaz propan jako paliwo stosowane do ogrzewania pomieszczeń sprawdza się znakomicie. Coraz częściej sięgają po niego zarówno nabywcy prywatni, jak i firmy. Decyduje o tym wiele czynników, jednak najważniejszymi wydają się ekonomia i ekologia tego rozwiązania grzewczego.

Ogrzewanie gazowe- ekologiczne rozwiązanie

XXI wiek przyniósł społeczeństwom większą świadomość ekologiczną. Stopniowo coraz więcej osób zauważa jak konieczna jest dbałość o środowisko naturalne. Niezależnie od wieku, płci czy zasobności portfela rozumiemy, że musimy zadbać o naszą planetę, aby mogła ona służyć kolejnym pokoleniom. Dlatego też coraz częściej sięgamy po alternatywne źródła energii, które są przyjazne dla środowiska. Jeśli dodatkowo pozwala nam to zaoszczędzić nieco pieniędzy, to wybór jest tym łatwiejszy.

Doskonałym przykładem na takie ekologiczne, a zarazem ekonomiczne rozwiązanie jest ogrzewanie domu gazem propanGaz ten jest nietoksyczny, czysty chemicznie i nie zawiera żadnych domieszek. Spalanie gazu propan uwalnia też zdecydowanie mniej zanieczyszczeń do atmosfery. Dzięki temu ograniczamy emisję benzenu i ciężkich węglowodorów aromatycznych, czyli tak zwaną niską emisję. Dodatkowo gaz propan wykazuje również uwalnianie podczas spalania znacznie mniejszej ilości dwutlenku węgla, w porównaniu do oleju opałowego oraz węgla kamiennego.

Warto również wspomnieć o tym, że aby móc korzystać z gazu propan dostarczanego do zbiornika na posesji, nie musimy mieszkać w zasięgu sieci gazowej. W tej kwestii jesteśmy całkowicie niezależni. W Polsce wciąż jest wiele regionów, w których dostęp do sieci gazowej jest utrudniony, bądź zupełnie niemożliwy. Nie musimy w takiej sytuacji rezygnować z ekologicznego i taniego ogrzewania, jakim jest płynny gaz. Mamy więc możliwość zamontowania zbiornika (naziemnego lub podziemnego) na terenie naszej posesji, aby cieszyć się własnym gazem.

Ogrzewanie gazowe- ekonomiczne rozwiązanie

Przy założeniu, że litr gazu propan kosztuje 1,10 zł (jest to cena optymalna, gdy zakupu dokonujemy latem), daje nam to około 4,07 zł za m3. Licząc dalej, koszt jednej kWh (przy wartości opałowej 26 kWh/m3) wynosi zaledwie 0,15 zł za 1 kWh. Można więc łatwo obliczyć w ten sposób, jak opłacalne i ekonomiczne jest wykorzystanie gazu propan do ogrzewania domu. Co więcej, ciężko jest znaleźć drugi tak tani i ekonomiczny sposób ogrzewania. Jednocześnie  zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania gazu propan do ogrzewania wody użytkowej czy doprowadzenia do kuchenki gazowej w kuchni.

Jeśli planujemy wyposażyć w instalację gazową nowy dom, który jest w trakcie budowy, to sprawa jest wyjątkowo prosta. Jednak jest też dobra wiadomość dla tych, którzy w swoich  starszych domach chcą zmienić sposób ogrzewania- nie ma potrzeby przerabiania czy wymieniania całej instalacji, czy też kaloryferów. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni kocioł.  Kocioł kondensacyjny, minimalizuje on straty paliwa i tym samym ogrzewa bardziej efektywnie, a przez to również taniej i ekonomiczniej. W przypadku instalacji na gaz koszt początkowej inwestycji jest dość wysoki. Jednak zwróci się on po paru latach użytkowania, kiedy rachunki zaczną być zauważalnie mniejsze.

Dlaczego płynny gaz jest lepszy?

W porównaniu z gazem ziemnym, gaz propan ma zdecydowanie większą wartość opałową. Oznacza to, że jest on znacznie wydajniejszy, jego zużycie jest dużo niższe niż w przypadku gazu ziemnego, a tym samym również tańsze. Ponadto gaz propan nie zmusza nas do tego, aby być w zasięgu sieci gazowej, gdyż pobieramy paliwo opałowe z własnego zbiornika na gaz.

Porównując natomiast do paliw stałych, to gaz płynny jest znacznie łatwiejszy i czystszy do przechowywania. Ponadto jest on wygodniejszy, a cały proces znacznie bardziej bezobsługowy.

Jak twierdzą specjaliści, gaz opałowy stanowi znaczące zagrożenie dla środowiska naturalnego, a jego spalanie emituje nieprzyjemne zapachy. Gaz propan jest w tym wypadku dużo bardziej ekologiczny i przyjazny. Jeśli natomiast chodzi o energię elektryczną, to mimo tego, że jest niebywale korzystna dla środowiska, to niestety nadal stosunkowo dość droga. Gaz płynny wypada w tym porównaniu zdecydowanie lepiej i przede wszystkim- taniej.

Źródło: LpgDirect.pl – instalacja gazowa w domu