Jak dbać o czystość posadzek betonowych?

Posadzki betonowe, chociaż kojarzone są głównie z halami produkcyjnymi, coraz częściej są rozwiązaniem stosowanym we wnętrzach mieszkalnych. To z pewnością jedno z najtrwalszych pokryć podłogowych. Ma również inne zalety: optycznie powiększa przestrzeń i nadaje jej nowoczesny charakter. Dobrze zabezpieczona nie chłonie wilgoci, nie ma również trudnych do utrzymania w czystości spoin, jednak aby jej użytkowanie było praktyczne i przyjemne, należy odpowiednio zadbać o jej pielęgnację.

Po pierwsze – zabezpieczenie

Utrzymanie posadzki betonowej w czystości będzie łatwiejsze, jeśli podłoże zostanie odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. W tym celu najlepiej sprawdzają się impregnaty. Jednym z najlepszych na rynku są preparat Swish Stone&Tile. To produkt kanadyjskiej firmy z wieloletnim doświadczeniem w produkcji środków do pielęgnacji posadzek betonowych i nie tylko. Stone&Tile to impregnat zabezpieczający, antypoślizgowy o lekkim połysku. Stanowi bezbarwną mieszankę polimerów akrylowych. Pokrywa podłogę trwałą powłoką, zabezpieczającą przed wnikaniem środków dezynfekcyjnych. Chroni przed upadkami dzięki właściwościom antypoślizgowym. Może być również stosowany jako preparat do nabłyszczania, ponieważ pozostawiony na posadzce betonowej jako wierzchnia warstwa pozwala uzyskać elegancki efekt satyny.

Ważne jest również zabezpieczenie podłogi betonowej przed wnikaniem wody i zabrudzeń. Pozwoli to nie tylko na łatwiejsze utrzymanie posadzki w czystości, ale również uchroni ją przed powstawaniem nieestetycznych plam, zacieków i odbarwień. Warto zatem postawić na sprawdzony Swish Impregnator Sealer, czyli impregnat zabezpieczający przed wnikaniem wody. Tworzy bezbarwną warstwę ochronną na powierzchni podłogi. Pozostawiona powłoka hydrofobowa odpycha od niej cząsteczki wody, uszczelnia porowatą strukturę betonu, ale również kamienia naturalnego, gresu czy cegły klinkierowej, nie pozwalając wodzie i zabrudzeniom wnikać do ich wnętrza. Usuwanie zabrudzeń staje się łatwiejsze, a powstawanie plam i odbarwień jest znacznie ograniczone.

Po drugie – uszczelnianie

Posadzka betonowa może być trwałym i pięknym rozwiązaniem w wielu wnętrzach i nie powinna być kojarzona jedynie z przestrzeniami przemysłowymi. Należy jednak pamiętać, że beton czy kamień naturalny mają porowatą strukturę i woda czy zabrudzenia mogą z łatwością w nie wnikać. Jeżeli powierzchnia nie zostanie uszczelniona, utrzymanie jej w czystości będzie problematyczne.

Warto zastosować sprawdzone na rynku rozwiązanie i pokryć posadzkę betonową preparatem uszczelniającym. Produkt Swish Blockade Concrete Sealer to termoplastyczna powłoka do posadzek betonowych. Skutecznie uszczelnia ich strukturę. Powłoka jest odporna na działanie środków dezynfekcyjnych, zabezpiecza posadzkę betonową przed substancjami, które mogłyby wniknąć w jej strukturę. Co więcej posiada właściwości antypoślizgowe, a także pozostawia piękny i długotrwały połysk, nadając posadzce betonowej atrakcyjny i nowoczesny charakter.

Po trzecie – czyszczenie

Dbanie o czystość posadzki betonowej, która została odpowiednio zabezpieczona i uszczelniona jest łatwiejsze, jednak wymaga zastosowania odpowiednich środków czystości. Do usuwania trudnych zabrudzeń, plam z oleju i innych substancji tłuszczowych sprawdzi się środek Swish Jet. Nie tylko odtłuszcza podłoże, ale rozpuszcza nawet nagromadzone, wielowarstwowe zabrudzenia. Sprawdzi się świetnie w halach przemysłowych czy warsztatach samochodowych, ale także na mocno zabrudzonych posadzkach betonowych we wnętrzach. Co więcej może być stosowany do mycia ręcznego i maszynowego.

Do odtłuszczania posadzek betonowych sprawdzi się również preparat Swish E50, który jest skoncentrowanym płynem przeznaczonym do mycia wielu rodzajów powierzchni wodoodpornych. Poprzez jego odpowiednie rozcieńczanie z wodą można go stosować do codziennej pielęgnacji, jak i do gruntownego czyszczenia podłóg wykonanych z betonu. Pozwala z łatwością usuwać plamy z osadów kuchennych, gum, ropy, olejów i innych zabrudzeń przemysłowych czy domowych. Co ważne, jak i inne produkty marki Swish, ulega łatwej biodegradacji.

Z kolei efekt nabłyszczenia posadzki betonowej, który nadaje jej atrakcyjny wygląd pozwala uzyskać preparat Swish E20. Środek ten pozostawia efekt długotrwałego blasku, ale również neutralizuje przykre zapachy i nadaje nieskazitelną czystość, bez nieestetycznych smug. Posiada również delikatny, świeży zapach, jest niezwykle wydajny i ma szybkoschnącą formułę.

Dbanie o czystość posadzki betonowej powinno opierać się na zabezpieczeniu powierzchni impregnatem, uszczelnieniu jej porowatej struktury środkami uszczelniającymi i regularnym czyszczeniu zabrudzeń przy użyciu profesjonalnych, skutecznych i bezpiecznych środków przeznaczonych do pielęgnacji tego typu powierzchni. Warto postawić na produkty sprawdzonych firm, takich jak Swish, ponieważ odpowiednia pielęgnacja posadzek betonowych pozwala cieszyć się ich trwałością i pięknym wyglądem przez wiele lat.

Inspirowane: swishclean.pl – profesjonalne środki czystości